AŽ 67 000 Kč za rok vás může stát protékající toaleta. Opravu přitom zvládne každý svépomocí

Toaleta a dva toaletní papíry Pixabay

V každé domácnosti tu a tam proteče toaleta nebo ukápne kohoutek. Tato na první pohled banalita vás však může vyjít velmi draho. Stačí, že necháte kohoutek kapat několik dnů a zapomenete znovu spláchnout protékající toaletu. Závěrečné vyčíslení vás pak asi překvapí. Částka za vodu se může vyšplhat až k desítkám tisíc korun ročně!

Přečtěte si také

Obchody stahují z prodeje bio kokosový jogurt, který obsahuje nebezpečný pesticid
Obchody stahují z prodeje bio kokosový jogurt, který obsahuje nebezpečný pesticid

Kolik stojí protékající toaleta?

  • Slabě protékající splachovač vám denně odnese 150–1 000 litrů vody. Záleží jen na tom, jak velká je vaše nádrž a jak dlouho voda protéká. Při průměrné ceně vodného a stočného vás tak na konci roku čeká ztráta zanedbatelných 5 052 korun, anebo horentní suma 33 529 korun.
  • Silně protékající splachovač se spotřebou vody vyhoupne až na 2 000 litrů denně. Při průměrné ceně vodného a stočného to máte až 67 058 korun za rok. A to je spousta peněz, který byste mohli utratit mnohem lepším způsobem.

Kolik stojí kapající kohoutek?

Problém, který známe všichni. Zvláště u starších modelů je kapání prakticky běžná záležitost, která si žádá pozornost. Těch pár kapek, jak mnozí tvrdí, však denně při slabém kapání dosahuje objemu 24 litrů vody!

  • Silně kapající kohoutek vás pak zbaví i 54 litrů vody denně. Částky nejsou tak vysoké, ale plýtvání pitnou vodou je obrovské. Za kapající kohoutek za rok utratíte 808–1 810 korun.

Proč toaleta protéká?

Ve většině případů je na vině opotřebované těsnění. Jednoduše ho vyměňte, anebo pověřte někoho, kdo to umí. Během pár minut máte po problému.

Jak rychle zamezit protékání?

Ve chvíli, kdy záchod protéká, není čas kupovat nové těsnění. První pomoc je třeba hned. Jednoduše znovu spláchněte, aby se nádržka zcela vyprázdnila. Protékání by mělo ustat. Čím častěji ovšem toaleta protéká, tím dříve byste měli vyměnit těsnění nebo vysloužilé součásti ve splachovači.

Muž utahující vodovodní kohoutek v koupelně Canva

Proč kape kohoutek?

Na vině je opět staré těsnění, které po letech služby zkrátka dosloužilo. V obchodě s instalatérskými potřebami seženete nové za pár korun. Pokud jste technicky zdatní, těsnění si s pomocí sika kleští vyměníte sami. Pokud si nejste jistí, jak na to, svěřte svůj kohoutek do ruky odborníkům.

Nezapomeňte na čistotu

Ať jde o toaletu nebo kohoutek, nezapomeňte dodržovat čistotu. Pravidelně se o toaletu i kohoutek starejte a odstraňujte vodní kámen. Prodloužíte životnost vybavení, a navíc se při podobných opravách nemusíte protloukat milimetry usazeného vodního kamene.

Čistá a svěží toaleta?

Kupte se slevou WC blok Bref.

Porovnat slevy

Kupi tip

  • Poraďte si s vodním kamenem za pár minut. Vyzkoušejte Čistič na vodní kámen a rez Pulirapid. V drogeriích Teta ho koupíte s 30% slevou za 62,91 korun.
  • Máte rádi přírodní metody? Vsaďte na ocet, který si poradí s každou nečistotou. V Hypermarketu Albert zakoupíte Ocet Bzenecký za 12,90 až do úterý 3. 8.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz