V sobotu 16. října je Světový den chleba. Každý Čech ho sní za rok okolo čtyřiceti kilogramů

Pekař, který půlí chléb Globus

Také chleba má svůj mezinárodní den, který každoročně připadá na 16. října. I přesto, že podle statistik se roční spotřeba chleba drží dlouhodobě kolem 40 kg na osobu, v roce 2019 to bylo přesně 39 kg, což je o 0,3 kilogramu méně než v roce 2018. Pokles však není způsobený nižším zájem konzumentů. Ve statistikách se totiž odráží trend pekáren, které nabízí zákazníkům menší balení chlebů, což má zabránit zbytečnému plýtvání potravinami.

Přečtěte si také

Cybex představil první autosedačku s airbagem na světě. Je až o 50 % bezpečnější než obyčejné sedačky
Cybex představil první autosedačku s airbagem na světě. Je až o 50 % bezpečnější než obyčejné sedačky

Doby, kdy byly v obchodech k dostání jen dva druhy chlebů Šumava a kmínového, jsou nenávratně pryč. Svaz pekařů a cukrářů registruje v Česku přibližně 700 pekáren, které denně upečou přes milion chlebů. V dnešních supermarketech a pekárnách mají lidé na výběr z nepřeberného množství tvarů a receptur. Jen za posledních deset let například pekárny hypermarketů Globus rozšířily nabídku druhů chlebů několikanásobně.

„V současnosti pečeme šestnáct druhů chleba. Osm druhů běžných chlebů, od kmínového, přes Šumavu až po Horal, a 8 druhů speciálních chlebů, jako je žitný, dýňový, bavorský nebo vícezrnný. Minulý měsíc jsme začali péct pšeničnožitný řemeslný chléb, který je po obvodu ručně karbovaný a na povrchu štrejchovaný. Má u zákazníků velký ohlas,“ řekl Pavel Meduna, vedoucí výroby a prodeje patnácti pekáren hypermarketů Globus.

Menší balení kvůli preferencím i proti plýtvání

Sto lidí, sto chutí – a toho jsou si vědomy i pekárny. Zatímco někdo dává přednost klasice s kmínem, další členové rodiny milují chléb se semínky. Proto většina pekáren přechází v posledních letech na menší balení chlebů. Pekárny spolu se zákazníky tak předchází plýtvání potravinami. „Chleby prodáváme jak celé, tak i nakrájené na půlky nebo čtvrtky, aby si vybral každý. Naším cílem není, aby zákazníci nakoupili velké množství pečiva a pak ho vyhazovali, ale nakoupili si ho tolik, kolik ho potřebují a pak si přišli pro čerstvé,“ vysvětlil Pavel Meduna.

Kolik stojí chléb v akci?

Podle Českého statistického úřadu byla průměrná cena kmínového chleba letos v srpnu 29,76 korun. Z dat největšího nákupního rádce Kupi.cz vyplývá, že nejvíce slev za poslední tři měsíce bylo v akčních letácích všech supermarketů na Mistrovský chléb Albert (celkem se objevil za období 14. 7. do 14. 10. 2021 v akci 57× a jeho průměrná akční cena byla 32,61 Kč).

Domácí pekárna SENCOR SBR 2000SS SENCOR

Ne každý má tu možnost si denně skočit do pekárny nebo obchodu pro čerstvé pečivo. Na trhu nicméně existuje celá řada domácích pekáren, se kterými se při troše trpělivosti naučíte upéct si svůj chléb podle vlastních představ. Například domácí pekárna SENCOR SBR 2000SS je kvalitní nerezový pomocník, který kromě pečení chleba zvládne i přípravu džemů a marmelád. Automatický dávkovač na ořechy a semínka je jen jedním z mnoha benefitů této pekárny, kterou koupíte v prodejnách PLANEO elektro za cenu kolem 2 499 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz