Dnes je Mezinárodní den jógy! 6 + 1 důvod, proč začít s jógou

Dnes je Mezinárodní den jógy! 6 + 1 důvod, proč začít s jógou

Že na každém rohu slyšíte o tom, jak je jóga blahodárná? A už jste přemýšleli nad tím, že byste cvičení jógy zařadili do svého týdenního programu? Pokud ano, pak vaše tělo v tuto chvíli jistě tiše jásá. Jóga je totiž skvělým způsobem, jak uvolnit a zpevnit tělo a zbavit se stresu. Existuje však ještě více důvodů, proč se cvičením jógy neotálet? Ano! Přinášíme vám jich rovnou 6 plus 1 navíc. V tomto článku se také podíváme na druhy jógy a prozradíme vám několik zajímavostí.

Přečtěte si také

Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí
Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí

Důvod č. 1: Kondice

Chcete zlepšit svou kondici? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Jóga prokazatelně zvyšuje vytrvalost a po čase dokáže snížit také tepovou frekvenci, což má pozitivní vliv na vaše srdce.

Důvod č. 2: Flexibilita

Že jste vždycky snili o tom, že dokážete udělat provaz? Během několika cvičení se zvýší rozsah vašeho těla.

Důvod č. 3: Rovnováha

Jak dlouho dokážete bez hnutí stát na jedné noze? Při pravidelném cvičení jógy zjistíte, že vám to činí stále menší a menší potíže. Rovnováha patří mezi jednu z největších předností tohoto oblíbeného cvičení. Brzy získáte lepší postavení kostí, svalů i kloubů.

Důvod č. 4: Dýchání

Umíte správně dýchat? Pokud ne, během cvičení jógy se to naučíte. Nauka o správném dýchání je totiž prvním krokem jógy. Při lekcích vám představí pomalé a hluboké dýchání, které zvyšuje množství kyslíku v krvi a zvětšuje kapacitu plic.

Důvod č. 5: Soustředění

Jóga má nejen obrovský vliv na tělo, ale především na vaši psychiku a mozek. Během pouhých několika lekcí se naučíte soustředit se nejen na cvičení, ale také na běžné činnosti a složitější úkoly.

Důvod č. 6: Relaxace

Jen málokteré cvičení vám dopřeje tolik relaxace jako jóga, během níž podpoříte celý proces odpočívání. Dostatek relaxace vede také ke značnému snížení stresu.

Jeden důvod navíc: Hubnutí

Jóga má v neposlední řadě významný vliv také na hubnutí. Dochází při ní ke spalování a snižování hladiny kortizolu.

Druhy jógy

Existuje hned několik druhů jógy. S následujícími se setkáte nejčastěji.

Hatha jóga: Hatha u nás bývá považována za základní formu jógy, jedná se o nenáročný druh jógy, který je často doporučovaný začátečníkům.

Bikram jóga: Bikram jóga je ideální pro ty, kteří cvičí rádi při vysokých teplotách. Tento druh jógy se totiž cvičí v místnosti s teplotou 42 stupňů a vlhkostí zhruba 40 procent a je založen na 26 základních pozicích.

Hot jóga: Přijde vám 42 stupňů příliš? Hot jóga se cvičí při o něco nižší teplotě než bikram jóga a doporučuje se spíše mírně až středně pokročilým. Mezi benefity hot jógy patří zvýšení kapacity plic, posílení srdce i zvýšení pružnosti kloubů.

Power jóga: Power jóga byla světu představena až v 80. letech a liší se od ostatních druhů tím, že jsou pozice prováděny v předem stanoveném pořadí. Power jóga je obvykle rychlá a velmi efektivně se při ní spalují kalorie.

Těhotenská jóga: Těhotenská jóga, nazývaná také jako gravid jóga, je speciálně vyvinutá pro těhotné ženy. Pomáhá maminkám připravit se na porod a udržuje je v kondici.

Hormonální jóga: V současné době je velmi populární také hormonální jóga, která přirozenou cestou harmonizuje hladinu hormonů. Odborníci dodávají, že se díky tomuto cvičení naučíte zvládat stres.

Věděli jste?

Už jste slyšeli o cvičení jménem doga? Že ne? Jedná se o psí jógu, která údajně zmírňuje agresivitu. Tak proč nezačít cvičit jógu rovnou se svým psím miláčkem?

Tip: Kvalitní podložka na jógu je základ

S jóga podložkou bude cvičení příjemnější a komfortnější. Na trhu jsou k dostání podložky z juty, podložky z PVC, korkové podložky a eko podložky. Předností jutových podložek je, že jsou 100 % přírodní a ekologické, stejně jako eko podložky. Podložky z PVC zase nevyžadují zvláštní péči a jsou lehké. A korkové podložky? Pyšní se přírodním materiálem a jsou extrémně příjemné. 

Krásné a funkční oblečení na jógu pro ženy i muže mají často i obchody jako jsou Lidl a Tchibo, stačí sledovat jejich akční letáky na stránkách Kupi.cz

Přesvědčili jsme vás o tom, že je jóga přesně tím, co chcete svému tělu dopřát? Pociťte její jedinečné účinky na vlastní kůži ještě dnes.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz