ČOI má plné ruce práce: prodej padělků známých značek po internetu nabírá kvůli covidu na obrátkách

Auto ČOI plné zabavených padělků ČOI

Měsíc co měsíc stahuje Česká obchodní inspekce (ČOI) nevyhovující výrobky z trhu. Bohužel, často se jedná o zboží primárně určené pro děti a ani měsíc říjen není výjimkou. Kromě toho se kontroly potýkají se zvyšujícím se počtem padělků prodávaných po internetu.

Přečtěte si také

Eskalátory příští rok slaví 130 let od svého vzniku, první jízdy doprovázely obavy
Eskalátory příští rok slaví 130 let od svého vzniku, první jízdy doprovázely obavy

Stažena byla dvě dětská piana

V Systému rychlého varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky (RAPEX) se nedávno objevily hned dvě nevhodné hračky, shodou okolností dvě dětská piana.

První stažené dětské piano na baterie od firmy JIN BO je vyvedeno v růžové barvě a prodávalo se v plastopapírovém obalu, na kterém bylo uvedeno:

  • Item no: 4950619, Piano na baterie, nevhodné pro děti do 3 let, nebezpečí spolknutí nebo vdechnutí malých částí (tato informace je dále uvedena slovensky, polsky a maďarsky)
  • země původu/producent: P.R.C, Distr: HOT.FIVE s.r.o. Rybná 716/24, 11000, Praha 1, B36, EAN 28811495061190, CE a symbol pro hračku nevhodnou pro děti do 3 let, Manufactory JIN BO TOYS FACTORY CHENGHAI DISTRICT, SHANTOU CITY, GUANGDONG PROVINCE, CHINA.

Tato hračka je nevhodná z toho důvodu, že pájka použitá v pájených spojích uvnitř výrobku obsahuje nadlimitní množství olova a v případě nesprávné likvidace může kontaminovat a negativně ovlivnit životní prostředí. ČOI nakázala prodejci výrobek stáhnout z trhu a zakázala mu další distribuci.

Dalším pianem pro nejmenší, které ČOI nařídila stáhnout, je bateriové modré pianko s hlavou lva, jehož dovozcem je polská firma GAZELOtoys.

Pianko se prodává bez obalu, přičemž u výrobku je připevněna pouze visačka, na které jsou uvedeny identifikační údaje výrobku, výrobce a dovozce. Výrobcem piana s EAN kódem č. 5900949403519 je čínská firma JIA LE GU TOYS FACTORY.

I zde ČOI odhalila tentýž problém jako u prvního jmenovaného, a ještě jeden navíc – pájka použitá v pájených spojích uvnitř výrobku obsahuje nejen nadlimitní množství olova, ale také nadlimitní množství kadmia. Kadmium i olovo jsou těžké kovy a představují nebezpečí pro životní prostředí. Samozřejmostí tedy byl zákaz distribuce a následné stažení výrobku z trhu.

Růžové dětské piano od firmy JIN BO ČOI
Růžové dětské piano od firmy JIN BO Modré dětské piano se lví hlavou Štítek umístěný na modrém pianu

Během tří měsíců nevyhovělo 283 modelů hraček

ČOI celkově shledává dodržování technických a administrativních požadavků pro výrobu, distribuci a prodej hraček v Česku za velmi komplikované. Jen ve 2. čtvrtletí tohoto roku zkontrolovala celkem 597 modelů hraček a téměř u poloviny z nich zjistila nedostatky, přičemž jako velmi nebezpečné kvůli přítomnosti nadlimitního množství nitrosaminů či nitrosovatelných látek byly vyhodnoceny tři modely kontrolovaných hraček.

Jednalo se o prstové barvy omyvatelné (Item No. FPR8, art. 0734, EAN: 4895007214170), nafukovací balónky DongFang (Item No. A3, EAN: 8595500000039) a nafukovací balónky PARTY (model 886101, EAN: 8590331242665).

Nakupte hračky bezpečně a výhodně

Při kontrolách ČOI nejde samozřejmě jen o hračky, ale i o mnoho dalších výrobků, jako je například zvonek na baterie s pohybovým senzorem. Tento výrobek byl z trhu stažen během října a podobně jako dětská piana představuje pro životní prostředí nebezpečí kvůli nadměrnému množství olova.

  • Tento zvonek poznáte podle označení VTV, Zvonek, Země původu – P.R.C, Dovozce pro ČR, Nevhodné pro děti do 3 let, Zadd: VTV s.r.o. Libušská 319, Praha 4, EAN 6930323540805. Na obalu výrobku je uvedeno ELECTRONIC GUEST-SALUTING, Inteligent, model 101.
Z trhu stažené bílé nafukovací balonky ČOI
Z trhu stažené bílé nafukovací balonky Z trhu stažené žluté nafukovací party balonky Prstové barvy

Nejčastější jsou padělky těchto 5 značek

V mnoha případech se kontroly také setkávají s porušováním práv duševního vlastnictví – tedy s paděláním známých značek. Během 2. čtvrtletí tohoto roku ČOI zadržela 2 507 kusů padělků, které v hodnotě originálů vyčíslila na 7 667 227 Kč. Nejčastěji padělanými značkami jsou Adidas, Nike, Tommy Hilfiger, Gucci a Pokémon Wizards.

V předcovidové době se se padělky prodávaly nejčastěji na tržnicích, v době covidových opatřeních se ale také rozmohl prodej padělků po internetu a výjimkou není ani prodej falzifikátů v kamenných prodejnách.

Právě během druhého čtvrtletí udělila kontrola 96 pokut v celkové hodnotě 1 995 000 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz