Výroba džínů si bere vysokou daň: Na jedny kalhoty se spotřebuje 1 500 litrů vody

Džínové oblečení na věšáku v obchodě Canva

Asi jen málokdo nemá ve svém šatníku alespoň jedny džíny. Typické kalhoty patří k nejoblíbenějším módním kouskům, ale také k těm nejvíce škodícím životnímu prostředí. Klasické džíny jsou vyrobeny z bavlny, k jejímuž vypěstování se používají pesticidy a insekticidy. Tím však seznam nekončí – při přeměně z bavlny na denim se spotřebuje i obrovské množství energie a chemikálií.

Přečtěte si také

Fastfoody kvůli vysokým nákladům výrazně zdražují svá jídla. Kde si připlatíte nejvíce?
Fastfoody kvůli vysokým nákladům výrazně zdražují svá jídla. Kde si připlatíte nejvíce?

Džíny jsou jedním z nejméně udržitelných oděvů na trhu. Společnost Everlane zveřejnila svůj průzkum, kde uvedla, že k výrobě jedněch kalhot je potřeba přibližně 1 500 litrů vody. Někteří výrobci džín, včetně Everlane, se snaží svůj dopad na životní prostředí snížit a vyrábět oblíbené kalhoty udržitelnějším způsobem.

Everlane

Značka Everlane si vždy zakládala na etice a dodržování etického kodexu. Dalším krokem se stala udržitelnost při výrobě džín a tenisek – a dnes se může pochlubit teniskami s nejnižším dopadem na životní prostředí, konkrétně teniskami z řady Tread, které vznikají z recyklovaného plastu.

Co se kalhot týče, i u těch má značka znamenité výsledky. Na výrobu jejích džín je potřeba pouhých 0,4 litrů vody – což je ve srovnání s 1 500 l zanedbatelné množství. Šetrný proces zajišťuje továrna Saitex, někdy také označovaná jako nejčistší továrna na světě, jejíž stroje jsou schopné zrecyklovat až 98 % vody.

Pole bavlny Pixabay

Levi's

Levi's je jedním z největších a nejznámějších výrobců džín na světě, jde ovšem také o jednu z nejvíce udržitelných značek – od roku 2010 se může pochlubit spoluprací se skupinou Better Cotton Initiative, která podporuje lepší postupy při pěstování bavlny ve 21 zemích světa. Cílem iniciativy je minimalizovat spotřebu vody, pesticidů, insekticidů a syntetických hnojiv.

Pro Levi's je to jen začátek, při zpracování bavlny značka používá méně vody a výhradně rostlinná barviva. Taktéž dále zpracovává i již použitý denim, který by jinak skončil na skládce jako odpad. Podle svých dat takto firma Levi's doposud ušetřila 4,2 miliardy litrů vody a recyklovala více než 6 miliard litrů. 75 % její bavlny je čerpáno z udržitelných zdrojů.

Levi's také prosazuje program Worker Well-being, který iniciuje změnu přístupu dodavatelů a místních organizací ve finančním postavení, zdraví a rovnosti mezi zaměstnanci. 65 % produktů značky Levi's vzniká v továrnách řídících se tímto programem.

Surfař surfuje na moři Wikimedia

S.E.A.

I k výrobě džín S.E.A. se používá výhradně 100% organická bavlna. Džíny pochází ze společnosti Outerknown, zabývající se výkupem použitého oblečení, za níž stojí surfař Kelly Slater, který je známý svou činností pro ochranu životního prostředí a stejným způsobem vede i svou firmu.

Ačkoliv společnost Outerknown soustředí svou pozornost primárně na ochranu životního prostředí, udržitelný systém výroby neubral nic na kvalitě jejích džín. Firma si je dokonce natolik jistá, že poskytuje doživotní záruku. Pokud se džíny poničí, dostane zákazník nové.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz