Crocs bude vyrábět obuv novou technologií, která mění odpad na pohodlné boty

Dítě má obuté oranžové kroksy Canva

Obuv značky Crocs si získala extrémní popularitu. Tyto gumové dřeváky nemusíte nijak zavazovat, jen je nazujete a máte pohodlné boty na širokou škálu činností. Jejich výroba ovšem není ekologická, na jeden pár bot je vyprodukováno 3,94 kilogramu oxidu uhličitého – a to chce výrobce změnit. Cílem je přizpůsobit se celosvětovému trendu a vyrábět obuv udržitelným způsobem. Výrobce si dal za cíl mít do roku 2030 poloviční uhlíkovou stopu.

Přečtěte si také

Víte, jak na pěstování a sběr rakytníku a co všechno se dá z této vitamínové bomby připravit?
Víte, jak na pěstování a sběr rakytníku a co všechno se dá z této vitamínové bomby připravit?

Crocsy z ekologických materiálů

Již příští rok chce společnost uvést na trh „kroksy“, které budou stejně kvalitní, ale z udržitelných materiálů. Novinkou je využívání materiálu Croslite, což je udržitelná přísada, která kombinuje odpad a vedlejší produkty z jiných odvětví.

Přechod na biologický materiál Croslite začal spoluprací s globální společností Dow®, která se zabývá výzkumem materiálů. Kroksy budoucnosti budou obsahovat novou technologii Dow ECOLIBRIUM ™, která mění odpad na pohodlné boty. Zajisté se i zákazníci budou cítit lépe, když si koupí obuv a budou vědět, že tím nezatěžují životní prostředí.

Obuv Crocs a veselé ponožky CrocsCzechRepublic / Facebook

Boty bez krabic i zdarma pro potřebné

Společnost Crocs je svými ekologickými kroky známá, v roce 2020 prodala 85 % svých bot bez krabic. Záslužným činem je zajisté i to, že neprodané kroksy jsou darovány potřebným lidem po celém světě – minulý rok firma takto darovala 90 tisíc párů.

Vyrábět z obnovitelných zdrojů je navíc těžší a finančně náročnější než vyrábět z běžných materiálů. Je k tomu potřeba dlouhý výzkum, aby se biologické zdroje nebo odpadní produkty přeměnily na kvalitní materiál, který má zákazníkovi spolehlivě sloužit a poskytovat mu pohodlí.

Na ekologii zákazníci slyší

Na ekologickou výrobu slyší především generace Z, které leží životní prostředí a budoucnost planety na srdci. Výrobci to vědí a využívají tohoto trendu. Na trhu již nyní najdete velké množství výrobců bot, kteří se na ekologickou produkci zaměřují.

  • Například Adidas v roce 2020 vyrobil více než 20 milionů párů tenisek s recyklovaným plastovým materiálem Parley Ocean, a to díky spolupráci s ekologickou organizací Parley for the Oceans. Nyní přidává recyklované materiály téměř do všech svých bot.
  • Pozadu nezůstal ani Reebok, který nabízí boty, které mají svršek ze 100% bavlny a podrážku vyrobenou z kukuřice.

V seznamu výrobců obuvi s ekologickými materiály bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Kdo si chce udržet zákazníky, musí vyrábět ekologicky – a myslí na to jak velké značky, tak i malé startupy.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz