Čistá domácnost bez chemie? Parní čističe si poradí s vodním kamenem, mastnotou i samolepkami

Jak použít parní čistič

Parním čističem se dá perfektně vyčistit spousta materiálů a povrchů. Znáte postupy při čištění pro docílení nejlepších výsledků? Podívejme se, jak čistit parním čističem, a na které materiály se parní čistič naopak nehodí.

Přečtěte si také

Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit
Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit

Pokud používáte parní čistič, nenaplňujte nádobu pro ohřev vody až úplně po okraj. Pára se pak lépe vyvíjí a voda neodkapává. Dejte do nádoby teplou vodu, snížíte tak dobu pro její ohřátí a můžete začít s úklidem dříve. Použijte gumové rukavice, ať se neopaříte. Při odstraňování plísní si vezměte respirátor. Po několika čištěních vždy propláchněte nádobu od zbytků usazenin.

Obklady a dlažba

Vhodnější je parní vysavač, který rozpuštěné nečistoty odsaje. Parní čistič může na podlaze nechat šmouhy a vlhká místa je třeba vytřít mopem. Na spáry a rohy zvolte nástavec s bodovou tryskou páry s kruhovým kartáčem, nejúčinnější je parní turbokartáč s vibrujícím a pulzujícím kartáčkem. Na dlažbu použijte podlahový nástavec s návlekem z mikrovlákna a pak setřete nečistoty.

Vodovodní baterie, sifony, umyvadla, sprchové kouty, vany a WC

Při odstraňování vodního kamene naneste na povrch nejprve ocet a nechte chvíli působit. Použijte nástavec s bodovým proudem páry s kruhovým kartáčem, který rozruší vodní kámen, mastnotu a nečistoty. Pára odstraní špínu i uvnitř sifonů, kam se jinak velmi těžko dostanete. Po vyčištění povrchy otřete do sucha utěrkou z mikrovlákna.

Kuchyň, digestoř, sporáky, dřezy a trouby

Horká pára zatočí i s mastnotou. Použijte malou ruční hubici s návlekem z mikrovlákna. Na mřížky v troubě použijte speciální mosazné kruhové kartáčky a na dvířka trouby bodovou trysku s kruhovým kartáčkem. Nakonec je setřete utěrkou.

Vyzkoušejte parní čistič, poradí si s vodním kamenem i zašlou mastnotou

Okna a zrcadla

Nejprve se vrhněte na rámy oken, spáry a rohy. Zvolte bodovou trysku nebo kruhový kartáč, pak zvolte malou ruční hubici s návlekem pro umytí okenních tabulí. Na závěr zvolte nástavec na čištění oken s gumovou stěrkou, napařte okenní tabule i zrcadla a v pruzích je odshora dolů stírejte gumovou stěrkou.

Koberce a čalounění

Na čalounění je lepší parní vysavač, který rozpuštěné nečistoty současně odsaje. Parní čistič rozpustí nečistoty, ale utěrkou je nevytřete a mohou vzniknout mapy. Odstraní však pachy z koberců a čalounění, slehlé vlasy a vytlačená místa od nábytku u koberců i roztoče a mikroorganismy.

Dveře, dřevěné obklady stěn, vinylové a laminátové podlahy, PVC a linoleum

Použijte malé ruční hubice a podlahové nástavce se dvěma návleky z mikrovlákna. Nastavte výkon parního čističe na nižší stupeň. Opatrně u vinylových podlah, dílce jsou lepené a horká pára by je mohla rozpustit. Vyvarujte se delšímu působení horké páry na jednom místě.

čalounění se dá krásně vyčistit parním čističem

Odstranění tapet, čištění radiátorů a topných těles

Použijte speciální nástavec pro odstranění tapet a jeho tažením shora dolů parou postupně uvolňujte tapetu od podkladu. Před čištěním radiátorů zakryjte podlahu a stěnu za nimi igelitem. Použijte bodovou trysku.

Další použití parního čističe

Můžete jej použít na oživení barev záclon a oděvů, odstranění pachů z oblečení a záclon i na žehlení oděvů a záclon. Z ventilačních průduchů a mřížek odstraníte prach a usazeniny i z těžko dostupných míst. Jsou vhodné na čistění křišťálových lustrů, desinfekci plastových hraček, pelíšků a klecí pro domácí mazlíčky. Z venkovního grilu odstraníte mastnoty a připečené usazeniny speciálním kruhovým nástavcem s mosaznými štětinkami. Použijete jej na čištění interiéru vozu, jako jsou plasty, čalounění, stropnice, mezidveřní plochy a také na čištění exteriéru vozu, jako jsou disky kol a blatníky.

Na jaké materiály a povrchy nepoužívat parní čistič

Z důvodu vysoké teploty páry, která dosahuje 100 až 140 °C, se nedoporučuje používat parní čištění:

  • na materiály citlivé na vysoké teploty, jako je hedvábí, vlna a některé plasty
  • na některé druhy potahových látek, vyzkoušejte na kousku látky s návleky z mikrovlákna
  • na pravou kůži, aby se nevysušila
  • na eko kůži a syntetické napodobeniny kůže, aby nedošlo k degradaci materiálu
  • na tapety, vodou ředitelné nátěry a barvy
  • na dřevěné podlahy a parkety s olejovou a voskovou povrchovou ochrannou vrstvou
  • elektroniku a elektrická zařízení, kde by mohla pára proniknout ke kontaktům, způsobit zkrat nebo úraz elektrickým proudem
parní čistič odstraní zašlou špínu ve spárách i vodní kámen

Výhody parního čističe

Horká pára uvolňuje nečistoty usazené ve spárách a škvírách i mastnotu. Má vysoké desinfekční účinky proti bakteriím a roztočům při delším působení. Pára je šetrná k životnímu prostředí i lidskému zdraví. Parní čističe nepoužívají chemické prostředky, pouze destilovanou vodu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz