Čistá domácnost bez chemie? Parní čističe si poradí s vodním kamenem, mastnotou i samolepkami

Jak použít parní čistič

Parním čističem se dá perfektně vyčistit spousta materiálů a povrchů. Znáte postupy při čištění pro docílení nejlepších výsledků? Podívejme se, jak čistit parním čističem, a na které materiály se parní čistič naopak nehodí.

Přečtěte si také

Mrkvové pyré a šťavnaté kuře jsou dokonalou kombinací
Mrkvové pyré a šťavnaté kuře jsou dokonalou kombinací

Pokud používáte parní čistič, nenaplňujte nádobu pro ohřev vody až úplně po okraj. Pára se pak lépe vyvíjí a voda neodkapává. Dejte do nádoby teplou vodu, snížíte tak dobu pro její ohřátí a můžete začít s úklidem dříve. Použijte gumové rukavice, ať se neopaříte. Při odstraňování plísní si vezměte respirátor. Po několika čištěních vždy propláchněte nádobu od zbytků usazenin.

Obklady a dlažba

Vhodnější je parní vysavač, který rozpuštěné nečistoty odsaje. Parní čistič může na podlaze nechat šmouhy a vlhká místa je třeba vytřít mopem. Na spáry a rohy zvolte nástavec s bodovou tryskou páry s kruhovým kartáčem, nejúčinnější je parní turbokartáč s vibrujícím a pulzujícím kartáčkem. Na dlažbu použijte podlahový nástavec s návlekem z mikrovlákna a pak setřete nečistoty.

Vodovodní baterie, sifony, umyvadla, sprchové kouty, vany a WC

Při odstraňování vodního kamene naneste na povrch nejprve ocet a nechte chvíli působit. Použijte nástavec s bodovým proudem páry s kruhovým kartáčem, který rozruší vodní kámen, mastnotu a nečistoty. Pára odstraní špínu i uvnitř sifonů, kam se jinak velmi těžko dostanete. Po vyčištění povrchy otřete do sucha utěrkou z mikrovlákna.

Kuchyň, digestoř, sporáky, dřezy a trouby

Horká pára zatočí i s mastnotou. Použijte malou ruční hubici s návlekem z mikrovlákna. Na mřížky v troubě použijte speciální mosazné kruhové kartáčky a na dvířka trouby bodovou trysku s kruhovým kartáčkem. Nakonec je setřete utěrkou.

Vyzkoušejte parní čistič, poradí si s vodním kamenem i zašlou mastnotou

Okna a zrcadla

Nejprve se vrhněte na rámy oken, spáry a rohy. Zvolte bodovou trysku nebo kruhový kartáč, pak zvolte malou ruční hubici s návlekem pro umytí okenních tabulí. Na závěr zvolte nástavec na čištění oken s gumovou stěrkou, napařte okenní tabule i zrcadla a v pruzích je odshora dolů stírejte gumovou stěrkou.

Koberce a čalounění

Na čalounění je lepší parní vysavač, který rozpuštěné nečistoty současně odsaje. Parní čistič rozpustí nečistoty, ale utěrkou je nevytřete a mohou vzniknout mapy. Odstraní však pachy z koberců a čalounění, slehlé vlasy a vytlačená místa od nábytku u koberců i roztoče a mikroorganismy.

Dveře, dřevěné obklady stěn, vinylové a laminátové podlahy, PVC a linoleum

Použijte malé ruční hubice a podlahové nástavce se dvěma návleky z mikrovlákna. Nastavte výkon parního čističe na nižší stupeň. Opatrně u vinylových podlah, dílce jsou lepené a horká pára by je mohla rozpustit. Vyvarujte se delšímu působení horké páry na jednom místě.

čalounění se dá krásně vyčistit parním čističem

Odstranění tapet, čištění radiátorů a topných těles

Použijte speciální nástavec pro odstranění tapet a jeho tažením shora dolů parou postupně uvolňujte tapetu od podkladu. Před čištěním radiátorů zakryjte podlahu a stěnu za nimi igelitem. Použijte bodovou trysku.

Další použití parního čističe

Můžete jej použít na oživení barev záclon a oděvů, odstranění pachů z oblečení a záclon i na žehlení oděvů a záclon. Z ventilačních průduchů a mřížek odstraníte prach a usazeniny i z těžko dostupných míst. Jsou vhodné na čistění křišťálových lustrů, desinfekci plastových hraček, pelíšků a klecí pro domácí mazlíčky. Z venkovního grilu odstraníte mastnoty a připečené usazeniny speciálním kruhovým nástavcem s mosaznými štětinkami. Použijete jej na čištění interiéru vozu, jako jsou plasty, čalounění, stropnice, mezidveřní plochy a také na čištění exteriéru vozu, jako jsou disky kol a blatníky.

Na jaké materiály a povrchy nepoužívat parní čistič

Z důvodu vysoké teploty páry, která dosahuje 100 až 140 °C, se nedoporučuje používat parní čištění:

  • na materiály citlivé na vysoké teploty, jako je hedvábí, vlna a některé plasty
  • na některé druhy potahových látek, vyzkoušejte na kousku látky s návleky z mikrovlákna
  • na pravou kůži, aby se nevysušila
  • na eko kůži a syntetické napodobeniny kůže, aby nedošlo k degradaci materiálu
  • na tapety, vodou ředitelné nátěry a barvy
  • na dřevěné podlahy a parkety s olejovou a voskovou povrchovou ochrannou vrstvou
  • elektroniku a elektrická zařízení, kde by mohla pára proniknout ke kontaktům, způsobit zkrat nebo úraz elektrickým proudem
parní čistič odstraní zašlou špínu ve spárách i vodní kámen

Výhody parního čističe

Horká pára uvolňuje nečistoty usazené ve spárách a škvírách i mastnotu. Má vysoké desinfekční účinky proti bakteriím a roztočům při delším působení. Pára je šetrná k životnímu prostředí i lidskému zdraví. Parní čističe nepoužívají chemické prostředky, pouze destilovanou vodu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz