Z trafikových stánků se už stala vzácnost

Trafikový stánek s vystavenými časopisy Canva

Nejsou noviny nebo cigarety? V minulosti to nebyl žádný problém, stačilo překročit práh domu a po chvíli jste narazili na stánek s trafikou. Práce trafikanta byla spojená s nenáročnou činností a běžně ji vykonávali i zaměstnanci v důchodovém věku. Trafiky byly doslova na každém rohu. Jak to s nimi ale vypadá dnes? Trafikové stánky jsou spíše raritou, na většině místech zmizely nebo po nich zbyly opuštěné provozovny.

Přečtěte si také

Krém, omáčka a koláč: 3 pochoutky z dýně, které si na podzim musíte připravit
Krém, omáčka a koláč: 3 pochoutky z dýně, které si na podzim musíte připravit

Tabákové výrobky jako základ příjmu

Zdroj příjmu trafik se vždy opíral zejména o tabákové výrobky. Na české trhu se proti kuřákům aktivně bojuje, zvyšuje se cena cigaret a zároveň se snižuje prodejní marže. Zatímco v minulosti přesahovala marže deset procent, nyní se pohybuje jen kolem pěti procent.

V tuzemsku také stále ubývá kuřáků – kromě nárůstu cen za cigarety je příčinou i rostoucí zájem o zdravý životní styl a také zákony, které zakazují kouření v hospodách a restauracích.

Cigarety naskládané na sobě Pixabay

Lidé méně čtou?

A co prodej časopisů a novin – čtou snad lidé méně? Nikoliv, jen se preference čtenářů změnily. Společně s rozvojem internetu klesl zájem o nákup novin a časopisů. Pro mnoho lidí je zbytečné utrácet za ně nemalé peníze, když stačí vytáhnout telefon z kapsy a zajistit si přístup k čerstvým informacím prakticky zdarma.

Nejen nízký zájem, ale i EET

Nižší zájem o tradiční sortiment se řada prodejců snažila kompenzovat tím, že prodávali různé doplňkové zboží. Ani to ovšem často existenci trafik nezachránilo, a zatímco dříve byl jejich provoz výnosným byznysem, dnes ty poslední spíše bojují o přežití. Jedním z posledních hřebíčků do rakve bylo pro mnohé z nich zavedení EET.

Muž držící noviny Canva

Trafiky najdeme, ale...

Vidět kamennou trafiku je vzácnost, ale i přesto na ně můžeme stále narazit. Nevymizely, jen se často přesunuly do strategičtějších míst, kde se koncentruje nejvíce lidí, tedy především do nákupních center a na hlavní třídy. Jejich zlaté časy, jaké můžeme pamatovat z devadesátých let, se už však zřejmě nikdy nevrátí

V České republice figuruje celá škála řetězců, které provozují sítě trafik po celé zemi. Patří mezi ně například Traficon, Geco nebo Valmont. Začínat byznys s trafikovým prodejem je dnes nicméně riskantní a podle současného vývoje se bude množství trafikových stánků pravděpodobně i nadále snižovat.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz