V jakých krmítkách a čím můžeme v zimě přikrmovat ptáky, abychom neohrozili jejich zdraví?

Ptáčci u plastového, tubového krmítka Canva

Ptáci, kteří zůstávají přes zimu u nás, rádi přijmou za tuhých mrazů pomoc ze strany člověka ve formě přikrmování. Mnoho lidí však začne ptáky v dobré víře přikrmovat zbytečně brzy, nebo jim dávají nevhodné krmivo a ptactvu tak spíše škodí. Jak jim tedy můžeme chladných měsících pomoci, aniž bychom je ohrozili?

Přečtěte si také

Dýňová semínka nikdy nevyhazujte, jsou nutričně nabitá a jejich chuť si zamilujete
Dýňová semínka nikdy nevyhazujte, jsou nutričně nabitá a jejich chuť si zamilujete

Kdy začít ptáky přikrmovat?

Přikrmovat ptáky můžeme přibližně od listopadu do března. Po zbytek roku si ptáci dokážou potravu najít sami a létáním na krmítko by zlenivěli. Při sněhové pokrývce a za velkých mrazů mají ovšem s hledáním potravy problém, a tak přikrmování od nás ocení. My navíc budeme mít z krmítka plného ptáčků pěknou podívanou.

Dle Aleny Skálové, ornitoložky z České společnosti ornitologické, je pozorování ptáků na krmítku skvělou příležitostí, jak nejen u dětí pěstovat zájem o přírodu a její ochranu, a jako takové určitě význam má. „Zároveň za ČSO vyzýváme k zodpovědnému přikrmování – abychom ptákům zbytečně neškodili například nevhodnou potravou nebo nechtěným vytvořením místa, kde se snadno rozšíří choroby,“ dodává.

Jaké typy krmítek jsou nejvhodnější?

Na trhu dnes najdeme velké množství typů krmítek pro volně žijící ptáky. Důležité je umístit ho alespoň 1,5 m nad zemí a ideálně na závětrné a nerušené místo. Zároveň je vhodné dát krmítko tam, kde na něj vidíme a máme jej pod dohledem, abychom si dokázali včas všimnout, že je něco v nepořádku.

„Stříška či zásobník chrání potravu před vlhkostí, což brání rozvoji plísní. Lepší je krmítko, ve kterém ptáci nesedí přímo v potravě – v opačném případě se spolu mísí zrní, trus i infekční zbytky potravy, které upadnou od zobáku nemocným ptákům a zvyšuje se riziko přenosu nemocí,” vysvětluje ornitoložka Skálová.

Pakliže zvolíte takovéto krmítko, o to důležitější je jeho pravidelné čištění a výměna krmení. Při výběru tedy dbejte na to, aby šlo krmítko kvůli čištění snadno rozebrat a mohli jste ho vydrhnout opravdu všude. Po vyčištění jej nechte důkladně vyschnout. Doporučujeme například:

  • Krmítko plastové BIRDYFEED SQUARE šedý kámen 24,8 cm, které se bude snadno udržovat, koupíte na e-shopu Eva za 219 Kč.
  • Závěsné dřevěné krmítko Limara T5 střední pořídíte v prodejnách PetCenter za 339 Kč.
  • Stojací Dobar Dřevěné krmítko pro ptáky Panorama najdete v prodejnách Obi za 699 Kč.

Tip: Krmítko můžete snadno vyrobit i doma. Zabere to sice více času, ale zato ušetříte. Ti zručnější zvládnou klasické dřevěné, praktická jsou však také krmítka z květináče, kokosu nebo PET lahve.

Sýkorky v krmítku ve tvaru domečku Canva

Čím tedy správně přikrmovat?

Možností, co ptákům dát do krmítka, je více. Vhodná je zejména slunečnice, oves, proso, pšenice a další obiloviny či luštěniny. „Jestli budeme krmit směsí nebo jednodruhovou potravou (velmi oblíbená je slunečnice), je na nás. Mnohem důležitější je kvalita potravy a její původ – ideálně lokální a bio. Širší nabídka přiláká více zájemců, směsi pro krmení lze koupit, ale i namíchat doma," radí Skálová.

Vhodné směsi pro ptactvo pořídíte v řadě obchodů. Například v prodejnách Uni Hobby mají od značky Ptačí mls Směs krmítkovou 10 kg za 329 Kč nebo Černou slunečnici 10 kg za 379 Kč. Chcete-li ptáčkům dopřát něco lepšího, můžete v prodejnách Hornbach sáhnout po Vita Garden Krmivo pro ptactvo Mouční červi sušení 200 g za 139 Kč.

S množstvím krmení to nemusíte přehánět, přemíra krmiva na jednom místě naopak škodí. Pokud ho totiž ptáci nestihnou sníst ten samý den, hrozí vznik plísně, hniloba apod. Je tedy vhodnější dát jej méně a průběžně doplňovat.

Sýkorka u lojových koulí a zásobníků s krmivem Canva

Lze dát do krmítka něco přímo z kuchyně?

Většina naší stravy není pro ptactvo vhodná – kořeněné, smažené, sladké či slané jídlo ptákům jednoznačně škodí. Zbytky z kuchyně patří do koše, nikoliv do krmítka nebo do lesa. Z toho, co máme běžně doma, jsou k přikrmování vhodné:

  • ovesné vločky
  • nesolené arašídy či vlašské ořechy
  • neslaná vařená rýže a brambory
  • strouhaná mrkev
  • tuzemské ovoce – jablka, hrušky, jeřabiny a další

Tip: Máte-li na zahradě ovocné stromy či keře, můžete nechat část úrody nesklizenou a ptáci si ovoce přes zimu sami rádi najdou.