Zápach klimatizace v autě řešte okamžitě! Plísně a bakterie, které si vháníte do těla

Vše, co potřebujete vědět o klimatizaci v autě

Pořídit si auto s klimatizací může zvlášť těm, kteří řídí často, zcela změnit život. Místo parna v létě a zapařování oken v zimě na majitele klimošky čeká stejná teplota a pohoda po celý rok. Před nákupem auta s klimatizací i po jeho pořízení vyvstávají nejrůznější otázky ohledně správného používání. Rozhodli jsme se proto přehledně zodpovědět ty, které slýcháme nejčastěji.

Přečtěte si také

V Evropě hrozí, že díky koronaviru může být brzy nedostatek ovoce a zeleniny
V Evropě hrozí, že díky koronaviru může být brzy nedostatek ovoce a zeleniny

1) Co když klimatizaci nemám, mám si ji nechat namontovat do auta?

Tady je odpověď odborníků celkem jasná. Dodatečná montáž klimatizace je tak trošku bláznovství. Cena se těžko určuje, záleží na modelu vašeho vozu a typu klimatizace, který si chcete nechat nainstalovat. Počítejte s desítkami tisíc korun. U některých offroadových modelů klidně až k 80 tisícům.

Problémy s montáží klimatizace ale nekončí u obří díry ve vaší peněžence. Jedná se o hodně náročný zásah do techniky vozu a prakticky si tím zaděláváte na různé technické potíže.

Pokud máte o plnohodnotnou klimatizaci zájem, prodejte současné auto a poohlédněte se po nějakém, které klimatizaci už má z továrny. Záložním řešením je příslušenství v podobě ventilátorů do auta s napojením do USB či autozásuvky.

2) Jaké jsou rozdíly mezi typy klimatizací?

Klimatizace v autě může být automatická a manuální (někdy lze najít i modely s tzv. poloautomatickou klimatizací). Prvním rozdílem mezi nimi je cena. Za automatickou klimatizaci si vždy připlatíte. Mnohem jednodušeji se však ovládá. Stačí pouze nastavit požadovanou teplotu a o zbytek se postará systém čidel a senzorů.

U manuální klimatizace musíte sami nastavovat teplotu (často bez přesné stupnice), otáčky ventilátoru i proudění vzduchu. Hrozí tak, že si všechno špatně nastavíte a klimatizace nebude fungovat správně.

Víte, jak o klimatizaci opravdu správně pečovat?

3) Jak často mám klimatizaci kontrolovat?

Pokud se vám zdá, že klimatizace začíná ve své schopnosti ochladit vzduch v autě pokulhávat, je na čase zajet do servisu. Tam vám za nějakých 600 až 800 korun doplní chladivo a provedou kontrolu, která zbaví systém vlhkosti a prachu. Signálem pro okamžitou cestu do servisu je i zápach linoucí se z klimatizace. Znamená to, že se vám na části zvané výparník začaly usazovat bakterie a plísně.

Ty lidskému organismu nesvědčí a nechávat si je vhánět do plic klimatizací není zrovna ideální. Pomocníkem v boji proti menšímu zápachu je autokosmetika, existují osvěžovače vzduchu pro klimatizace a interiéry vozidel.

Celkovou kontrolu klimatizace je potřeba provádět přibližně jednou za rok, ideálně než začnete klimatizaci naplno zatěžovat v letních měsících. Výměna filtru by měla proběhnout každých 30 tisíc kilometrů.

4) Jak zajistit, aby klimatizace fungovala co nejlépe?

Klimatizace ochlazuje vzduch interiéru auta a pokud chcete, aby měla co nejmenší vliv na spotřebu, měli byste před jejím zapnutím vyvětrat všechen horký vzduch ven. Stačí na několik minut otevřít všechna okna a následně je při používání zavřít. Jestliže nechcete, aby se v systému zbytečně ukládala vlhkost, pak asi 15 minut před zastavením klimatizaci vypněte. Kromě vysušení vnitřku klimatizace tím zajistíte i hladší přechod mezi teplotami pro těla všech cestujících a vyhnete se nachlazení.

Na jakou teplotu byste měli v létě chladit? Lékaři doporučují maximálně o 5 stupňů méně, než je venku. Reálně se však asi nikomu ve čtyřicítkách nechce mít v autě 35 stupňů a spousta klimatizací by to ani nedokázala. Když se budete držet zásady vypínání klimatizace 15 minut před výstupem z auta, pak ideální teplotou by měla být ta pokojová, mezi 20 až 24 stupni Celsia.

Klimatizace promění auto v oázu uprostřed úmorného horka. Musíte se o ni správně starat a umět ji používat. Díky tomu ochráníte jak vaše zdraví, tak pohodlí a v konečném důsledku třeba také spotřebu auta.