Klíšťata přenášejí nejčastěji encefalitidu a lymskou boreliózu, od komára se jí bát nemusíme

Klíště lezoucí v trávě Pexels

Letošní léto je zatím poměrně bohaté na střídání deštivých a teplých dnů. Vlhké počasí je ideální pro obávaná klíšťata – přenašeče onemocnění, která mohou mít vážné dlouhodobé následky. Jedním z nich je i lymská borelióza, pro kterou je typický vícefázový průběh.

Přečtěte si také

Nově objevená chyba v systému Windows může umožnit hackerům ovládnutí počítače, varuje Microsoft
Nově objevená chyba v systému Windows může umožnit hackerům ovládnutí počítače, varuje Microsoft

Jak poznat, že nás klíště nakazilo

Během několika dní až tří týdnů po přisátí klíštěte se dostaví únava, bolesti hlavy a zvýšená teplota. U zhruba poloviny nakažených se objevuje typická červená skvrna, která však většinou nesvědí ani nebolí.

Ve druhém stadiu se mohou objevit bolesti kloubů nebo oboustranná obrna lícního nervu. Poslední fáze může přijít až za několik let. U člověka dochází k poškození kůže, nervové tkáně, kloubů a srdce, což může být i smrtelné.

Proti borelióze zatím neexistuje očkování, léčí se antibiotiky. Důležité je začít co nejdřív. V pozdějším stadiu se pak provádí lumbální punkce na infekčním oddělení, aby se zjistilo, jak moc borelie zasáhly nervovou soustavu.

Jak se chránit před nakažením

Klíšťata nepadají ze stromů, jak se řada lidí mylně domnívá. Nejčastěji se vyskytují v trávě vysoké alespoň 20 centimetrů, standardně žijí ve výšce do jednoho metru.

  • Je proto dobré nesedat a nelehat si do trávy, zejména na okraji lesů a vodních toků, a nechodit do křovin.
  • Při vysokém stupni výskytu klíšťat se raději vyhněte listnatým a smíšeným lesům.
  • Doporučuje se nosit dlouhé, světlé oblečení, na kterém jsou přichycená klíšťata vidět.
  • Nezapomeňte na repelent, který by měl obsahovat více než 10 procent látky DEET. Ta odpuzuje klíšťata, komáry i další hmyz.
  • Vhodné jsou i silikonové náramky napuštěné esenciálními oleji. Dají se nasadit na ruku, nohu, na batoh nebo jako gumička do vlasů.
Skupina mladých lidí sedících na zemi v trávě v parčíku Pexels

Čím dřív se podaří klíště odstranit, tím lépe

I tady panuje mezi lidmi spousta mýtů. Při odstraňování klíštěte zapomeňte na sádlo, olej a kroucení proti směru hodinových ručiček.

  • Místo přisátí vyčistěte jodovou tinkturou nebo jiným dezinfekčním prostředkem a nechte chvíli působit.
  • Klíště můžete odstranit například pomocí ušního párátka s vatou na konci. Stačí s ním opatrně pohybovat do stran, jemně viklat.
  • Pomoci může i vata napuštěná mýdlem. Stejným pohybem se klíště prakticky hned pustí.
  • K dostání je i sada se sprejem, který klíště zmrazí a zabrání mu tak ve vypouštění infekčních slin. K bezpečnému vyjmutí pak slouží oboustranný háček.

Buďte na klíště připraveni

Přenáší boreliózu hmyz?

Onemocnění přenášejí prokazatelně pouze klíšťata. Komár sice může infikovanou krev nasát, není ale na těle přisátý dost dlouho na to, aby infekci přenesl na dalšího člověka.

V laboratorních podmínkách se zatím nikomu nepovedl zdokumentovat přenos bakterií například z komára na myš.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz