Z PET lahve kostičkou! Lego začalo udržitelně vyrábět své stavebnice z recyklovaných plastů

Prázdná plastová láhev a vedle ní ležící hromádka lego kostek napodobujících její tvar Lego

Jméno dánského výrobce stavebnic je v poslední době čím dál častěji skloňováno ve spojitosti s ekologií a udržitelností. Zatímco poměrně nedávno informovala společnost LEGO o tom, že začala vyrábět některé dílky z bioplastů z cukrové třtiny a že nahrazuje plastové pytlíky papírovými, nově se pochlubila prvním prototypem kostek vyrobených z recyklovaných PET lahví a odhalila své udržitelné plány do budoucna.

Přečtěte si také

Jak budou mít obchody otevřeno ve státní svátek 28. září 2021? Někteří prodejci využijí výjimek
Jak budou mít obchody otevřeno ve státní svátek 28. září 2021? Někteří prodejci využijí výjimek

Nový život pro PET lahve, šetrnější přístup k přírodě

Kostičky vyráběné z recyklovaných PET lahví jsou dalším milníkem na cestě k výrobě hraček z alternativních materiálů. Firma se svým počínáním snaží omezit negativní dopad, jaký má výroba plastů na klimatické změny a s tím související vznikající odpad, který se hromadí především v oceánech.

Lego k výrobě nových kostiček hodlá používat recyklovaný materiál z plastových lahví, které odebírá od výrobců, kteří mají ve Spojených státech a v Evropě všechna potřebná potvrzení o bezpečnosti k uchovávání nápojů a splňují nejpřísnější kritéria kvality. Z jedné litrové lahve bude možné vyrobit asi 10 klasických Lego kostiček (o velikosti 2 × 4 cm).

Ruka držící lego kostičky na popředí výrobního pásu s dalšími kostičkami Lego

Recyklované kostky budou k nerozeznání od klasických

Jak potvrdil viceprezident firmy Tim Brooks, který je současně zodpovědný za postoj společnosti k životnímu prostředí, první prototypy dílků z recyklovaného materiálu jsou již na světě. Aktuálně v laboratořích Lego probíhají rozsáhlé experimenty, jejichž cílem je vyrobit autentické dílky oblíbené stavebnice, které budou na první pohled i omak totožné s těmi současnými.

K výrobě recyklovaných kostek se používají roztavené a vyčištěné vločky ze starých PET lahví, které se následně míchají se zpevňujícími přísadami, aby byly kostky pevné, odolné a daly se snadno opakovaně skládat a rozkládat. Nyní Lego stojí před další výzvou – hledáním ideálního způsobu, jak stávající šedý materiál vhodně obarvit.

Udržitelná novinka by na trh mohla dorazit už za rok

Než se nové kostičky dostanou k zákazníkům, bude to ještě nějakou chvíli trvat. Podle odhadů společnosti minimálně jeden rok. Během této doby budou mimo jiné podrobovány testování dětmi i dospělými, aby byl zážitek ze stavění stejně komfortní a funkční jako u původních materiálů.

Chlapec a dívka hrající si na koberci se stavebnicí Freepik

Ekologii podporují i papírové obaly nebo dílky z bioplastu

Tímto krokem navázala firma Lego na svou kontinuální strategii udržitelnosti, v rámci které například oznámila, že od roku 2021 začne postupně do pěti let nahrazovat všechny obaly za papírové a současně v roce 2018 začala vyrábět některé dílky z biopolyethylenu získaného z cukrové třtiny. Jedná se o zelené prvky, jako jsou keře, stromy, větve a listy, které nemají takové nároky na pevnost a odolnost.

Recyklovat plánuje i Mattel, udržitelně bude vyrábět Barbie i autíčka

Udržitelnou a ekologickou cestou se snaží vydávat i další hračkářský gigant, jakým je firma Mattel. Ta nedávno představila svůj pilotní koncept „Mattel PlayBack“, jehož cílem je získat materiál ze starých hraček (které mohou lidé firmě přímo posílat poštou) a znovu jej použít k výrobě nových.

S recyklací se zatím počítá u panenek Barbie, autíček Matchbox a stavebnic Mega. Do roku 2030 chce Mattel používat pro všechny své hračky i obaly jen recyklované materiály.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz