Jak zachránit utopený mobil. Svléknout a vysušit!

Spadl vám teleon do vody? Víme, jak ho můžete zachránit!

Už se vám někdy stalo, že vás kamarádi hodili do bazénu s mobilem v kapse? Nebo vám spadl mobil do záchodové mísy, nechali jste ho venku na dece během silného deště či vám vyklouzl z ruky do sklenice s pivem nebo limonádou? Věřte, že jsou to poměrně běžné situace. Telefon se ale dá často ještě zachránit! Hlavní je nepanikařit a postupovat správně. Jak tedy na to?

Přečtěte si také

Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější
Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější

Tip: chystáte se na vodu nebo k moři, ale chcete mít telefon stále u sebe? Pořiďte si vodotěsný obal či vak na mobil a důležité doklady a seženete ho ve sportovních potřebách.

Voděodolný obal na telefon

Jak dát namočenému telefonu první pomoc?

Okamžitě vytáhnout telefon z vody napadne asi každého. Ale jak s ním postupovat dále, už tak jasné být nemusí.

1. Vypněte ho a vyjměte baterii

Jako první krok po vytáhnutí telefonu z vody byste ho měli vypnout a vyndat baterii, abyste předešli elektrickému šoku zařízení. Pokud máte vestavěnou baterii, nezbyde vám nic jiného než ji tam nechat, mobil vypnout a postupovat dále.

Pokud máte k telefonu připojená sluchátka - nejdříve je z telefonu vytáhněte.

2. „Svlékněte“ ho a nechte vodu vytéct

Odstraňte z telefonu kryt i ochranou folii na displej a vytáhněte SIM kartu a SD kartu. Položte ho horizontálně na stůl na kus suché látky. Neotírejte ho, jen vodu nechte vytéct.

Pokud si telefon utopíte v moři, nebo si ho polijete pivem či džusem, nejlépe uděláte, když ho ještě opláchnete čistou vodou a zbavíte ho tak všech nečistot.

Z utopeného telefonu vyndejte SIM kartu

3. Důkladně ho vysušte

Použijte papírovou utěrku nebo kus látky, co dokáže dobře absorbovat vodu a začněte s hloubkovým vysoušením. V žádném případě ale nepoužívejte fén ani nedávejte telefon do mikrovlnky.

Na přebytečnou vodu z vnitřní části telefonu můžete použít vysavač. Zacházejte s ním ale opatrně a vysávejte alespoň 15 minut. 

4. Hoďte telefon do rýže

Potřebujete látku s vysokou absorpční schopností. Levná metoda je vložit telefon přes noc do misky se suchou, neuvařenou rýží. Ta absorbuje zbytkovou vlhkost.

Tip: ještě lepším řešením, než je rýže, je telefon zasypat silikagelem. Silikagel totiž nejlépe pohlcuje vlhkost. Můžete ho znát ve formě malých pytlíčku, které jsou přikládány do krabic s botami. Zakoupíte na internetu či v chovatelských potřebách.

Utopený telefon dejte do rýže. Funguje to!

5. Mějte trpělivost

První pomoc už jste svému telefonu poskytli. Nyní ho musíte v rýži ponechat alespoň 24 hodin.

Po 24 hodinách ho vyndejte z rýže a opět buďte trpěliví. Nechte mobil stále otevřený a nejlépe na místě kde bude foukat vítr.

Po dalších 12-24 hodinách zkuste baterku vložit zpět a mobil zapnout. Pokud se vám ho přes veškerou vaši snahu nepodařilo vzkřísit, odneste ho do servisu. Snad se jim podaří zachránit alespoň data. 

Stávají se vám nehody s telefonem často?

Podívejte se příště po telefonu s co nejvyšším stupněm krytí IP. Dotykový mobil s označením IP68 je v současnosti tím nejodolnějším smartphonem vůči vodě, prachu i nárazům, který lze na trhu sehnat.

A pokud z důvodu utopení či jiného rozbití telefonu, sháníte nový, nezapomeňte se podívat na Kupi.cz, jestli někde nemají váš vysněný model ve slevě. Můžete tak velmi ušetřit.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz