Hypermarket Globus rozšiřuje dobíjecí síť pro elektromobily

Dobíjení elektromobilu Canva

Obliba elektromobilů v regionech roste. Vyplývá to z dat společnosti Globus, která na zvyšující se poptávku reaguje rozšiřováním sítě dobíjecích stanic. Aktuálně se dají využít na 14 místech po celé České republice a do poloviny příštího roku přibydou všude tam, kde je budou zákazníci vyžadovat. Jde o jeden z nejdůležitějších kroků k rozvoji elektromobility, která by do roku 2035 měla zajistit snížení emisí na nulu.

Přečtěte si také

Výrobci nenápadně zmenšují objem výrobků, gramáže či ubírají procenta alkoholu tak, aby nemuseli zdražovat
Výrobci nenápadně zmenšují objem výrobků, gramáže či ubírají procenta alkoholu tak, aby nemuseli zdražovat

Zájem o dobíjení elektromobilů roste

„Pokud vše půjde podle plánu, do poloviny roku 2022 rozšíříme dobíjecí možnosti u hypermarketů Globus v Praze Zličíně, Brně, Pardubicích, Olomouci, Karlových Varech a Ostravě,“ popisuje vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie Martin Klíma.

Rychlonabíjení je dražší, ale oblíbenější

Dobíjecí stanice, které jsou aktuálně v provozu, nabízejí několik režimů. Na výběr máte pomalé a rychlé dobíjení.

  • v prvním případě je to 22 nebo 44 kW
  • ve druhém 50 kW, které většina klientů preferuje, přestože je dražší.

Až do poloviny minulého roku byla většina dobíjecích stanic zdarma, ale pak je jejich provozovatel E.ON zpoplatnil. U Globusu tedy zaplatíte stejnou cenu jako na veřejných místech.

  • pomaleji můžete bez registrace dobíjet za 9 Kč/kWh
  • jako přihlášeného zákazníka vás 1 kWh vyjde na 3 Kč.
  • u rychlonabíjení je to 11 Kč nebo 6 Kč/kWh.

„Pomalé dobíjení využívají zákazníci spíše jen v případě, že je rychlonabíjení obsazené,“ potvrzuje manažer technického nákupu hypermarketů Globus Pavel Helus.

Parkovací místo pro dobíjení elektromobilů Unsplash

Vyšší poptávka je ve velkých městech

Největší zájem o dobíjení eviduje Globus ve velkých městech a u hlavních dálničních tahů. Loňských 6 400 dobití za rok bude letos určitě překonáno, jen zatím není známé přesné číslo. Podle spotřeby aktuálně vedou pražské Čakovice a Zličín a dále Olomouc, Karlovy Vary nebo Ústí nad Labem. A nyní jsou v plánu nové nabíječky hlavně v Ústeckém, Karlovarském, Olomouckém a Jihomoravském kraji.

Dobíjecí stanice provozují i další řetězce

Elektromobily můžete dobíjet také u prodejen dalších řetězců.

  • Stále více dobíječek instaluje například Lidl, který je v rámci snahy o lepší přístup k životnímu prostředí nabízí zdarma. Aktuálně jich mají zákazníci k dispozici už 25 a ve většině případů umožňují rychlé dobíjení. Dobrou zprávou je, že čerpají energii primárně z obnovitelných zdrojů a o jejich zpoplatnění se zatím neuvažuje.
  • Udržitelně přemýšlí také Tesco, které u nás plánuje vybudovat síť dobíjecích stanic ve spolupráci s ČEZ. Kromě toho však prosazuje i další ekologické způsoby dopravy. Unikátní je například nová prodejna řetězce v Jaroměři, a to zejména energetickou soběstačností a nulovou uhlíkovou stopou, ale také svojí polohou v centru města. Díky tomu umožňuje zákazníkům dojít si na nákup pohodlně pěšky, případně dojet na kole.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz