Vratné PET lahve a plechovky: Slovensko začne od nového roku, u nás systém nemá podporu

Průhledné PET lahve vyrovnané ve stáčírně Unsplash

Slovensko se chystá vstoupit do nové éry. Od nového roku spustí projekt na recyklaci minimálně 90 % plastových lahví a také plechovek. Zákazníci budou moci vracet lahve na 6 500 odběrných místech. Záloha na lahev bude 15 eurocentů a vratné budou jak 0,1l, tak 3litrové lahve.

Přečtěte si také

Aerárium je minizahrádka za sklem. Jak si doma vyrobit dokonalé plantárium?
Aerárium je minizahrádka za sklem. Jak si doma vyrobit dokonalé plantárium?

Slovensko spustí systém pro zálohování PET lahví

Slovensko se chystá k revolučnímu kroku. Spustí systém zálohování PET lahví a plechovek. Svůj úmysl přitom slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj sdělil již v lednu tohoto roku.

Dle dostupných informací se na slovenský trh dostane až miliarda PET lahví, z nichž dvě pětiny končí na skládkách. Provoz celého systému má zajistit konsorcium domácích výrobců nealko nápojů a piva, které odhaduje prvotní investice na 5 milionů a následně 30 milionů eur.

Detail na hrdlo PET lahve se žlutým víčkem Unsplash

Vrácení bude možné na 6 500 místech

Vratné budou lahve s objemem 0,1 až 3 litry, přičemž záloha za jednu lahev by měla být 15 eurocentů. Zákazníci je budou moci vrátit na 6 500 odběrných místech (která zahrnují i vratné automaty) po celé republice. Ministerstvo si od novinky slibuje především úbytek plastového odpadu a snížení celkového znečištění. Systém zálohy PET lahví již zavedlo několik evropských zemí včetně Rakouska.

V Čechách projekt nemá podporu

Pokus o zavedení systému zálohování PET lahví proběhl i v Čechách. Zhruba v polovině roku 2020 k němu přistoupil výrobce minerálních vod Mattoni, který měl za cíl ukázat národu, že když se chce, tak to jde. Projekt bylo možné vyzkoušet prostřednictvím internetového prodejce Košík.cz, kde zákazník obdržel za petku 3 koruny.

„Projekt měl demonstrovat, že to existuje, že to je možné udělat. Potom bychom měli přístup k čistému materiálu – druhotné surovině, k vypitým petkám, k vypitým plechovkám,“ uvedla k projektu mluvčí společnosti Mattoni 1873 Andrea Brožová.

Plastové lahve a další plastové obaly na skládce Unsplash

Přestože zákazníky tato možnost zaujala, ministerstvo životního prostředí povinnost zálohování zamítlo. „Mohlo by to být kontraproduktivní. Když na spotřebitele naložíme víc povinností, může klesat ochota třídit odpady,“ obhajoval stanovisko úřadu vedoucí jeho oddělení zpětného odběru Ladislav Trylč.

I bez systému zálohování můžeme planetě ulevit

Zálohování rezonuje celou Evropou

Zálohování PET lahví se rozmáhá napříč celou Evropou. Po nějaký čas už funguje v Německu, Chorvatsku či severských zemích. Kromě zmíněného Slovenska se zálohování chystá zavést i Velká Británie. Podle Trylče je však zásadní rozdíl v tom, jak se ve které zemi třídí odpad. Vzhledem k tomu, že se v Česku vytřídí 8 z 10 plastových lahví, zavedení zálohování plastů by podle mnoha názorů u nás nedávalo smysl.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz