Enzymy pomohou s odpadem: L’Oréal, Nestlé a Pepsi představily rozložitelné PET lahve

Hromada odpadu tvořená plastovými PET lahvemi a plechovkami Unsplash

Svět bez plastového odpadu? Blíž než si možná myslíte. Uskupení firem L’Oréal, Nestlé, Pepsi a Suntory se pochlubilo přelomovým úspěchem. Jsou jím PET lahve, které lze recyklovat prakticky donekonečna. Vděčí za to speciálně vyšlechtěným enzymům.

Přečtěte si také

Potraviny, které pomáhají rychle odbourávat alkohol v krvi. Co jíst, když potřebujete vystřízlivět?
Potraviny, které pomáhají rychle odbourávat alkohol v krvi. Co jíst, když potřebujete vystřízlivět?

Deset let výzkumu

Tato převratná událost je vyvrcholením takřka desetiletého výzkumu francouzské společnosti Carbios, se kterou se nápojářské firmy spojily. Té se podařilo zdokonalit přírodní enzym, jenž se běžně vyskytuje v zahradních kompostech, kde se stará o tlení rostlin.

Carbios o něm tvrdí, že je schopný rozložit prakticky libovolnou PET lahev na nejzákladnější částice. Ty se jmenují monomery a jsou tvořené kyselinou tereftalovou a ethylenglykolem.

Recyklace bez ztrát

Největší přínos enzymatické recyklace spočívá v tom, že PET lahev v jejím průběhu neztratí žádné ze svých původních vlastností. Bez ohledu na svou barvu či komplexnost.

Jednoduše řečeno, enzymatická recyklace si dokáže poradit s problémem znehodnocení materiálu, který trápí recyklaci klasickou (nejčastěji mechanickou). Můžeme proto mluvit o revoluční „panenské kvalitě“ takto získaného plastu.

Čtyři plastové lahve různých tvarů a velikostí Carbios

Od ní si potravinářské koncerny slibují takřka nekonečný a hlavně bezztrátový recyklační řetězec. Využití stále stejných PET lahví dokola a dokola, bez nutnosti vyrábět další.

Nejrychlejší ze všech

Rekordní je i samotná rychlost. Vyšlechtěný enzym je schopný rozložit až 97 % plastové hmoty za 16 hodin, což je asi 10 000× rychlejší než dosud využívané postupy. Navíc, proces patentovaný firmou Carbios zvládne ušetřit až 30 % emisí CO2 oproti běžným metodám.

Jedná se o naprosto přelomovou inovaci, která nám pomůže dostát závazku distribuovat pouze taková balení, jež respektují potřeby naší planety,“ uvedl za L’Oréal Jacques Playe, který má na starosti balení a vývoj produktů.

Pepsi je odhodlaná se podílet na cirkulární ekonomice. Tedy dosáhnout momentu, kdy obal už nikdy nebude odpadem,“ připojil Ron Khan zodpovídající v Pepsi za nápojové obaly.

Několik plastových obalů od mýdla či kosmetiky L’Oréal

Udržitelnost na prvním místě

Zapojené společnosti se nyní budou snažit tuto inovaci co nejvíce rozšířit, aby uspokojily celosvětovou poptávku po udržitelných způsobech balení.

V září 2021 spustí Carbios zkušební závod, na němž plánuje otestovat veškeré postupy před ostrým spuštěním závodu hlavního. Od něj si firmy slibují až 40 000 tun recyklační kapacity. Vzniknout by měl před rokem 2025.

Ročně se na světě vyrobí asi 70 milionů tun PET lahví – což je 20 % veškerých plastů. Recyklace sice probíhá už nyní, ale především její mechanická varianta, která vede k degradaci materiálu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz