Zájem Čechů o sortiment na Halloween roste: V kurzu jsou hlavně dýně

Haloweenské dekorace ve tvaru dýní Unsplash

Prodej halloweenského zboží u nás dlouhodobě stoupal, až loni přišel kvůli covidu mírný propad. Letos si ale řetězce tržby pochvalují s tím, že zájem o kostýmy a masky je zhruba o 20 % vyšší a dýně se prodávají ještě lépe. Češi je totiž nevyužívají jen jako dekoraci, ale kromě tradiční polévky z nich dělají i koláče a další pokrmy.

Přečtěte si také

Co obchodníci nechtějí, abyste věděli: jaké psychologické fígle na vás během nákupů zkoušejí?
Co obchodníci nechtějí, abyste věděli: jaké psychologické fígle na vás během nákupů zkoušejí?

Na odbyt jdou dýně, výzdoba i halloweenské menu

Někdo pěstuje patizony doma, někdo vyráží na dýňové farmy, ale spousta Čechů nakupuje vše potřebné na Halloween v řetězcích. Většina z nich tedy pozoruje vyšší poptávku.

Některé obchody proto rozšířily sortiment dýní a cukrovinek se strašidelnými motivy, jiné začaly prodávat i kostýmy nebo dekorace na halloweenské oslavy. „U dýní jsme zaznamenali růst zájmu až o desítky procent. Zákazníkům proto nabízíme širokou nabídku i takzvaných halloweenek z českých polí,“ říká mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček.

Globus zase v reakci na vyšší poptávku připravil speciální halloweenské menu ve svých restauracích. Hosté se tedy mohou těšit na dýňovou polévku, kachní stehno s dýňovými bramboráčky nebo kachní prso s tarhoňovým rizotem s dýní.

Talíř s rozkrájeným dýňovým koláčem Unsplash

Haloween nebo Dušičky?

Původně anglosaský svátek Halloween se u nás začal slavit před více než deseti lety. A zatímco mladší generace si na něj rychle zvykla a s oblibou vyřezává dýně a pořádá párty v kostýmech, u starších ročníků vedou Dušičky. Tržby tedy stoupají i u svíček a květin a české ekonomice prospívají oba svátky.

Loni se večírků konalo méně, a to i kvůli uzavřeným školám a školkám. Letos se ale chystají velkolepé oslavy, alespoň poptávka v obchodech tomu nasvědčuje. A přibývá i velkých halloweenských akcí, které pořádají města a obce nebo firmy.

Slevové akce i dýňové pivo

Prodávat halloweenské zboží se vyplatí jak kamenným prodejnám, tak i internetovým supermarketům. Například Košík.cz v tuto dobu nabízí dýně za zvýhodněné ceny, a navíc připravil limitované edice některých produktů. Svou vlastní řadu piva Authentic třeba obohatil o dýňové pivní speciály a prodává i dýňovou zmrzlinu. Halloweenskou výzdobu najdete i na konkurenčním obchodu Rohlík.cz, a to včetně čokoládových figurek či samolepek do oken.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz