Pozor na falešné dálniční známky: Naletět podvodníkům může každý. Hrozí za ně pokuta až 20 tisíc

Řidička v autě jedoucí po nájezdu na dálnici Pexels

Nenaleťte podvodníkům, nakupujte dálniční známky v prověřených e-shopech. Za neplatný kupon, který nabízí jeden z podvodných e-shopů, můžete zaplatit nejen kupní cenu, ale i vysokou pokutu.

Přečtěte si také

5 hlavních příčin, proč máme pupínky na obličeji i v dospělosti
5 hlavních příčin, proč máme pupínky na obličeji i v dospělosti

Nákup elektronických dálničních známek má usnadnit život českým i zahraničním řidičům u nás. Pozor by si však měli dát na to, kde kupon zakoupí.

Na webové adrese vignette-tschechien.de jsou totiž k dostání falešní dálniční známky, tedy kupony bez hodnoty, za jejichž užití navíc hrozí pokuta. Situaci už podle oficiálního systému Cendis řeší právníci v součinnosti se zahraniční policií.

Známka je neplatná

Přestože na zmíněném e-shopu proběhne nákup a zaplacení kuponu, dálnička je neplatná. To je důvodem, proč si řidiči mohou na cestách vysloužit ne vlastní vinou pokutu až ve výši pěti tisíc korun. Ta se ale může ještě vyšplhat ve správním řízení – a za chybu při nákupu dálniční známky řidiči mohou zaplatit až dvě desítky tisíc korun.

Pozor: Pokuta se netýká jen řidičů s neplatnou dálniční známkou, nýbrž i těch, kteří si zakoupí kupon až v těsné blízkosti hlídky policie. Stačí, když policie zkontroluje a porovná čas kontroly a čas koupě kuponu.

Řidič za volantem držící v ruce telefon Pexels

Tento podvod s elektronickými známkami bohužel nepatří mezi ojedinělé případy. Mluvčí Cendisu Martin Opatrný varuje také před neoprávněnými manipulačními poplatky některých prodejců. „Daleko nebezpečnější, závažnější jsou černé, nelegální, nezákonné prodeje a tam dochází k tomu, že neoficiální distributoři prodávají ty dané známky mnohem dráž. Roční známka má předem danou cenu 1 500 korun a nesmí se prodávat za větší částku. Ale ti prodejci je prodávají třeba za 2 000 a podobně,“ uvedl.

Většinou se jedná o směnárny a příhraniční prodejny, přičemž na manipulační poplatky se nevztahuje samotný zákon – nejsou totiž zakázány, jsou ovšem považovány za nevhodné a neetické.

Kde koupit dálniční známku?

Oficiálních cest, jak bezpečně pořídit elektronickou dálniční známku, je hned několik. Nabízí se nejen prověřený e-shop edalnice.cz, ale i pobočky České pošty či čerpacích stanic Euro Oil. Kupony lze zaplatit i v samoobslužných kioscích na hranicích.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz