Úspornější nabíječky a obaly bez plastů, tak chce Samsung přispět k ochraně planety

Mobilní telefon s připojenou nabíječkou Canva

Společnost Samsung by ráda podstatně snížila svoji ekologickou stopu. A zná i konkrétní datum, rok 2025. Do té doby chce lépe recyklovatelné telefony, obaly bez jednorázových plastů nebo třeba nabíječky s menší klidovou spotřebou energie. V technologickém světě se však nezelená sama, podobné snahy představily i Apple s Googlem.

Přečtěte si také

5 hlavních příčin, proč máme pupínky na obličeji i v dospělosti
5 hlavních příčin, proč máme pupínky na obličeji i v dospělosti

Jeden nápad nestačí

Věříme, že každý by měl přicházet s nápady, jak chránit planetu pro následující generace,“ uvedl TM Roh, prezident společnosti Samsung. V rámci nového udržitelného programu Galaxy for the Planet proto korejská společnost přišla se čtveřicí ambiciózních snah:

1) Vůbec nejlepší způsob, jak podpořit cirkulární ekonomiku, je podle Samsungu intenzivní investice do nových, a především ekologičtějších materiálů. Do roku 2025 by tak měly všechny vyráběné telefony (spolu s příslušenstvím) obsahovat recyklovaný podíl.

2) Zeleným tendencím se nevyhnou ani nabíječky. Už v tuto chvíli patří se svými 0,02 W v klidovém režimu k těm nejméně „žravým“. Samsung se ale rozhodl ještě víc přitlačit na jejich efektivitu a dostat se tak do roku 2025 na prakticky nulovou hodnotu spotřeby, konkrétně 0,005 W.

3) Po vůli nejsou Samsungu ani jednorázové plasty v obalech. Ty by rovněž měly do roku 2025 zcela zmizet a nahradit by je měly ekologičtější alternativy.

4) V neposlední řadě se pak chce Samsung zaměřit na takzvaný e-waste, tedy prodloužení životnosti produktů, případně jejich šetrnou likvidaci. Pomoci by k tomu měly například oficiální programy na výměnu.

Hromádka telefonů značky Samsung na stole Samsung

Všichni za jeden provaz

Samsung je odhodlaný vytvářet taková řešení, která dopomohou k lepší budoucnosti lidí a planety. Nicméně je nám jasné, že v této snaze nemůžeme uspět sami. Boj o dobro planety je totiž kolektivní záležitostí, ne konkurenční,“ uvedla Stephanie Choi, viceprezidentka divize mobilního a komunikačního marketingu společnosti.

Hliník se odstěhoval do Applu

Podobně smýšlí i výrobce elektroniky Apple, který si pro svoji klimatickou neutralitu vytyčil cílový rok 2030. Do té doby plánuje například snížit emise o 75 % či zlepšit ekologickou recepturu většiny produktů. Loňské modely iPhone, iPad, Mac a Apple Watch tak v sobě již recyklovatelné prvky mají.

Do budoucna by se velké změny měly dočkat MacBooky Pro, u těch Apple plánuje využívat pouze takový hliník, který by byl možná co nejšetrnější k přírodě.

Technologické společnosti mají nezanedbatelné možnosti, jak dopomoci k udržitelnější budoucnosti. Klimatické iniciativy mohou být základním prvkem nové éry inovací, která přinese spoustu nových pracovních příležitost a nastartuje ekonomický růst,“ popsal svou vizi Tim Cook, CEO společnosti Apple.

Pohlídejte si produkty Apple v akci

Do roka a do dne

Ještě v kratším časovém horizontu operuje společnost Google. Ta prohlásila, že všechny její produkty vyrobené po roce 2022 budou obsahovat recyklovaný prvek, přičemž jejich podíl by se měl časem podstatně zvyšovat. Kupříkladu hliník využitý v poslední verzi telefonu Pixel 5 je ze sta procent recyklovaný. Stejně tak chce Google do roku 2025 zcela upustit od plastů v obalech.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz