Aperol Spritz a Campari od nového roku zdraží. Mohou za to drahé suroviny a doprava

Sklenice s drinkem Aperol Spritz a lahev likéru Aperol Unsplash

Vlna zdražování se bohužel dotkla nejen zemního plynu, energií a potravin, ale i italských aperitivů, ke kterým patří i mezi Čechy oblíbený Aperol. Společnost Campari uvedla, že hodlá v příštím roce přikročit ke zdražení svých produktů Aperol, Cinzano či stejnojmenného Campari. Jaké další nápoje čeká zdražení?

Přečtěte si také

Rohlík chce mít největší flotilu elektrických aut v ČR. Zároveň chce vybudovat vlastní síť dobíjecích stanic
Rohlík chce mít největší flotilu elektrických aut v ČR. Zároveň chce vybudovat vlastní síť dobíjecích stanic

Červené aperitivy zdraží

Ať už jde o oblíbený Aperol, známé Cinzano nebo sytě oranžové Campari, načervenalé aperitivy s pomerančovým podtónem čeká od nového roku zdražení. Společnost Campari v zastoupení svého šéfa Boba Kunze-Concewitze uvedla, že to souvisí nejen se zdražením surovin, ale i dražší dopravou.

„Běžně zvyšujeme ceny každý rok. V roce 2022 plánujeme výraznější zvýšení než obvykle, a to kvůli vyšším nákladům na všechny suroviny,“ uvedl Kunz-Concewitz. Campari kromě výše uvedených značek vlastní také vodku Skyy, whisky Old Smuggler a Wild Turkey.

Drink Negroni se snítkou rozmarýnu Unsplash

Vyzkoušejte levnější alternativy

Osvěžující drink letních dní, v němž se snoubí svěží chuť prosecca s hořkostí pomerančů. Takový je Aperol Spritz, míchaný nápoj, který si v poslední dekádě oblíbilo mnoho Čechů. Jeho základní surovinou je právě likér Aperol, který bez slevy vychází průměrně na necelých 300 Kč.

Tento aperitiv, jehož základem je výtažek z hořce, rebarbory, pomeranče a bylin, lze však nahradit i levnějšími variantami. Jednou z nich je například aperitiv Bitterol, který koupíte za 130 Kč, v akci pak za krásných 89,90 Kč.

Nižší cena, stejná kvalita

Obdobnou cenovku nabídne i Aperitivo Villa Italia, který koupíte například v řetězcích Iceland.

Čtyři kamarádi si přiťukávají kofolovými sklenkami Kofola

Když ji miluješ, musíš si připlatit

Pětiprocentní nárůst cen očekává i skupina Kofola, která u nás krom stejnojmenného nápoje prodává též nápoje Rajec, Jupí, Vinea, Jupík, Semtex nebo Top Topic. Příčinou zdražení je nárůst cen energie, dopravy a obalových materiálů. Uvedl to generální ředitel společnosti Kofola ČeskoSlovensko Daniel Buryš.

„V průběhu letošního roku čelíme výraznému růstu cen většiny vstupů. Zejména pak cen energií, dopravy, obalových materiálů či cukru. Některé nárůsty jsou i dvouciferné. Zvláštní kapitolou jsou pak mzdy, u nichž musíme zaměstnancům zohlednit inflaci tak, aby nedošlo ke snížení reálného výdělku,“ vysvětlil pro server iRozhlas.

Barista nalévá do hrnku kávy našlehané mléko Unsplash

Zdraží i káva

Pokud patříte mezi ty, kteří si bez šálku kávy neumí představit své ráno, připravte se na to, že si za něj možná brzy připlatíte. Cena kávy na světových trzích totiž rapidně roste, a to nejen vzhledem k pěstitelským podmínkám a cenám za přepravu, ale také kvůli pandemii.

Přestože ceny u dodavatelů šplhají k výšinám, tuzemští prodejci kávy uklidňují zákazníky, že výrazné zdražení prozatím neplánují. „Z mojí zkušenosti zatím od dodavatelů nenastala žádná změna ceny. Je to i tím, že v nějakém normálnějším režimu máme otevřeno pouze krátce a dodavatelé ani odběratelé nechtějí zdražovat. Nevylučuji ale, že se to v brzké době může změnit,“ uvedl pro Deník.cz provozovatel brněnské kavárny Podobrazy Raed Kahwaji.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz