Jak správně zastřihovat maliníky na podzim, abyste za rok měli bohatou úrodu?

Miska plná malin na dřevěném prkénku Canva

Maliny letos už odrodily a na zahradě nám zůstaly jen dlouhé, ne moc vzhledné pruty. Víte, jak o ně teď správně pečovat, abyste se příští rok dočkali bohaté úrody malin? Nejdůležitější je pravidelné a správně provedené prostřihávání.

Přečtěte si také

Cuketa 6x jinak. Nejoblíbenější recepty, které zvládne úplně každý
Cuketa 6x jinak. Nejoblíbenější recepty, které zvládne úplně každý

Maliníky sice patří mezi nenáročné rostliny, i přesto však nějakou péči potřebují. Jelikož je to původně lesní keř, má rád dostatečně vlhkou půdu a spíše polostín. Stejně jako sucho nemá rád ani vítr, proto před výsadbou dobře promyslete vhodné umístění.

Jak správně prořezávat?

Míra prořezávání se liší u mladých a starších keřů. V obou případech ovšem není vhodné stříhat maliník jen jednou ročně. Více než radikální střih rostlině prospívá průběžné zkracování po celý rok, a to konkrétně na jaře, během léta a na podzim.

Jaro je ideální doba také pro výsadbu nových keřů. Ty po zasazení sestřihněte zhruba ve výšce 30 cm, aby rostlina mohla dát sílu především do tvorby kořenů. Pokud máte maliník už starší, stačí, když odstraníte poškozené nebo nemocné výhony – keři by mělo zůstat zhruba 6 až 8 těch nejsilnějších.

V létě zastřihávejte každé dva týdny

Během léta se rostlině daří nejvíce a začne se hodně rozrůstat. Aby měla dostatek síly pro plody, je lepší nové výhony odstraňovat. To samé platí pro větve, které jsou bez květu a plodů, jelikož maliník zbytečně oslabují.

Podzimní střih pro správné přezimování

Na zimu potřebuje rostlina nabrat opravdu hodně síly, aby se dokázala udržet naživu. Pokud má příliš mnoho výhonů, nemusí přezimování zvládnout. Proto na podzim, ideálně ještě před prvními mrazíky, přímo u země odstřihněte všechny slabé a poškozené větve a ty nejsilnější zkraťte zhruba na půl metru.

Žena drží větvičku s plody malin Canva

Podpořte růst keře hnojivem

Chcete-li mít maliník v létě obsypaný plody, rozhodně není na škodu podpořit jeho růst kvalitním hnojivem. Na jaře jsou nejen pro mladé keře vhodná startovací hnojiva s dostatečným obsahem dusíku. Naopak na podzim rostlina ocení hnojivo s draslíkem, který jí pomůže lépe přezimovat.

Ideální jsou speciální hnojiva přímo pro maliny, ze kterých doporučujeme například:

  • Biomin speciální biominerální hnojivo maliny/ostružiny, 1 kg pořídíte na Mallu za 143 Kč.
  • Hnojivo na maliny a ostružiny Orgamin 1 kg značky Forestina, které pořídíte v prodejnách UNI HOBBY již za 89 Kč.
  • Trumf Organické hnojivo Drobné ovoce 1 kg AgroBio mají v prodejnách Obi za 69 Kč.

Je vaše zahrada připravena na zimu?

Kolik zaplatíte za maliny v obchodech?

Cena za čerstvé maliny v obchodech je poměrně vysoká. V průměru dáte za 100 g malin 36 Kč. Pokud jsou nicméně ve slevě, cena za 100 g se pohybuje okolo 25 Kč.

Daleko méně zaplatíte za maliny mražené. Například v Globusu koupíte 300 g hluboce mražených malin za 59,90 Kč a v Penny mají jejich 450 g za 69,90 Kč. V každém případě se však nejvíce vyplatí pěstování malin vlastních, které navíc mají často i daleko lepší chuť.