Vánoční veganské sladkosti plní ve světě regály supermarketů. Jak se daří rostlinným produktům u nás?

Žena v pruhovaném tričku si v obchodě vybírá potraviny Canva

Popularita veganských potravin je ve světě i u nás na vzestupu. Tuzemské řetězce na poptávku reagují a neustále rozšiřují svůj sortiment tohoto zboží. Přesto se rostlinným alternativám v zahraniční daří více a regály jejich supermarketů se plní také veganskými vánočními sladkostmi.

Přečtěte si také

Mobilní operátoři spustili vánoční nabídky! Rozdávají telefony za korunu i sluchátka za tři stovky
Mobilní operátoři spustili vánoční nabídky! Rozdávají telefony za korunu i sluchátka za tři stovky

Rostlinné alternativy plní regály zahraničních řetězců

Lidé ze zahraničí sahají v obchodech po rostlinných alternativách daleko častěji než čeští zákazníci. Není tedy divu, že ostatní země mají v supermarketech tento sortiment daleko rozšířenější.

Například Tesco už několikátým rokem spouští před Vánocemi prodej řady veganských vánočních pokrmů. Na letošním veganském svátečním menu Tesco spolupracovalo s šéfkuchařem Derekem Sarnem a zákazníkům nabízí různé druhy chuťovek a dezertů, ale i kompletní hlavní jídla.

Vedle sváteční hostiny najdete v zahraničních pobočkách Tesca několik vánočních sladkostí, jako jsou sušenky, koláčky, dorty a různé čokoládové moučníky. V českých pobočkách se této speciální veganské nabídky však zatím bohužel nedočkáme.

Pečený dezert je na talíři ozdoben bylinkami a rybízem Canva

V jakých supermarketech u nás pořídíte veganské zboží?

I mezi Čechy však roste o veganské produkty zájem a jejich prodeji se začíná stále více dařit. Na tyto požadavky zákazníků reaguje několik velkých řetězců. První místo patří jednoznačně prodejnám Tesco a Albert.

Právě jejich nabídka alternativních potravin je nejširší. Veganské i vegetariánské produkty zařadil také Globus a o něco menší výběr má Kaufland. Také řetězce Billa, Lidl a Penny Market se snaží přizpůsobovat stále vyšší poptávce po rostlinných alternativách.

Tip: V prodejnách Tesco pořídíte Bio ovesný či rýžový nápoj 1 l za 53,90 Kč. Oblíbené rostlinné mléko Alpro 1 l více druhů má Globus od 69,90 Kč.

Doplňte do svého jídelníčku rostlinné bílkoviny

Žádané jsou především rostlinné masné výrobky, ale také ty mléčné. „O veganský i vegetariánský sortiment zájem roste neustále, a i proto sortiment rozšiřujeme, do naší nabídky jsme uvedli další alternativy masa české produkce,“ uvedla pro iDnes mluvčí společnosti Globus Lutfia Volfová.

Široký výběr nejrůznějších veganských potravin i hotových produktů najdete v prodejnách Sklizeno. Mezi oblíbené patří například prémiová tofu paštika značky Patifu 100 g více druhů od 29,90 Kč. Nebo také veganská bio čokoláda značky Veganz od 39,90 Kč.

Veganská sušenka KitKat v obalu Nestlé

Oblíbená sušenka KitKat nově také ve veganské verzi

Na vysokou poptávku po veganských výrobcích zareagovala také společnost Nestlé a vytvořila novou, veganskou verzi oblíbené sušenky KitKat s názvem KitKat V. Na první pohled byste klasickou KitKat od té veganské nepoznali. Křupavá sušenka je politá čokoládovou polevou. Nová pochoutka je však čistě rostlinného původu a kravské mléko je nahrazeno rýžovým.

Společnost Nestlé se snaží v lidech probudit větší zájem o rostlinné alternativy. Vydáním sušenky KitKat V, která je od té klasické i po chuťové stránce téměř k nerozeznání, chce ukázat, že upřednostněním veganského zboží nemusíme přijít o známé a oblíbené chutě.

Veganská KitKat se má v letošním roce představit v několika zemích po celém světě. Mezi pilotní trhy, kde bude tato prémiová tyčinka testována, však Česko momentálně nepatří. Dle Roberta Kičiny, tiskového mluvčího společnosti Nestlé Česká republika, se však vzhledem ke zvyšující se popularitě „plant based“ potravin dá očekávat, že se i u nás do pár let tato novinka objeví.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz