Mastercard fandí kryptoměnám: Klientům je umožní nakupovat i prodávat a věrnostní body nahradí bitcoinem

Muž si u počítače kupuje na svém mobilním telefonu bitcoin Unsplash

Placení kartou je v dnešních dnech stejně obvyklé jako placení hotovostí. Mnozí z nás už mají svoji kartu uloženou v mobilu a tu fyzickou ani nevytahují. Rok 2022 však přinese revoluční novinku: placení kryptoměnami. Novou službu přinese poskytovatel kryptoměnových plateb GoCrypto a společnost Global Payments.

Přečtěte si také

Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?
Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?

Placení virtuální měnou je tady

Kryptoměna je virtuální měna, která je vytvářena sítí počítačů se speciálním softwarem, který je nastaven tak, aby byla měna uvolňována stále, avšak ve zpomalujícím se tempu. Nejstarší a také nejznámější kryptoměnou je bitcoin, který existuje již 12 let.

Ačkoli jsou virtuální měny pro mnohé stále něco nepochopitelného a příliš abstraktního, jiní je skupují ve velkém. A právě těm se příští rok díky firmám GoCrypto a Global Payments otevře další možnost, jak s kryptoměnou nakládat. Zmíněné firmy totiž nyní spouští službu, která lidem umožní kryptoměnami platit jako platební kartou. Tuto možnost otevřou pro 8 000 platebních terminálů, dalších 40 000 bude následovat začátkem příštího roku.

Placení pomocí aplikace

Prvními zeměmi, kterým bude placení kryptoměnami umožněno, budou přitom Česká a Slovenská republika. Každý obchodník, který chce kryptoměnu přijímat, musí podepsat smlouvu s Global Payments a stáhnout si aplikaci GP tom. Nakupující poté provedou platbu prostřednictvím krypto peněženek Elly, Bitcoin.com nebo Binance pouhým naskenováním QR kódu a potvrzením platby v nich. S touto novinkou přitom obě firmy přicházejí v pravý čas – v tuto chvíli se totiž bitcoin pohybuje na hranici rekordního kurzu, a to 60 000 dolarů (1 324 460 Kč) za 1 BTC.

Žena drží dvě bitcoinové „mince“ na úrovni svých očí Unsplash

Mastercard spustí platbu na jeden klik

Další novinku na poli bezhotovostních plateb přináší svým uživatelům Mastercard. Ten od nového roku představí platbu na jeden klik, která usnadní nakupování na internetu. Uživatelům odpadne nutnost přepisovat číslo karty, její platnost a třímístný kód ze zadní strany. Firma uvedla, že k urychlení vývoje této funkce ji motivoval nárůst online plateb kartou za poslední dva „covidové“ roky, kdy lidé zaplatili kartou dokonce o 180 % víc než v roce 2019.

Nákup „mávnutím ruky“ už se testuje

Místo karty byste své nákupy platili přiložením hřbetu ruky k terminálu. Že to zní jako sci-fi? Platby rukou se ale opravdu testují, jak potvrdil Vladimír Vojtíšek, šéf útvaru Daily banking v ČSOB. Podle něj je jedinečný povrchu ruky a obrazec, který na ní vytváří žíly a cévy, jako skutečný otisk prstu. „Ta karta je ruka. Povrch ruky, žíly, které vytváří jednoznačný geometrický otisk. Přijde mi to přívětivější než pocit, že někdo snímá oko, na oči jsme přece jen citliví,“ vysvětluje Vojtíšek. Doplnil také, že je to běh na dlouhou trať, jehož překážky netkví ve vývoji technologie, ale v přesvědčení klientů o bezpečnosti celého procesu.

Ženská ruka s hodinkami a nalakovanými nehty hřbetem vpřed Unsplash

Platba kartou bez dohledu pokladní

Co se týče placení kartou, už nějaký čas máme tu možnost zaplatit v obchodních domech na samoobslužných pokladnách. Takové pokladny najdeme třeba v supermarketech Albert nebo Billa, Kaufland a Globus navíc přidali ještě možnost skenování zboží už během nákupu, a to prostřednictvím speciálního skeneru nebo pomocí aplikace ve vašem telefonu.

„V rámci retailu v kamenných obchodech je enormní problém s kvalitními zaměstnanci. Ať už potravináři, elektroprodejci, prodejci sportovního zboží budou inklinovat k automatizaci dokončení transakce. Skenování zboží je jedním z těch způsobů, jak toho dosáhnout. Je to směr, kterým půjdeme do budoucna,“ uvedl Jakub Střeštík, obchodní ředitel Mall group.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz