Roboti pracují 7 dní v týdnů a na rozdíl od lidského personálu mohou být v práci i několik směn za sebou

Žena se objímá s humanoidním robotem Canva

Roboti jsou stále častěji vnímáni jako efektivní pomocníci pro život – a co víc, dávno nejde jen o vize budoucnosti, ale o běžnou součást našich životů. Kde všude můžete potkat skutečné robotické pomocníky a co během příštího roku chystá Elon Musk?

Přečtěte si také

Dýňová sezóna je v plném proudu. Je libo dýňové špagety nebo dýňovou hořčici?
Dýňová sezóna je v plném proudu. Je libo dýňové špagety nebo dýňovou hořčici?

Robot jako součást domácnosti

Některé robotické přístroje, které byste nejspíš ještě před lety považovali tak trochu za sci-fi, dnes pravděpodobně běžně používáte ve své domácnosti. Jaké pomocníky lze na trhu zakoupit za dostupné ceny?

Mezi nejoblíbenější patří robotický vysavač, neméně používaný je i robotický mop. Přístroje, která za vás uklidí podlahy, jsou dnes součástí většiny domácností. Populární jsou dokonce i robotické sekačky, které majitelům zahrad usnadňují péči o trávník. Jaké mají tyto přístroje úskalí?

Kromě výhod mají robotičtí pomocníci i nevýhody. Nejsou totiž vhodní pro každý prostor.

  • vysavač poslouží tam, kde je dostatek prostoru bez překážek
  • sekačka je vhodná pro méně členitou zahradu

Vždy je tedy potřeba zvážit, zda robot splní svůj účel a opravdu zastane danou práci. Ovšem v případech domácností, kterým roboti vyhovují, jde o ceněné pomocníky, díky kterým se zvyšuje komfort uživatelů. Pro pořádek stačí udělat jediné: zapnout robota, což jde mnohdy udělat i na dálku prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu.

Kvalitní robotický vysavač do 10 000 Kč

Aktuální slevové akce na robotické vysavače 2021

  • Extra výkonný robotický vysavač Sencor SRV 9250BK mají aktuálně v akci v Datartu a PLANEO elektro za 9 999 Kč. Vysavač s kvalitním HEPA filtrem vhodným i pro alergiky se postará o vysátí i mokré vytření. Jeho kompaktní rozměry s výškou pouhých 9,8 cm zajistí dokonalý úklid i ve špatně přístupných místech pod sedačkou nebo nábytkem.
  • Levnější variantou je iRobot Roomba 676, kterou ve slevě nabízí Electro World za 4 999 Kč. Doma vám sice nevytře, ale stejně jako u dražších modelů ho můžete ovládat pomocí aplikace v mobilu.
  • Pro ty, kteří od robotického vysavače v podstatě neočekávají žádné funkce navíc a vystačí si s tím, že za ně tento pomocník čas od času posbírá prach z podlahy, jsme našli v akci řetězce Lidl vysavač SILVERCREST SSR 3000 A1 za 2 399 Kč – a dokonce na něj mají dopravu zdarma.

Robotická obsluha jako atrakce v restauraci

Obliba robotických pomocníků stoupá – roboti už zavítali také do gastra coby kuchaři či číšníci. V jedné z orlovských restaurací si právě tuto atrakci můžete vychutnat – tedy poté, co vám robot doveze vaši objednávku. Robot je podle majitelů restaurace Silvie v Orlové bezpečný – dokáže vám přivézt pokrm či nápoje díky naprogramování a mapování prostoru. Lidé zatím berou roboty právě jako atrakci a užívají si tento nevšední zážitek, který by však časem mohl být běžnou záležitostí.

Robotí obsluhu si chválí nejen lidé, ale i majitelé gastro zařízení. Robot je schopen zastat provoz sedm dní v týdnů, na rozdíl od lidského personálu může být v práci i několik směn za sebou. Vzhledem k nedostatku pracovní síly po pandemii může jít o řešení budoucnosti – nejen pro restaurace či hotely, ale také třeba pro kavárny.

Návrh humanoidního robota od společnosti Tesla Tesla

Robot do domácnosti pro všechny?

Vizionář Elon Musk hodlá zajít ještě dál: během příštího roku by rád představil humanoidního robota. Tesla Bot by měl být schopen zastat nepopulární či namáhavé práce a jednoduché činnosti za svého majitele. V první řadě by mělo jít o robota, který by dokázal například montovat díly do karoserií aut nebo vyzvedávat nákupy.

Podle Muska by robot mohl pomoci tam, kde je nedostatek lidské pracovní síly – což by mohlo vést ke zlepšení ekonomiky. Jestli se časem bude jednat o robotického sluhu, který bude schopen pomáhat při běžném chodu domácnosti, to se teprve ukáže.

Tip z Kupi.cz: Robotický vysavač a mop jsou užitečnými pomocníky, kteří vám dokážou usnadnit život. Vracejte se z práce do uklizené domácnosti, vyberte si robota, který uklidí za vás. Akce hledejte na Kupi.cz – a nezapomeňte, Vánoce se blíží. Robotický vysavač, mop nebo třeba 2v1 jsou ideálním dárkem pro milovníky pořádku.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz