Co to jsou re-use centra a jak mění odpad na užitečné zboží?

Taška pro další použití Pixabay

Co se stane s věcmi, které jsou pro někoho nadbytečné? Většina lidí je vyhodí. Když si koupíte novou sadu skleniček, nový nábytek nebo třeba kolo, je třeba ty staré vyřadit. Často jde ovšem o věci, které jsou v bezvadném stavu – a zatímco pro některé jsou nadbytečné, mnoho lidí by je uvítalo. V České republice naštěstí prudce stoupá množství re-use (či také reuse) center, kde se může stát z „odpadu“ opět užitečné zboží.

Přečtěte si také

Potraviny, které nás mohou uchránit před vážnými nemocemi
Potraviny, které nás mohou uchránit před vážnými nemocemi

Co jsou to re-use centra a k čemu slouží?

Jak již název napovídá, tato centra slouží k tomu, aby se nějaké zboží znovu použilo. Každý z nás se občas potřebuje zbavit věci, kterou mu je líto vyhodit. Někteří ji postaví k popelnicím, jiní ji zkusí dát do bazaru a další ji třeba nakonec skutečně vyhodí.

Do re-use center zdarma odnesete věci, které už nepotřebujete – vždy se totiž najde někdo, pro koho budou pokladem. Střediska můžete využívat k odložení těchto produktů, ale taktéž zde naopak můžete sehnat to, co sami potřebujete. Věci si můžete odnést většinou zdarma, za symbolický poplatek nebo třeba výměnou za jiné.

Kolo, kufr, taška a výloha Pixabay

Proč re-use střediska využít?

Naše planeta se topí v odpadcích, a to zejména kvůli spotřebnímu průmyslu, který nutí pořád kupovat nové a nové výrobky. Re-use centra zamezí tomu, aby se stále nakupovalo a vyhazovalo – jejich využívání vede ke snížení produkce odpadu.

Jde také o dobrý skutek, protože můžete pomoci lidem, kteří jsou ve finanční nouzi a nemohou si dovolit nakupovat nové věci. To ovšem neznamená, že by byla tato střediska jen pro sociálně slabé. Každý je může využívat a podpořit tak zdravé uvažování nad tím, jak s věcmi zacházet důstojně a prodloužit dobu, kdy budou užitečné.

Hračky a skleničky Pixabay

Jaké věci můžete darovat?

Vždy darujte jen funkční a nepoškozené věci, nejde o skládku! Re-use centra najdeme ve stále větším množství měst, některá se nicméně liší v tom, jaké předměty do nich můžete přinést.

  • Většina z nich ráda přijme: nábytek, vybavení do kuchyně, hračky, knihy, dekorace, hudebniny, výrobky pro děti, umělecké předměty a také sportovní potřeby, například kola.
  • Z hygienických důvodů některá střediska nepřijímají: oblečení, matrace a třeba použité potřeby pro zvířata.
  • Umístit do nich nelze ani: předměty drobné elektroniky, domácí elektroniky, elektrické nástroje nebo jiná elektrozařízení.

Re-use centra sice nemají online nabídky, ale internet můžete použít k tomu, abyste objevili, kde se nachází – navštivte je a přispějte k udržitelné budoucnosti.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz