První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory

Externí defibrilátor umístěný v obchodním centru Canva

Náhlá srdeční příhoda je ve vyspělých zemích jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Šanci na přežití zvyšuje snad jen včasná první pomoc. S tímto faktem jsou seznámeny i obchodní řetězce, které spolu už dávno nezápolí pouze na poli ekonomickém, ale též na poli péče o své zákazníky. Kromě ekologických kroků proto přistupují též ke zpřístupnění včasné první pomoci a do svých obchodů instalují automatizované externí defibrilátory (AED).

Přečtěte si také

Pomazánkové máslo vzniklo jako experiment, který si zamilovalo celé Československo
Pomazánkové máslo vzniklo jako experiment, který si zamilovalo celé Československo

Defibrilátor zvyšuje šanci na přežití

Pokud člověka zasáhne srdeční příhoda, jako první pomoc bývá nejčastěji používána masáž srdce, kterou však bohužel neumí poskytnout každý. Při komorové tachykardii či fibrilaci komor dochází k nekontrolovatelným stahům srdce, jimž může zabránit silný elektrický výboj.

V náhlé situaci plné nervozity z vypjaté situace může proto lidský život zachránit automatizovaný externí defibrilátor (AED), který pomocí elektrických výbojů pomůže srdci znovu se rozběhnout pravidelně.

Záchranáři vystupují ze sanitky a chystají se vyrazit k zásahu Pixabay

Hlavní roli hraje čas

Ani ti nejlepší záchranáři nedokážou dorazit na místo srdeční zástavy pod 5 minut. Tento čas je přitom u srdeční příhody zcela zásadní a pokud není pacient defibrilován do 10 minut, každou minutou klesá jeho šance na přežití o 7 až 10 %. Při včasném použití defibrilátoru se šance na záchranu postiženého člověka zvyšuje o více než 60 %. Tyto defibrilátory proto nyní instaluje ve svých prodejnách hned několik obchodních řetězců.

AED zachraňuje životy v Tescu i Kauflandu

V současné době má na svých prodejnách instalovaný defibrilátor například řetězec Tesco, který těmito přístroji vybavil své kompaktní hypermarkety s rozlohou větší než 2 000 m² a distribuční centra ve střední Evropě již na podzim roku 2019.

AED najdeme též v řetězci Kaufland, který do dnešního dne nainstaloval přes 142 těchto přístrojů. Defibrilátory jsou umístěny ve zřetelně označených prosklených skříňkách na oddělení informací a jejich použití je velmi jednoduché, protože přístroj vydává jasné pokyny, jak resuscitaci provádět.

 • Poprvé byl AED v Kauflandu použit koncem roku 2020 v prodejně v Mariánských horách, kde díky včasné reakci zúčastněných zachránil život jednomu ze zákazníků.
 • Situace se opakovala v lednu tohoto roku, kdy defibrilátor zachránil život zákaznici prodejny ve Frýdku Místku.
 • Naposledy AED zasahoval v polovině května 2021 v Kauflandu v Ústí nad Labem.

Umístění defibrilátorů AED v České republice je pak zaznamenáno v aplikaci Záchranka, která ukáže též přístroje umístěné v obchodních řetězcích.

Ležící muž dostává srdeční masáž Canva

Postup resuscitace s defibrilátorem AED

(v souladu s pokyny Evropské rady pro resuscitaci ERC)

 1. Ujistěte se, že zraněný i ostatní přítomné osoby jsou v bezpečí.
 2. Poskytněte první pomoc. Pokud zraněný neodpovídá a nedýchá správně, požádejte někoho, aby zavolal rychlou záchrannou službu a přinesl defibrilátor, pokud je k dispozici. Pokud jste sami, zavolejte záchranku pomocí mobilního telefonu – zraněného opusťte pouze v případě, že neexistuje jiný způsob, jak zavolat pomoc a přinést dostupný defibrilátor.
 3. Začněte s resuscitací dle zásad první pomoci. Pokud jste sami a defibrilátor je poblíž, začněte tím, že jej přinesete.
 4. Jakmile máte u sebe automatický externí defibrilátor AED:
 • zapněte jej a poslouchejte hlasové příkazy,
 • přilepte elektrody na exponovanou hruď zraněné osoby,
 • pokud existuje více než jeden záchranář, měla by být zraněná osoba resuscitována při aplikaci elektrod,
 • pečlivě sledujte další hlasové a vizuální příkazy,
 • ujistěte se, že se nikdo nedotýká oběti, když automatický externí defibrilátor provádí analýzu srdeční frekvence.

Zdroj: Tesco

Defibrilátor Philips, který je umístěn v prodejnách Kaufland Kaufland

Jak je na tom konkurence?

Obchodní řetězce Kaufland a Tesco jsou prozatím jediné společnosti, které k instalaci defibrilátorů přistoupily. Se zvyšující se zdravotní gramotností a vzrůstající tendencí poskytnout zákazníkům ty nejlepší služby se však pravděpodobně k současným společnostem přidají i jejich konkurenti.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz