První těhotenský test ze slin se začne prodávat už příští rok

Těhotná žena držící si bříško Salignostics / Kupi

Plivni a oslavuj. Tak zní reklamní slogan, kterým oznámila jeruzalémská firma světově první těhotenský test, který poskytuje výsledky na základě vzorků ze slin. Pomohla si technologií vyvinutou pro testy na Covid-19. Těhotenský test ze slin jménem SaliStick by se měl prodávat od začátku příštího roku. Jeho přesnost společnost odhaduje na 95 procent.

Přečtěte si také

Barborky už zítra! Co tato tradice znamená a jak na to, aby vám větvičky barborek do Vánoc rozkvetly?
Barborky už zítra! Co tato tradice znamená a jak na to, aby vám větvičky barborek do Vánoc rozkvetly?

Plivni, pak oslavuj

Lékařský startup Salignostics se sídlem v Jeruzalémě už dlouho před pandemií koronaviru pracoval na vývoji těhotenského testu ze slin, který brzdila chybějící technologie. Poté, co celý svět zasáhla pandemie koronaviru, vyvinula společnost testy na koronavirus ze slin, které byly schváleny Evropskou unií a už dlouho jsou dostupné v Evropě a Africe.

Právě vývoj covid testů umožnil společnosti Salignostics rychle pokročit ve vývoji těhotenského testu, protože fungují na stejném odběrném systému ze slin.

Radost, nebo starost?! 👶🍼

Brzy na prodejních pultech

Firma Salignostics před několika dny oznámila, že začátkem příštího roku začne komercializovat svůj test SaliStick, který má 95% citlivost, když jej ženy použijí po vynechání menstruace.

Společnost v těchto dnech úspěšně dokončila klinické zkoušky v Izraeli na více než 300 ženách (těhotných i netěhotných) a zahájila schvalovací proces s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv a pro označení CE Evropské unie.

Těhotná žena sedící na posteli a v popředí těhotenský test ze slin Salignostics Salignostics / Kupi

Testování slin pomůže i dalším

„Zatímco jsme se několik let zabývali aplikací těhotenských testů ze slin, jakmile se objevil covid a měli jsme příležitost použít sliny k detekci viru, byla samozřejmě naléhavější potřeba investovat do této technologie,“ řekl Dr. Guy Krief, spoluzakladatel a zástupce generálního ředitele společnosti Salignostics, deníku The Times of Israel.

Nechybí vám něco v kapse?

Kupte se slevou Kondomy Durex.

Porovnat slevy

„Je velmi povzbudivé, že technologii, která byla zdokonalena a vyvinuta, aby nám pomohla vypořádat se s jednou z nejhorších pandemií, je možné dále rozvíjet, aby pomohla přispět k pomoci a zdraví pro ženy a rodiny na celém světě. Sliny jsou klíčem k rychlé diagnostice pro různé lékařské účely,“ řekl Krief. Kdy budou dostupné těhotenské testy ze slin v Česku, zatím není jasné.

Holka, nebo kluk?

Těhotné bude jistě zajímat, že v Česku se dá koupit test na zjištění pohlaví dítěte. Nabízí jej například Pilulka v akci za 491 korun. Při správném použití testu zjistíte pohlaví vašeho děťátka po ukončeném 10. týdnu těhotenství. Výrobce uvádí, že klinické laboratorní testy potvrdily přesnost testu vyšší než 99 %.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz