Lidé vykupují kapalinu AdBlue: hrozí akutní nedostatek a kolaps dopravy

Uzávěr nádrže na aditivum AdBlue v automobilu s dieselovým motorem Pixabay

Majitelé dieselů, kteří AdBlue nakupovali za 20 Kč/litr, budou nejspíš nyní v šoku z narůstající ceny, či dokonce nedostatku tohoto aditiva. Zvýšený zájem způsobený rostoucí cenou zemního plynu potvrzují též zástupci čerpacích stanic. Pomoci by mohlo jen obnovení dodávek plynu z Ruska.

Přečtěte si také

Každoroční dilema – výběr vánočního stromu: Zvítězí vůně jehličí, nebo praktická umělá imitace?
Každoroční dilema – výběr vánočního stromu: Zvítězí vůně jehličí, nebo praktická umělá imitace?

Nedostatek ohrožuje dopravu

Po zavedení nové emisní normy Euro 5 v roce 2011 se bez AdBlue neobejde takřka žádné užitkové vozidlo, od zavedení Euro 6 pak ani osobní vozidla se vznětovým motorem.

AdBlue je hojně využíváno především v kamionové dopravě, kde je pro snížení emisí naprosto klíčové. Bez tohoto aditiva nejsou dokonce některé moderní kamiony vůbec schopné provozu. Elektronika vozu totiž v případě úplné absence AdBlue zcela „odmítne“ nastartovat.

Kamion Scania na silnici Unsplash

K čemu je AdBlue?

AdBlue je aditivum, které se používá pro korekci emisí výfukových plynů u vznětových motorů. Tato látka, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě umělých hnojiv, se vstřikuje přes katalyzátor do výfukových plynů a představuje nedílnou součást provozu dieselových motorů. Díky vysokým teplotám se v motoru přeměňuje na amoniak, který následně přemění karcinogenní zplodiny oxidu dusíku na dusík a vodní páru.

Z důvodu rostoucích cen plynu a energií se však firmám nevyplácí jeho produkce, a proto nyní mezi řidiči dochází k panickému skupování této látky. Případný nedostatek AdBlue ovšem provozovatelé benzinek nepotvrzují. „V současné chvíli máme od dodavatelů zajištěné dostatečné dodávky kapaliny AdBlue, takže její nedostatek na našich čerpacích stanicích nehrozí,“ říká mluvčí Orlenu Benzina Michal Procházka.

Kapalina AdBlue v letácích na Kupi.cz

Nárůst poptávky zvýšil cenu

Řidiči nyní shánějí AdBlue nejen u čerpacích stanic, ale také online. Podle nákupního rádce Heuréka je výraz „AdBlue“ v současné době nejvyhledávanějším pojmem na jejich stránkách. Zájem o tuto látku stoupl během jediného týdne o více než 170 %. Příčinou narůstající ceny aditiva přitom může být především vysoká cena zemního plynu, jehož je v Evropě málo.

Vzhledem k tomu, že AdBlue vzniká jako vedlejší produkt při výrobě umělých hnojiv, většina firem jeho výrobu snížila na nutné minimum či zcela zastavila. Nedojde-li v dohledné době k ustálení ceny zemního plynu, k zastavení výroby dojde i na Slovensku a Německu, což by mohlo zapříčinit ekonomický kolaps a zhroucení silniční dopravy. Zabránit by mu mohlo obnovení dodávek plynu z Ruska či teplé podzimní počasí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz