Gastronomie 21. století: kam na oběd a výběrovou kávu vám poradí chytré aplikace

Prostřený stůl v restauraci s naservírovaným jídlem, vínem a pečivem Unsplash

Chcete zajít na večeři nebo si dát na výletě výbornou kávu, ale nevíte, kterému podniku dát přednost? Pomoci vám může jedna z chytrých aplikací, která vaše dilema vyřeší raz dva. Vyzkoušejte třeba Gastromapu Lukáše Hejlíka, Restu nebo nový portál European Coffee Trip.

Přečtěte si také

Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?
Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?

S gastro aplikacemi se roztrhl pytel

Jednou z velkých výhod života v dnešní moderní době je množství možností, které máme k dispozici. Díky mobilním telefonům a chytrým aplikacím můžeme nejen kdykoli kohokoli kontaktovat, ale také najít cestu, zjistit, kdy začíná kino, kdy má otevřeno kadeřnictví nebo najít tu pravou kavárnu či restauraci.

Velkou výhodou mobilních gastro aplikací je navíc dostupnost zákaznických recenzí, které mohou být rozhodujícím faktorem při výběru konkrétního podniku. Nikdo nechce jít do restaurace, kde hosté nebyli spokojeni!

Žena sedící v restauraci drží mobilní telefon s otevřeným vyhledáváním restaurací Unsplash

Do restaurace jedině s průvodcem

Ačkoli pandemie viru covid-19 značnou část z nich odepsala, restaurací, bister, kaváren a pražíren je v Čechách stále ohromná spousta. Jednou z gastro aplikací, které vám pomohou se mezi nimi zorientovat, je platforma Restu. Portál, který na našem trhu funguje již od roku 2013, používá k vyhledávání restaurací a rezervacím přes 60 tisíc lidí měsíčně. Stejnojmenná aplikace dostupná pro Android i iPhone umožňuje nejen vyhledávat podniky v okolí, ale též porovnávat jejich kvalitu na základě dostupných recenzí a vytvářet online rezervace.

Restu však zatím funguje pouze v Čechách. Pokud se chystáte do zahraničí, vyzkoušejte aplikaci Zomato, která vám bude gastro průvodcem ve 21 zemích světa. Najdete v ní, kde se restaurace nachází, zobrazíte otevírací dobu, kompletní jídelní lístek či hodnocení návštěvníků.

Oficiální grafika společnosti Dáme jídlo – stůl plný jídla s brandovanou krabicí Dáme jídlo uprostřed Dámejídlo

Jídlo až do domu

Pandemie koronaviru odhalila, jak velký potenciál má v gastronomii rozvoz jídel. Své o tom ví i lovebrand, jak se platforma oprávněně může nazývat, Dáme jídlo. Restaurace, které dokázaly včas zareagovat na tento trend, se většinou udržely nad vodou i navzdory vládním opatřením a lockdownu.

Kromě Dáme jídlo u nás rozvoz jídel z mnoha restaurací zajišťuje i společnost Wolt, která dokonce v průběhu roku 2020 zaznamenala 49% nárůst objednávek, či Bolt Food. Z těchto údajů je zřejmé, že ačkoli se většina zákazníků vrací do kamenných restaurací, rozvozům zůstane věrné poměrně vysoké procento z nich.

Lukáš Hejlík v restauraci Adriana Fialová / archiv Lukáše Hejlíka

S Hejlíkem kolem republiky

Dnes je úspěšným food blogerem, v roce 2013 však herec Lukáš Hejlík pouze hledal restauraci, kam by s rodinou zašel na oběd. Podnik, který navštívili, byl bohužel zklamáním, a tak se zrodil nápad na Gastromapu – místo, které by sdružovalo tipy na dobré restaurace. Hejlíkovy zápisky z cest po republice vycházely nejdřív na Facebooku, poté na webové stránce a v roce 2019 se zrodila aplikace Gastromapa. Ta si zakládá na uvádění pouze Hejlíkových recenzí, čímž se liší od Googlu, TripAdvisoru či Facebooku, kam mohou psát recenze všichni uživatelé.

Svoji gastro cestu završil v roce 2019 vydáním knihy 365 Gastromapa Lukáše Hejlíka, která obsahuje doporučení na 365 podniků po celé ČR. Letos v květnu pak následovala kniha 555 Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka, která kromě tipů na restaurace nabízí i nápady na výlety.

Oficiální grafika ECT zobrazující vizuální podobu aplikace European Coffee Trip

Místo pro všechny kávové nadšence

Na svých cestách jistě oceníte nejen tipy na chutné jídlo, ale také na dobrou kávu. Kromě výše zmíněných aplikací sdružuje výběrové kavárny a pražírny český portál European Coffee Trip, který vznikl v roce 2014 a na jehož stránkách najdeme primárně recenze podniků napříč evropskými zeměmi.

„Nabízíme tipy na více než dva tisíce kaváren a pražíren z více než devětatřiceti zemí Evropy. Ať už tedy jste ve Velké Británii, Německu, Nizozemsku, Itálii nebo třeba na Islandu, dostanete možnost se inspirovat, kam na dobrou kávu zajít. S novou aplikací navíc bude vyhledávání ještě snazší,“ uvedl v rozhovoru pro CzechCrunch Aleš Pospíšil, spoluzakladatel projektu. Za první rok databáze vzrostla na 200 kaváren a během dalších let překonala nynější hranici 2 000 podniků. V letošním roce navíc tvůrci představili novou aplikaci, s níž bude vyhledávání kaváren ještě snazší.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz