Používáte aviváž? U miminek volte raději máchadlo

Péče o dětské prádlo

Pokožka miminek, kojenců a malých dětí je velmi citlivá a náchylná k alergickým reakcím, vyrážkám a ekzémům. Právě proto je zcela nezbytné dbát na správnou péči o oblečení a předcházet podráždění. Od kdy používat aviváž a víte, k čemu slouží máchadlo?

Přečtěte si také

8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin
8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin

Pokud nakupujete dětské oblečení, mezi materiály dejte přednost bavlně. Pak budou oděvy měkké, pohodlné a nebudou pouštět vlákna. Dívejte se, na kolik stupňů je můžete vyprat. Nové oblečení vždy vyperte, mohou v něm být různé chemikálie z výroby. Nikdy také nevíte, kdo jej držel před vámi v ruce.

Praní a vyvářka

Dětské oblečení vždy perte na 60 °C, ať odstraníte roztoče a bakterie. Automatická pračka je odstraní lépe jak ruční praní. Vyvářejte pouze pleny a perte je na 90 až 95 °C, podle toho, co vaše pračka umožňuje.

Volba pracího prášku

Používejte speciální dětské prací prostředky. Běžné prací gely a prášky obsahují mnoho chemických přísad, které by pokožku miminka mohly podráždit. Vhodné jsou prací gely s obsahem aktivujících látek z kokosového a palmového oleje, nebo s kyselinou mléčnou, která účinně vyrovnává hodnotu pH.

Přírodní alternativy pracího prášku

  • Mýdlové ořechy neobsahují bělící ani rozjasňující látky. Jsou ve formě gelu s levandulovou nebo pomerančovou silicí.
  • Na výrobu mýdlového slizu stačí mýdlo, prací soda a voda. Možná s ním ale vše nevyperete.
  • Skvrny odstraní žlučové mýdlo.
  • Pro bělení prádla zkuste sůl na praní.

Přidejte jedno máchání navíc

Abyste při praní odstranili opravdu všechny zbytky pracího prášku, které mohou dráždit dětskou pokožku, přidejte jedno máchání navíc. Nežádoucí látky se z oblečení lépe vyplaví.

K čemu slouží aviváž

Aviváž dodává prádlu měkkost a jemnost, což je plus pro kontakt s citlivou dětskou pokožkou. Odstraňuje statickou elektřinu, na kterou je náchylné zejména oblečení ze syntetických vláken. Pak se na prádlo nebude lepit prach. Prádlo se díky aviváži mnohem lépe žehlí. Používá se i na provonění prádla.

Aviváž ano - ne?

Pro miminka není vhodné používat klasickou aviváž, protože zbytečně dráždí citlivou dětskou pokožku a způsobuje kožní potíže. Aviváž přidávejte k praní v půl roce věku dítěte a pozorně sledujte reakce miminka. Silně parfemované aviváže se nehodí na dětské oblečení a lůžkoviny. Je totiž hlavním zdrojem syntetických alergenů. Navíc se nanáší na prádlo až v poslední fázi praní. Jenže aviváž má výše zmíněné benefity. Musíme se jí vzdát nebo máme nějakou alternativu?

Praní dětského oblečení

Aviváž pro miminka

Aby bylo dětské prádlo krásně měkké, antistatické, ale současně bez agresivní vůně a alergenů, zkuste zvolit dětskou eco aviváž. Jde o přírodní a ekologickou látku, vyvinutou speciálně pro citlivou pokožku miminek a kojenců. Dermatologické testy potvrzují její šetrnost k dětské pokožce. Neobsahuje parfemace, alergeny ani konzervanty. Bedlivě vždy čtěte složení!

Máchadlo prádla

Máchadlo svou kyselou reakcí neutralizuje zásaditou prací lázeň a je vhodné pro osoby s citlivou pokožkou i malé děti. Přirozené pH povrchu lidské kůže je také kyselé a má pH 4 až 6. Kyselé pH ochrání pokožku před množením mikroorganismů. Mýdlo a prací prostředky, a to i ty přírodní, jsou zásadité a jejich zbytky v textilních vláknech narušují přirozené pH pokožky a dráždí ji. Máchadlo vyplaví zbytky pracích prášků, zabraňuje jejich usazování, předchází šednutí prádla a změkčuje tvrdou vodu. Textilním vláknům vrací savost, prodyšnost i jasnější barvy.

Kdy použít aviváž a kdy máchadlo

  • Aviváž použijte na syntetické materiály.
  • Máchadlo zase na oblečení z přírodních materiálů, dětské oblečení, spodní prádlo, pleny, ložní prádlo a ručníky. 

Dětské prádlo žehlete

Dětské oblečení by se mělo žehlit a to z rubové strany. Žehlení změkčí prádlo a odstraní zbylé bakterie. Zejména to platí pro spodní prádlo.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz