Veganská může být i obuv: Společnost Crocs představila svůj udržitelný plán na letošní rok

Člověk procházející se v oranžových botách značky Crocs Canva

Crocs, kdo by neznal tyhle gumové boty s krokodýlem. Na trhu už jsou bezmála dvacet let, ale ten letošní je pro ně obvzlášť významný. Nejenže si tato americká společnost připsala rekordní zisky, ale rozhodla se i k jednomu překvapivému kroku. Do konce roku 2021 chce být stoprocentně veganská, a další výrobci obuvi ji zřejmě budou následovat.

Přečtěte si také

Znáte batáty? Poradíme, jak je pěstovat i co z nich připravit
Znáte batáty? Poradíme, jak je pěstovat i co z nich připravit

Když guma nestačí

Společnost Crocs se již od svých začátků v roce 2002 soustředí především na výrobky z gumy, které si pro své účely nechala patentovat pod obchodním názvem Croslite. Už v tuto chvíli je tak celá řada párů veganská.

Nicméně, pořád se najde hrstka modelů, které zdobí prvky vyrobené z kůže. Právě ty chce Crocs do konce roku 2021 zcela stáhnout z oběhu.

Žena drží žlutou botu značky Crocs Crocs

Uhlíková neutralita

Tento krok je součástí dlouhodobé strategie, pomocí které se Crocs chce stát do konce roku 2030 uhlíkově neutrální společností.

Chceme se přičinit o snížení ekologické stopy. Budeme proto implementovat udržitelnější postupy napříč celým naším businessem. Vnímáme to jako správnou cestu, kterou by se měl Crocs vydat,“ uvedl CEO Andrew Rees.

Vedle zavádění veganské obuvi se Crocs při svých snahách soustředí i na způsob, jakým je balena. V loňském roce se tak 85 % všech párů prodalo úplně bez obalu. Crocs by přitom chtěla toto číslo ještě navýšit.

Společnost se zároveň zajímá i o to, co se s botami děje, když doslouží. Řídí se přitom jednoduchým heslem: co nejvíce bot na nohou a co nejméně na skládce. Crocs proto ročně daruje tisíce párů neprodaných bot těm, kteří je potřebují nejvíc.

Modré boty značky Crocs pohozené v písku na pláži Unsplash

Rekordní zisky během pandemie

I díky ohleduplnosti k životnímu prostředí si Crocs nachází čím dál více fanoušků. Během loňského roku se společnosti povedlo utržit rekordních 640 milionů dolarů (tedy bezmála 14 miliard korun), což je asi dvakrát tolik než v roce 2019. A to i přes nekonečnou záplavu levných napodobenin.

Kvůli těm se letos plánuje soudit s víc než dvaceti společnostmi, mezi kterými nechybí například ani americký řetězec Walmart.

Skate a boty z korku

Crocs ale nejsou zdaleka jedinou obuvnickou značkou, která se chce vrhnout do veganských materiálů kvůli záchraně planety. Kupříkladu skateová značka Vans přišla letos v červnu s vlastní udržitelnou kolekcí.

Je v ní zastoupena většina oblíbených modelů, jako Authentic, Slip-On či Sk8-Hi. Všechny jsou však vytvořeny z kombinace certifikované organické bavlny a korkové podrážky. Tkaničky jsou pak vyrobené z konopné směsi.

Bílé tenisky značky Vans Vans

V botách se dále objevuje i naturální guma, a to výhradně ze zdrojů, které mohou doložit etické a udržitelné postupy. Navíc, vedle environmentálních benefitů, je tato přírodní guma typicky více odolná než klasická syntetická.

Značka Vans se rovněž zavázala k tomu, že k roku 2025 bude všechny její prostory ze 100 % pohánět obnovitelná energie. Stejně tak chce snížit skleníkové emise do roku 2030 o celých 30 %.

Houby či odpadky?

Dalším průkopníkem v oblasti veganské obuvi je i německý obr Adidas. Ten již v roce 2015 představil tenisky vyrobené z plastového odpadu posbíraného v mořích. Tato iniciativa se postupně stala každoroční součástí jeho kolekcí a ke dnešnímu dni takto vyrobil přes 15 milionů párů.

Úspěch Adidas slavil i s řadou Stan Smith, ta se své udržitelné předělávky dočkala v roce 2018, kdy se Adidas spojil s umělkyní Stellou McCartney.

Bílé tenisky vyrobené z plastového odpadu posbíraného v mořích Adidas

Nyní se Adidas chystá svůj veganský sortiment ještě rozšířit. Nově experimentuje například s materiálem Primegreen, který je tvořen recyklovaným polyesterem. V tom firma vidí velký pontenciál, jelikož klasický polyester by ze svých produktů chtěla do roku 2024 zcela vymýtit.

Neotřelý je i způsob, kterým by Adidas chtěl do budoucna nahradit kůži. Jsou to houby, konkrétně vlákno z jejich mycelia, tedy podhoubí. Smysl v něm vidí například i luxusní módní dům Gucci nebo již zmiňovaná návrhářka Stella McCartney.