Velký test rýží ze supermarketu: Některé výrobky stále obsahují množství pesticidů

Muž a žena si prohlížejí balíčky rýže v supermarketu Canva

Jaká je kvalita rýží v obchodech a kolik zbytkových pesticidů a dalších nebezpečných látek obsahují? Na to se tentokrát zaměřil test, který poslal do laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické celkem 38 vzorků bílých i speciálních rýží. Podívejte se, jak jednotlivé výrobky dopadly, na které značky si v obchodech dávat pozor, a které rýže jsou naopak zárukou kvality.

Přečtěte si také

Fastfoody kvůli vysokým nákladům výrazně zdražují svá jídla. Kde si připlatíte nejvíce?
Fastfoody kvůli vysokým nákladům výrazně zdražují svá jídla. Kde si připlatíte nejvíce?

Výsledky testu bílých loupaných rýží

Jako první se test pořadu A DOST! zaměřil na 15 značek bílých neloupaných rýží, u kterých se sledovalo především množství reziduí pesticidů, které mohou představovat vážnější riziko pro lidské zdraví. Souhrnně lze říci, že jednotlivé rýže dopadly velmi dobře a negativní případy se objevily pouze v řádu jednotek.

Pesticidy – vítězové a propadáky testu

Nejvíce reziduí pesticidů bylo ze zkoumaných vzorků zjištěno ve dvou výrobcích: v Arax kulatozrnné loupané rýži (obsahovala i pesticidy, které nejsou v EU schválené) a rýži ESSA dlouhozrnné (mimo jiné obsahovala zbytky chlorpyrifosu, což je v EU zakázaný pesticid). V obou případech se ovšem jednalo o ojedinělé stopové množství, které není zdraví nebezpečné.

Nejlépe naopak dopadly tři bílé rýže od stejné společnosti (La Food ČR) a ze stejné země původu (Myanmaru):

 1. ARO Rýže střednězrnná loupaná (25 Kč/kg)
 2. Globus Dobrá kvalita/Nízká cena Rýže střednězrnná loupaná (26,90 Kč/kg)
 3. Albert Rýže střednězrnná loupaná sáčky (37,30 Kč/kg)
 • Velmi dobré hodnocení měla i Lidl Golden sun Jasmínová rýže dlouhozrnná loupaná původem z Thajska (53,80 Kč) a dm Bio Naturland Milchreis rýže kulatozrnná původem z Itálie (99,80 Kč/kg).
Čtveřice hromádek rýže – černé, hnědé, béžové a bílé Freepik

Výsledky testu speciálních rýží: natural, barevných, neloupaných a parboiled

Ze speciálních rýží, mezi které patří natural, neloupané či pololoupané a barevné, bylo hodnocení podrobeno 23 vzorků. Tyto druhy se nezbavují povrchové vrstvy, díky čemuž jsou nutričně výživnější než rýže bílé loupané. Jsou bohaté na vitamín B a E, na minerální látky i vlákninu. Do této skupiny spadá i rýže parboiled – ta se vyrábí speciální metodou, kdy jsou do zrnek za vysokého tlaku parou „vtlačeny“ cenné látky ze slupky, která se loupe až poté.

Pesticidy – vítězové a propadáky testu

Jak jednotlivé výsledky nezávislého testu odhalily, situace ohledně kvality rýží se za posledních pět až deset let výrazně zlepšila.

V kategorii speciálních rýží dostaly negativní hodnocení pouze tři výrobky:

 • Především se jednalo o Arax červenou rýži natural původem z Vietnamu, u které byly zjištěny zbytky hned deseti různých druhů pesticidů (některé dokonce překračovaly hygienické limity), a to včetně těch, jejichž používání je v Evropské unii zakázáno.
 • Na kvalitu dovážené suroviny by si mělo dát pozor i Tesco – jeho hnědá dlouhozrnná pololoupaná rýže obsahovala osm reziduí pesticidů, jednalo se ovšem pouze o stopové množství hluboko pod povolenými limity a tento výrobek nepředstavuje pro zákazníky vážnější nebezpečí.
 • Třetím výrobkem s výtkou byla rýže Lagris Parboiled, v níž byla odhalena přítomnost látky empenthrin, která není v EU ani jako pesticid registrována, a je proto otázkou, jak se do plodiny dostala.

Naopak zcela bez pesticidů byly vzorky všech rýží z kontrolovaného ekologického zemědělství, čímž mimo jiné potvrdily, že známka bio je skutečnou zárukou kvality.

Nejlépe z hlediska sledovaných vzorků speciálních rýží dopadly:

 1. Dm Bio Basmati rýže celozrnná (z ekologického zemědělství, kilo stojí v přepočtu 129,80 Kč, Indie)
 2. Countrylife bio Rýže černá natural pololoupaná (z kontrolovaného ekologického zemědělství, 192 Kč/kg, Itálie)
 3. Probio rýže červená (cena 158 Kč/kg, Kambodža)
Terasová pole s rýží Pixabay

Arsen a toxické plísně

Dobrou zprávou také je, že u žádné z testovaných speciálních ani bílých loupaných rýží nebylo zjištěno žádné závažné překročení povolených limitů na arsen, stejně tak naprostá většina neobsahovala vůbec žádné zbytky toxických plísní (pokud ano, jednalo se opravdu o zanedbatelné množství).

 • Pouze v jednom případě stály naměřené hodnoty za zmínku: v Clever rýži loupané se našla látka aflatoxin B1, což je poměrně nebezpečný karcinogenní mykotoxin. Jeho maximální povolený limit je 2 mikrogramy na kilo výrobku, u uvedeného výrobku činil nález 1 μg/kg.

Dobrá rýže si zaslouží tu nejlepší přípravu

I když si v obchodě vyberete vysoce kvalitní rýži, na její chuť a strukturu má vliv především způsob přípravy. Ačkoliv v testu dopadly dobře i rýže sáčkové, lépe si vždy pochutnáte na těch sypaných – mají bohatší chuť a jsou nadýchanější. Půlkilová a kilová balení navíc většinou vychází levněji než porcované sáčky.

Rýžovar ocení všichni milovníci této přílohy

Sypanou rýži vařte vždy v hrncích nebo pánvích s co nejširším dnem a nižším okrajem, za použití dobře těsnící poklice, která udrží páru uvnitř nádoby. Pokud nicméně doma jíte rýži často, není od věci pořízení rýžovaru – v obchodech jej seženete již kolem čtyř stovek.

 • V prodejnách elektro PLANEO pořídíte v akci za 1 499 Kč multifunkční rýžovar SENCOR SRM 3150SS, se kterým připravíte bezkonkurenční rýži na tři způsoby a zvládne i několik dalších tepelných úprav, jako jsou polévky, minutky nebo ovesné kaše.
 • Levné rýžovary teď seženete i v Globusu – model Sencor SRM 0600WH prodává řetězec za akčních 359 Kč.
 • Praktickou vychytávkou je také hrnec na rýži do mikrovlnky PURITY MicroWave, který prodává Tescoma, Alza i Mall za cenu od 309 Kč.

Připravíte v něm během pár minut nadýchanou a sypkou rýži bez nutnosti vaření na plotně a bez rizika převaření.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz