Český mák je ve světě už jen jeden! Chráněné zeměpisné označení pomůže zákazníkům rozpoznat kvalitu

Zrníčka modrého máku v makovici Vlastimil Mikšík / Český modrý mák

Začátkem letošního roku se český mák dostal na seznam potravin s chráněným zeměpisným označením (CHZO). Ve světě totiž existují dva druhy máku – modrý a technický, který není určený k jídlu, ale přesto se jím potravinářský mák často pančuje. V našem článku se dozvíte, co všechno nálepka CHZO pro zákazníky znamená, v čem je český mák výjimečný i jaké další české výrobky se pyšní chráněným zeměpisným označením.

Přečtěte si také

Stažení výrobku: Oblíbená nemléčná rýžová kaše od Hami obsahovala bakterie salmonely
Stažení výrobku: Oblíbená nemléčná rýžová kaše od Hami obsahovala bakterie salmonely

Co znamená chráněné zeměpisné označení?

Český mák se konečně dočkal od Evropské unie nálepky „Chráněné zeměpisné označení“. Název Český modrý mák tak nebude možné v rámci EU použít, pokud plodina nebude opravdu zeměpisným původem z ČR.

Oproti jiným produktům s CHKO je také český mák poměrně výjimečný tím, že se jeho známka původu vztahuje na veškerý mák modrosemenný vyprodukovaný na území České republiky, který splňuje kritéria kvality pro potravinářské využití. Chráněné zeměpisné označení většiny ostatních potravin souvisí s konkrétním regionem (např. Pardubický perník, Olomoucké tvarůžky, Jihočeská niva apod.).

Logo pro Chráněné zeměpisné označení Český modrý mák z.s.

Označení pomůže rozpoznat český mák od pančovaného

Získání nálepky CHZO trvalo českému máku řadu let. Největším problémem bylo opakovaně přesvědčit Evropskou komisi o tom, že náš mák je běžně konzumovanou surovinou, nikoliv farmaceutickou přísadou, která se nesmí použít jako potravina.

  • Modrý mák: kromě ČR se pěstuje také na Slovensku, v Bavorsku, Rakousku, Maďarsku a dalších slovanských státech. Semena mají příjemnou makovou vůni a nasládlou oříškovou chuť. Na první pohled ho rozpoznáte podle modré barvy.
  • Technický mák: pěstuje se především v zemích západní Evropy. Má zhruba 40× více morfinu než modrý mák, a proto není určen ke konzumaci. Cíleně se užívá pro farmaceutické účely. Protože je ovšem levnější, často se přimíchává do modrého máku a znehodnocuje jeho kvalitu a chuť. Semena jsou obvykle rezavá, nahnědlá či šedá a chutnají nahořkle.

Česká klasika, která nezklame

Zákazníci se díky logu mohou spolehnout na kvalitu

Právě falšování českého máku mákem technickým bylo jedním z hlavních důvodů, proč společnost Český modrý mák usilovala o získání ochranné známky. Nyní si však mohou být zákazníci jisti, že pokud najdou na obale evropské logo „Chráněného zeměpisného označení“, jedná se o vysoce kvalitní mák modrý pocházející z České republiky a mohou se podle toho v obchodech orientovat.

Dva kusy pečiva posypané mákem a dřevěná vařečka s ním Freepik

Kvalitní modrý mák je superpotravinou

Samotný původ ovšem nestačí. I mezi českými máky existují rozdíly a CHZO mohou získat pouze ti výrobci, kteří dodržují nejvyšší standardy kvality a jejich produkty mají všechny důležité výživové hodnoty, které činí z máku naši domácí superpotravinu.

Proč zařadit mák do svého jídelníčku?

extrémně vysoký obsah vápníku (až 20× vyšší než jádra vlašských ořechů), dále hodně železa, draslíku, hořčíku i zinku. Je zdrojem vitamínu E a vitamínů skupiny B. Příznivě působí na mozkovou činnost, detoxikuje organismus, tlumí bolesti hlavy a uvolňuje svalové křeče, má dobrý vliv na kožní onemocnění, je i dobrým zdrojem proteinů a cenných esenciálních mastných kyselin.

České potraviny s CHZO

A jaké další potraviny mají v Česku chráněné zeměpisné označení? Jednoznačně mezi nimi vede pivo, cukrovinky a pekařské výrobky.

  • Pivo: Budějovické pivo, Budějovický měšťanský var, Černá Hora, Březnický ležák, Brněnské pivo/Starobrněnské pivo, Znojemské pivo, České pivo, Chodské pivo, Českobudějovické pivo
  • Mléčné výrobky: Olomoucké tvarůžky, Jihočeská Zlatá Niva, Jihočeská Niva
  • Cukrovinky a pekařské zboží: Mariánskolázeňské oplatky, Hořické trubičky, Štramberské uši, Pardubický perník, Valašský frgál, Lomnické suchary, Karlovarský suchar, Karlovarské trojhránky, Karlovarské oplatky
  • Ryby: Třeboňský kapr
  • Ovoce: Chelčicko-Lhenické ovoce
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz