Jak zachránit utopený mobil. Svléknout a vysušit!

Spadl vám teleon do vody? Víme, jak ho můžete zachránit!

Už se vám někdy stalo, že vás kamarádi hodili do bazénu s mobilem v kapse? Nebo vám spadl mobil do záchodové mísy, nechali jste ho venku na dece během silného deště či vám vyklouzl z ruky do sklenice s pivem nebo limonádou? Věřte, že jsou to poměrně běžné situace. Telefon se ale dá často ještě zachránit! Hlavní je nepanikařit a postupovat správně. Jak tedy na to?

Přečtěte si také

Internetoví podvodníci oprášili starou fintu: Lákají na boty a oblečení od Adidas přes WhatsApp
Internetoví podvodníci oprášili starou fintu: Lákají na boty a oblečení od Adidas přes WhatsApp

Tip: chystáte se na vodu nebo k moři, ale chcete mít telefon stále u sebe? Pořiďte si vodotěsný obal či vak na mobil a důležité doklady a seženete ho ve sportovních potřebách.

Voděodolný obal na telefon

Jak dát namočenému telefonu první pomoc?

Okamžitě vytáhnout telefon z vody napadne asi každého. Ale jak s ním postupovat dále, už tak jasné být nemusí.

1. Vypněte ho a vyjměte baterii

Jako první krok po vytáhnutí telefonu z vody byste ho měli vypnout a vyndat baterii, abyste předešli elektrickému šoku zařízení. Pokud máte vestavěnou baterii, nezbyde vám nic jiného než ji tam nechat, mobil vypnout a postupovat dále.

Pokud máte k telefonu připojená sluchátka - nejdříve je z telefonu vytáhněte.

2. „Svlékněte“ ho a nechte vodu vytéct

Odstraňte z telefonu kryt i ochranou folii na displej a vytáhněte SIM kartu a SD kartu. Položte ho horizontálně na stůl na kus suché látky. Neotírejte ho, jen vodu nechte vytéct.

Pokud si telefon utopíte v moři, nebo si ho polijete pivem či džusem, nejlépe uděláte, když ho ještě opláchnete čistou vodou a zbavíte ho tak všech nečistot.

Z utopeného telefonu vyndejte SIM kartu

3. Důkladně ho vysušte

Použijte papírovou utěrku nebo kus látky, co dokáže dobře absorbovat vodu a začněte s hloubkovým vysoušením. V žádném případě ale nepoužívejte fén ani nedávejte telefon do mikrovlnky.

Na přebytečnou vodu z vnitřní části telefonu můžete použít vysavač. Zacházejte s ním ale opatrně a vysávejte alespoň 15 minut. 

4. Hoďte telefon do rýže

Potřebujete látku s vysokou absorpční schopností. Levná metoda je vložit telefon přes noc do misky se suchou, neuvařenou rýží. Ta absorbuje zbytkovou vlhkost.

Tip: ještě lepším řešením, než je rýže, je telefon zasypat silikagelem. Silikagel totiž nejlépe pohlcuje vlhkost. Můžete ho znát ve formě malých pytlíčku, které jsou přikládány do krabic s botami. Zakoupíte na internetu či v chovatelských potřebách.

Utopený telefon dejte do rýže. Funguje to!

5. Mějte trpělivost

První pomoc už jste svému telefonu poskytli. Nyní ho musíte v rýži ponechat alespoň 24 hodin.

Po 24 hodinách ho vyndejte z rýže a opět buďte trpěliví. Nechte mobil stále otevřený a nejlépe na místě kde bude foukat vítr.

Po dalších 12-24 hodinách zkuste baterku vložit zpět a mobil zapnout. Pokud se vám ho přes veškerou vaši snahu nepodařilo vzkřísit, odneste ho do servisu. Snad se jim podaří zachránit alespoň data. 

Stávají se vám nehody s telefonem často?

Podívejte se příště po telefonu s co nejvyšším stupněm krytí IP. Dotykový mobil s označením IP68 je v současnosti tím nejodolnějším smartphonem vůči vodě, prachu i nárazům, který lze na trhu sehnat.

A pokud z důvodu utopení či jiného rozbití telefonu, sháníte nový, nezapomeňte se podívat na Kupi.cz, jestli někde nemají váš vysněný model ve slevě. Můžete tak velmi ušetřit.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!