V srpnu spouští DPD své vlastní samoobslužné boxy. Balíky půjdou nejen vyzvedávat, ale i posílat

Kurýr DPD přinášející balíky do nových samoobslužných boxů CzechCrunch

Samoobslužné výdejní boxy, které umožňují vyzvednutí zásilky, u nás využívá už řada firem. V srpnu se k nim nově přidá i přepravní společnost DPD. Ta klientům nabídne navíc také posílání balíků.

Přečtěte si také

ASKO – NÁBYTEK rozšiřuje služby, nabídne impregnaci čalouněného zboží
ASKO – NÁBYTEK rozšiřuje služby, nabídne impregnaci čalouněného zboží

Služba samoobslužných boxů je skvělým řešením pro každého, kdo nechce čekat na kurýra. Fungují totiž nepřetržitě a pro vyzvednutí balíku z příslušného boxu stačí pouze zadat pin, který úložný prostor se zásilkou odemkne. Není tedy divu, že se boxy těší velké oblibě.

Boxy DPD umožní vyzvedávání i posílání zásilek

Na rozdíl od ostatních společností, které samoobslužné boxy využívají, umožní DPD kromě klasického vyzvednutí zásilky také její poslání. Celý proces by dle DPD neměl zákazníkovi trvat déle než 20 sekund.

Odesílání balíku bude fungovat na základě QR kódu vygenerovaného ve webové aplikaci s názvem „Z ruky do ruky“. Zákazník nejprve zadá kód do boxu, který mu poté vytiskne přepravní štítek. Ten stačí nalepit na balík, který se následně vloží do schránky a bude čekat na kurýra.

Zásilky budou stejně jako u jiných firem uloženy v boxu na 48 hodin. Každý samoobslužný box společnosti DPD bude disponovat 80 přihrádkami různých velikostí. Do té největší se vejde balík o rozměrech 75 × 60 × 45 cm a hmotnosti až 15 kilogramů.

O své uložené balíky se bát nemusíte. Boxy budou totiž střeženy vlastním kamerový systémem a zásilky v nich budou navíc pojištěny na 50 tisíc korun.

Kurýr DPD odnášející balíky z nových samoobslužných boxů DPD

Do roku 2023 by měly být boxy po celé republice

Fungovat bude nejprve 12 pilotních boxů umístěných v různých pražských lokalitách. Jednat by se mělo zejména o místa v blízkosti obchodních center či administrativních budov.

Postupem času budou k dispozici boxy také na dalších místech po České republice. Dočkají se jich však pouze města s populací přesahující 50 tisíc obyvatel. DPD má v plánu celorepublikové pokrytí svými samoobslužnými boxy do konce roku 2023.

„S našimi boxy jsme si dali načas z toho důvodu, že jsme nechtěli na trh pouštět jen tak nějakou ‚krabici‘, ale naopak nabídnout našim zákazníkům a e-shopům technologicky vyspělou a plně automatizovanou službu. Jsem rád, že se nám to podařilo a společně s týmem z Creative Docku už ladíme jen poslední detaily,“ komentoval Miloš Malaník, generální ředitel společnosti DPD.

Člověk držící balíček před samoobslužným boxem DPD

Obliba samoobslužných boxů roste

Možnosti vyzvedávání zásilek z boxů bez nutnosti čekat na kurýra využívá stále více lidí. U nás tyto službu nabízí už řada společností a další se k nim přidávají. Své boxy má například Alza, Zásilkovna, Rohlík, Mall, WeDo či nejnověji také IKEA. A nyní se touto cestou vydá i DPD.

Pro zákazníka je samozřejmě zásadní, aby měl box v blízkosti svého domova. Samoobslužné boxy tak ve městech rostou jako houby po dešti.

  • Alza už instalovala okolo 800 boxů a do roku 2022 by jich chtěla mít více než 3 000.
  • Zásilkovna v České republice provozuje přes 1 000 samoobslužných výdejních míst, tzv. Z-Boxů.