McDonald's chce do roku 2025 vyřadit z nabídky většinu plastových hraček Happy Meal

Holčička se schovává za krabičku Happy Meals McDonald's

Když dříve přišly děti do Burger King nebo McDonald's, kromě jídla se těšily na jednu věc – malou hračku z plastu. Takovým časům však odzvonilo díky přání malých dívek. V roce 2019 dvě malé sestry, Ella a Caitlin McEwan (10 a 7 let), poslaly fastfoodovým gigantům McDonald's a Burger King petici, ve které žádaly o hračky nezatěžující životní prostředí. Pro svou petici nasbíraly více než 500 000 podpisů a pro McDonald's i Burger King to byl impuls se nad materiálem hraček více zamyslet.

Přečtěte si také

Minipivovary rostou jako houby po dešti a lidé je vítají
Minipivovary rostou jako houby po dešti a lidé je vítají

Petice malých děvčat změnila postoj fastfoodových gigantů

Sestry k petici vedla výuka ve škole, kde zjistily, jaké škody způsobuje plast životnímu prostředí, zejména nevinným zvířatům.

Rády se chodíme najíst do Burger King a McDonald's, ale děti si jen pár minut hrají s plastovými hračkami, které nám dávají, než je vyhodí. Ubližují zvířatům a znečišťují moře,uvedly sestry v petici. „Chceme, aby vše, co nám dávají, bylo udržitelné, abychom mohli planetu chránit pro nás i pro budoucí generace.

Jídlo v Mcdonald's leží na stole Canva

Děti o hračky nepřijdou

Plastové hračky vyrobené z fosilních paliv patří neodmyslitelně k Happy Mealu již od roku 1979. V dnešní době je slovo „udržitelnost“ nicméně skloňované čím dál tím častěji a ani fastfoody se nevyhýbají změnám. Děti mají starost o svou planetu, chrání životní prostředí a stále častěji si přejí hračky z přírodních materiálů.

McDonald's prohlásil, že svým malým zákazníkům naslouchá a zavázal se do roku 2025 snížit používaní plastů až o 90 %. Plast podle něj nahradí recyklovatelné a přírodní materiály. Mluvčí řetězce Jenny McColloch k tomu dodala, že úzce spolupracují se všemi dodavateli, inženýry a odborníky na hračky, ale především se samotnými dětmi a jejich rodinami.

  • Řetězec se už pochlubil snížením používání plastových hraček o 30 % ve Velké Británii, Irsku, a Francii.

Chuť fastfoodu z pohodlí domova

McDonald's mění typ hraček po 42 letech

Hračky z rostlinných a recyklovatelných materiálů mohou na některých místech děti objevit již v současnosti. Nejčastěji papírové 3D výřezy, knihy a sběratelské obchodní karty. Další budou postupně přibývat.

  • Například v Japonsku McDonald's rozjel ekologickou akci podporující zákazníky k recyklaci starých hraček Happy Meal. Recyklované hračky se ve fastfoodu objeví v podobě podnosů na jídlo.
Burger, hranolky a nápoj z řetězce Burger King naservírované na dřevěném prkýnku Pixabay

Dětské menu v Burger King bez hračky

Burger King začal děti hračkou obdarovávat v roce 1990, kdy se stala součástí menu King junior. Řetězec se však, na základě petice, rozhodl vyřadit hračky z dětského menu úplně. Gigant zveřejnil informaci o svém průzkumu, podle nějž ročně ušetří až 320 tun plastového odpadu.

Britský generální ředitel Burger King prohlásil: „Odstranění plastových hraček z fastfoodů je krok správným směrem. Pokud to bude impulsem i pro ostatní konkurenty ke změně, má to smysl.

Fastfoody a zero waste

Plastové hračky nejsou to jediné, co se rozhodli giganti změnit – třeba plastové obaly postupně nahradily vratné nebo recyklované materiály. Od plastových obalů ustupuje i KFC nebo Starbucks, kteří dávají přednost recyklovaným a přírodním materiálům.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz