Každý třetí Čech nakoupí letos dárky výhradně online. Dopravci se připravují na sezonu

Vánoční dárky zabalené pod stromečkem UNSPLASH

Nakupování online si získává čím dál větší oblibu. Podle výzkumu agentury Ipsos zadaného společností GLS nakoupí letos vánoční dárky zejména přes internet dokonce každý třetí Čech. Polovina dotázaných pak uvedla, že dárky nakoupí v kamenných prodejnách i online.

Přečtěte si také

Eskalátory příští rok slaví 130 let od svého vzniku, první jízdy doprovázely obavy
Eskalátory příští rok slaví 130 let od svého vzniku, první jízdy doprovázely obavy

GLS se chystá na Vánoce

Ve snaze definovat nákupní chování zákazníků a připravit se na nastávající vánoční sezónu zadala společnost GLS výzkumné agentuře Ipsos průzkum realizovaný prostřednictvím aplikace Instant Research na vzorku 1 000 respondentů. Ten měl za úkol zjistit, kdy a jakým způsobem se letos zákazníci chystají nakupovat vánoční dárky.

„Loňské Vánoce co do počtu přepravených balíků trhaly rekordy. Očekáváme a průzkumy tomu nasvědčují, že obliba online nákupů v průběhu roku nijak neklesla. Pro lidi je to zkrátka pohodlnější a rychlejší, proto lze i letos čekat další nápor na přepravce,“ uvedl pro Mediaguru ředitel GLS Česká republika Pavel Včela.

Infografika z blogu GLS s informacemi o nákupním chování zákazníků GLS

Nakupování online dává přednost třetina Čechů

Z výsledků průzkumu vyplynulo, že se třetina dotázaných chystá nakupovat dárky pouze online, polovina vzorku chce kombinovat nákupy na e-shopech a v kamenných obchodech. Pro 63 % dotázaných jsou nákupy online pohodlné, 60 % uvedlo, že jim šetří čas, jednapadesáti procentům nabízí snadné srovnání cen a 50 % uvedlo, že jim nakupování online přináší především možnost vyhnout se davům.

Respondenti zároveň uvedli, že na e-shopech nejčastěji nakoupí 4 až 6 dárků (43 % z nich). Celých 33 % oslovených chce s nákupy začít dříve než v předchozích letech, 29 % začíná dárky řešit až v listopadu po Black Friday a každý pátý je dokonce odkládá až na posledních 14 dní před Štědrým dnem.

Infografika z blogu GLS s informacemi o nákupním chování zákazníků GLS

Na internetu nakupují hlavně mladší 45 let

Přestože tyto výsledky nikoho příliš nepřekvapí, online nákupů využijí především lidé do 45 let, generace 45+ bude nákupy kombinovat. Lidé ve věku 54 až 65 let online nákupům neholdují téměř vůbec. 70 % z nich uvedlo, že jako nevýhodu online nákupů spatřují nemožnost vyzkoušet si zboží, 41 % se obává poškození zboží během přepravy a 31 % vidí jako komplikovanou reklamaci.

Za dárky lidé utratí průměrně 8 000 Kč

Z výsledků průzkumu také vyplynulo, že 73 % Čechů se chystá za dárky utratit do 8 000 Kč. Pouze 5 % oslovených respondentů má ve svém rozpočtu na dárky vyčleněno více než 15 000 Kč, podobné množství lidí se však chystá utratit pouhou tisícikorunu. Zbytek respondentů uvedl, že z různých důvodů nebude dárky kupovat vůbec.

GLS posílila kapacitu přepravy

Vzhledem k očekávanému náporu na dopravce se letos GLS chystá posílit kapacitu své přepravní sítě až o 50 %, a to i díky možnostem, které jim skýtá nová přepravní hala v Jihlavě. Těsně před Vánoci navíc zaměstná až na 100 nových kurýrů.

Vytíženost dopravců bude letos nebývalá, i proto bychom nákupy dárků neměli nechávat na poslední chvíli. „I s ohledem na problémy výrobců s materiálem, dopravou dílů z Číny i rychlý růst cen všech vstupů doporučujeme nákup dárků nenechávat na poslední chvíli,“ uvedl Pavel Včela.

Zástupce PPL u PPL Parcelboxu představuje novinku PPL

Dopravci se chystají na vánoční vytížení

Na už tradiční vánoční shon se připravuje i Česká pošta. „Nyní již probíhá náborová kampaň, přičemž pro letošek budeme nabírat zhruba stejný počet výpomocí v provozu jako loni, tedy zhruba pět tisíc lidí,“ uvedl pro magazín Právo mluvčí pošty Ivo Vysoudil.

Kromě toho pošta chystá i využití Balíkoven pro retailové zákazníky, tedy pro fyzické osoby. Vysoké vytížení očekává i PPL či DPD, jejichž výdejní boxy budou nově k dispozici i pro podání balíčků. Před Vánoci firmy plánují stovky tisíc balíků denně, s nimiž jim mají pomoci stovky sezonních řidičů a manipulačních pracovníků.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz