Apple představil nové modely pro rok 2021. Vyplatí se přejít na vyšší model iPhone 13?

Model iPhone 13 iWant

Jablečný gigant Apple na své tradiční události představil čtyři nové modely iPhonů s číslem 13, nový iPad, a dokonce chytré hodinky. Jak je u Applu zvykem, nové přístroje technologicky navazují na předchozí generaci, oproti té jsou však vybaveny výkonnějším čipem A15 Bionic či funkcí ProMotion. Cena nejlevnějšího modelu bude začínat na 19 990 Kč.

Přečtěte si také

Potraviny, které nás mohou uchránit před vážnými nemocemi
Potraviny, které nás mohou uchránit před vážnými nemocemi

Plynulejší displej než kdy předtím

Apple na své poslední akci Keynote představil hned čtyři nové modely iPhonů, iPhone 13, 13 mini a nejvyšší třídu iPhone 13 Pro a Pro Max. Letošní modely jablečných telefonů se navíc dočkaly hned několika změn.

První z nich je zmenšení výřezu pro Face ID, který je sice stále větší než u konkurenčních modelů, ale to je cena, kterou uživatelé platí za vysokou bezpečnost systému. Displeje modelů iPhone 13 Pro a Pro Max se navíc mohou pochlubit dlouho očekávanou funkcí ProMotion, která nabízí obnovovací frekvenci 120 Hz, a tudíž mnohem plynulejší chod systému.

Během statických scén se však obnovovací frekvence automaticky snižuje a šetří tak baterii, jejíž výdrž je opět vyšší než u předchozí generace. Takto plynulý displej můžeme vidět i u nového Samsungu Galaxy Z Fold3 5G, který je též vybaven obnovovací frekvencí 120 Hz.

Bude vám stačit starší model?

Vyšší výkon i paměť

V telefonech řady iPhone 13 navíc tepe super výkonný čip A15 Bionic s šestijádrovým procesorem a 5nanometrovou technologií, která má být dle jejich vlastních slov o polovinu rychlejší než konkurence. Pro uživatele to znamená především více výkonu a méně spotřeby baterie. U všech modelů se také zvětšilo základní úložiště, které nyní začíná na 128 GB namísto 64 GB, a posunulo maximální úložiště, které je u modelů Pro Max dokonce 1 TB.

Mobil iPhone 13 s ukázkou cinematic funkce iWant

Fotoaparáty jako pro filmaře

Proměnou prošly také fotoaparáty. iPhone 13 a 13 mini se dočkaly větších senzorů i lepší stabilizace obrazu pomocí senzoru pohybu, který jim zaručuje ještě lepší kvalitu obrazu i ve zhoršených světelných podmínkách. „Pročkové” modely mají nejen větší senzor, ale též lepší clonu a ultraširoký objektiv, který nově podporuje makro záběry. Teleobjektiv modelů iPhone 13 Pro a Pro Max je schopný až trojnásobného zoomu a všechny objektivy podporují noční režim. Upgradem prošla také funkce videa, které už léta nemá konkurenci. Letošní modely proto přichází s módem Cinematic, který umožňuje lépe přeostřovat mezi několika úrovněmi scény.

Hodinky Apple Watch s předpovědí počasí nasazené na zápěstí Pixabay

Apple sází na ekologii

Apple se navíc letos u všech iPhonů pochlubil jejich vyšší ekologičností. Jednotlivé plastové součástky, jako jsou například předěly antén nebo reproduktory, vyrábí z recyklovaných PET lahví, recyklované jsou též magnetické či kovové prvky a z obalů byl plast vyřazen docela. Do roku 2030 pak Apple plánuje nabízet zcela uhlíkově neutrální produkty.

Cena

Kromě nových modelů iPhonů představil Apple též nové Apple Watch Series 7, které nabídnou nejen větší displej, ale též rychlejší nabíjení, a také nový iPad mini, který sází na vysoký výkon a kompaktní tělo. Co se týče cen nových zařízení, iPhone 13 mini začíná na 19 990 Kč, iPhone 13 se 128 GB na 22 990 Kč a iPhone 13 Pro se 128 GB vás vyjde na 28 990 Kč. Vlajková loď řady, nejvyšší konfigurace iPhone Pro Max dostal cenovku 31 990 Kč. Prodej bude zahájen 24. 9., již nyní si je však můžete předobjednat u oficiálních Apple resellerů, například iStyle nebo iWant.

Muž si v obchodě s elektronikou vybírá telefon Canva

Jak je na tom konkurence?

Začátkem srpna představil své mobilní novinky též androidový král Samsung, který boří zažité hranice se svými novými skládacími telefony. Obě novinky, Galaxy Z Fold3 5G a Galaxy Z Flip3 5G, disponují připojením 5G, zvýšenou odolností IPX8 a obnovovací rychlostí procesoru 120 Hz. Samsung dále představil dva modely chytrých hodinek Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic a vylepšená sluchátka Galaxy Buds2.

Pozadu nezůstává ani značka Huawei, která koncem července 2021 představila svou novou řadu Huawei P50, která cílí především na nadšené fotografy. Oba modely, Huawei P50 a P50 Pro jsou proto osazeny fotoaparáty s 50Mpx rozlišením, vysokou světelností a optickou stabilizací. Oproti svým konkurentům ovšem Huawei vynechal funkci 5G, což může u telefonů v této cenové kategorii působit jako velký přešlap. Na českém trhu by se novinky mohly objevit v průběhu podzimu. Kdy přesně a zda se tak vůbec stane, však zatím není známo.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz