Vlhčené ubrousky pro děti jsou plné chemie. Mohou způsobit neplodnost, alergie i ztrátu čichu

přípravky pro děti jsou zdraví škodlivé

Vlhčené ubrousky patří mezi oblíbené pomocníky na cestách i při péči o dětskou pokožku. Některé ženy se jimi dokonce odličují. Věděli jste, že jejich složení je zdraví škodlivé? Podívejte se, co všechno vlhčené ubrousky obsahují a čím se dají nahradit!

Přečtěte si také

Vyrobte si domácí perníkové koření, které dodá vašim perníčkům, masu i kávě dokonale vánoční chuť
Vyrobte si domácí perníkové koření, které dodá vašim perníčkům, masu i kávě dokonale vánoční chuť

Je to jen chemie…

Jen pro ukázku jsem namátkou vybrala čtyři druhy dětských vlhčených ubrousků. Všechny jsou marketingově propagovány a považovány za zdravé, ba dokonce vhodné! Podrobná analýza jejich složení vám vezme dech. Pojďme se seznámit se složením ubrousků.

Co jste v ubrouscích nečekali

Dimethicone

Cože to? Jedná se o druh silikonu, který narušuje hormonální funkce lidského těla. Je nebezpečný pro životní prostředí a při jeho užívání v kosmetice vám hrozí neplodnost.

Disodium EDTA

Podle odborných studií je EDTA nebezpečná látka, která nepříznivě ovlivňuje reprodukční orgány. Některé zdroje ji dokonce uvádějí jako silně toxickou pro naše játra. EDTA sice nepronikne skrz pokožku, ale narušuje její přirozený povrch. Tím umožňuje jiným škodlivinám, aby pronikly dovnitř do těla. Dráždí oči a vyvolává alergické reakce.

Phenoxyethanol

Často působí alergické reakce. Zejména pak v podobě ekzémů nebo vyrážky. Tato látka je škodlivá pro kojence a kojící matky a užívání produktů s touto látkou jim není doporučeno. Phenoxyethanol negativně ovlivňuje nervový systém a mozek a dokonce může deaktivovat imunitní systém. U kojenců pak látka vyvolává zvracení, průjmy a následnou dehydrataci.

Alkohol

Použití alkoholu sice není zdraví škodlivé, avšak tato látka zbytečně vysušuje pokožku a odstraňuje jinak potřebnou mastnotu, bez které se lidské tělo neobejde. Přirozený film na kůži zabraňuje jejímu poškození a proniknutí škodlivin do těla skrze póry. Alkohol tuto přirozenost ničí.

Parfum

Jedná se o složku, která tvoří veškerou vůni vlhčených ubrousků. Existují buď přírodní parfumace, to jsou esenciální oleje, a pak chemické, které se používají v ubrouscích. Parfum patří mezi 20 nejčastějších alergenů. Často bývá hormonálně aktivní což znamená, že obsahuje syntetické feromony nebo pižmo. Při dlouhodobém a častém užívání ovlivňuje hormonální funkčnost těla a plodnost. Chemické složení parfumace snižuje citlivost čichových buněk.

alergické reakce postihují nejen děti, ale i dospělé

Věděli jste, že…

… pokožka malých dětí je mnohem citlivější, než kůže dospělého člověka? Vše, co se vstřebá skrze dětskou pokožku putuje rovnou do krevního oběhu!

Šokující informace

Krátce mrkneme na to, co prodejci uvádějí u produktů, které výše zmíněné složky mají uvedeny na obalech:

  • Šetrné čištění.
  • Dětské čisticí ubrousky pro citlivou pokožku.
  • Používejte při každodenní péči o miminko.
  • Vhodné i pro děti, které mohou být náchylné k ekzémům.

Jak ubrousky nahradit?

Existuje však řešení, které vám pomůže obdobným způsobem a nebude vás to stát zdraví. Máme pro vás několik variant, které si jistě oblíbíte.

Papírový ubrousek a voda

Na cestách si často potřebujeme otřít ruce něčím vlhkým. Ideálním způsobem je láhev s vodou a papírové ubrousky či utěrky. Opláchnete si ruce a utěrkou otřete. Případně, jedná-li se o malé dítě, navlhčíte ubrousek a použijete ho mokrý.

čistá voda je pro dětské ručičky nejšetrnější

Perlan

Jedná se o textilii vyráběnou z přírodního materiálu, kterou zakoupíte v každé lékárně. Pro pohodlné použití ji stačí jenom nastříhat na požadovanou velikost. Oproti vlhčeným ubrouskům perlan není nasáklý žádnou tekutinou.Pořídit si budete muset i obyčejnou lahvičku s rozprašovačem, kterou koupíte za pár korun v drogerii a napníte ji převařenou vodou smíchanou s pár kapkami přírodního oleje (olivový, kokosový, meruňkový).  Jaký druh použijete, je čistě na vás. Perlan se dá opakovaně prát. Díky tomu je tento způsob i mnohem ekologičtější a pořizovací náklady jsou ve srovnání s běžnými vlhčenými ubrousky minimální.

Látkové ubrousky

Zakoupené látkové ubrousky z drogerií a obchodů s vybavením pro miminka jsou opravdu povedené a vybírat můžete z nespočtu druhů materiálu a designu. Pokud používáte sušičku na prádlo, dejte si pozor na bambusovou látku, kterou může zničit během sušení, proto věnujte pozornost i materiálu. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz