Jak na reklamaci zájezdu, který jste kvůli pandemii nevyužili? Cestovky vám vyjdou vstříc

Žena se u notebooku, mapy a fotoaparátu kouká na aplikaci Covid pass Canva

Museli jste v loňském roce kvůli covidu zrušit dovolenou a teď nestíháte využít voucher od cestovní kanceláře? Nic se neděje. Spotřebitelé, kteří tzv. Lex voucher neuplatnili do konce srpna 2021, získají nyní své peníze zpět. Cestovní kanceláře proplácí vouchery, jak nejrychleji mohou a samozřejmě neúčtují storno poplatky.

Přečtěte si také

Výrobci nenápadně zmenšují objem výrobků, gramáže či ubírají procenta alkoholu tak, aby nemuseli zdražovat
Výrobci nenápadně zmenšují objem výrobků, gramáže či ubírají procenta alkoholu tak, aby nemuseli zdražovat

Koronavirus a Lex voucher

Pandemie covid-19 zasáhla jako blesk z čistého nebe hned několik oblastí našich životů, včetně možnosti cestovat. Množství Čechů bylo loni nuceno odložit své zájezdy na později nebo je zcela zrušit. Cestovní kanceláře přistupovaly v tomto případě k několika řešením.

  • Některé vracely zákazníkům cenu v plné výši, jiné z ní strhly storno poplatek a další vystavily zákonem vytvořený voucher v ceně zájezdu, tzv. „Lex voucher“. Právě tomuto poukazu, který obdrželi zákazníci, jejichž zájezd měl plánovaný odjezd mezi 20. 2. a 31. 8. 2020, skončila 31. 8. 2021 platnost.
  • Nyní mají všechny cestovní kanceláře povinnost vrátit zákazníkům peníze v plné výši. Spotřebitelé se přitom o své peníze nemusí bát – cestovky jsou proti nemožnosti vyplácet zájezdy pojištěné. Při případném krachu CK vám tedy vaše peníze vrátí pojišťovna.
Mladá žena stojí v letištní hale před obrazovkami s odlety a přílety Pixabay

Jde to i bez storno poplatků

Každý cestovatel má právo kdykoli před zájezdem tento zrušit bez udání důvodu. V takovém případě však většinou zaplatí cestovce storno poplatek. Jeho výše, stejně jako podmínky účtování ze strany cestovní kanceláře, jsou vždy uvedeny ve smlouvě či potvrzení zájezdu. Výše storno poplatků bývá odstupňována podle časového předstihu, s jakým vzniklou situaci řešíte. Čím později cestovku informujete o zrušení, tím budou poplatky vyšší.

  • 100% storno poplatky jsou spíše výjimkou, občanský zákoník totiž ukládá, že jejich výše musí být přiměřená a v případě požadavku od zákazníka též odůvodněná.

Jestli má cestování v době pandemie nějaké výhody, jsou to bezpochyby nižší nároky ze strany cestovních kanceláří, které se po velmi neúspěšném roce snaží nalákat zákazníky na nižší ceny zájezdů a mírnější storno podmínky. Vyhnout se placení storno poplatků je ovšem možné pouze v případě závažných mimořádných okolností v dané zemi, mezi něž covid-19 rozhodně patří. Jako důkaz je možné uvést informace o vývoji pandemie v dané zemi uvedené na stránkách ministerstva zahraničních věcí. Za těchto okolností máte právo na vrácení všech vynaložených prostředků bez povinnosti placení storno poplatků.

Příště si zájezd pro jistotu pojistěte

Dalším způsobem, jak se bránit proti vysokým storno poplatkům, je pojištění zrušení zájezdu. Pokud si jej sjednáte, v případě nemoci můžete zájezd zrušit bez jakýchkoliv poplatků. Zrušit zájezd můžete i z jiných, například osobních důvodů, v takovém případě si však raději zjistěte, jaké důvody vaše pojištění kryje.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz