Videohra Super Mario 64 se prodala za rekordních 34 milionů korun

Figurka postavičky Maria, hlavního hrdiny oblíbených počítačových her Unsplash

Jste sběratelem, nebo jen máte doma věci, které plánujete vyhodit? Zbystřete. Mohli byste totiž přijít o pořádný ranec. Předtím, než se rozhodnete, že něco sbalíte do krabice a hodíte do koše, přesvědčte se, že daná věc nemá velkou hodnotu. Poštovní známka, mince, ale třeba i desítky let stará hra na Nintendo – dva týdny zpět se prodala jedna taková za téměř 19 milionů korun, o dva dny později pak byla v aukci koupena další za neuvěřitelných 34 milionů korun.

Přečtěte si také

Lidem dochází trpělivost s nekvalitním zahraničním zbožím. Podle výzkumu preferuje české výrobky každý třetí Čech
Lidem dochází trpělivost s nekvalitním zahraničním zbožím. Podle výzkumu preferuje české výrobky každý třetí Čech

Rekordní částka se během jednoho týdne přepsala hned dvakrát

V pátek 9. července byla v aukci Heritage Auctions prodána hra „The Legend of Zelda“ za 19 milionů korun. Tím přepsala zhruba o 33 % rekordní částku, kterou do té doby držel italský instalatér ve svých typických montérkách, Mario.

Ten si to ale nenechal dlouho líbit a hned za dva dny se vrátil zpět na první místo. A rekordní částku přepsal významně. Kupec hru s ním v aukci pořídil za 34 milionů korun.

Stav předmětu hraje důležitou roli

Cena hry v roce 1996, kdy byla vydána na trh, byla 60 dolarů. V neděli se prodala za 1,56 milionu dolarů. Hra se tak prodala 26 000× dráž.

Je důležité říci, že hra Super Mario 64 byla v originálním obalu, což se u 25 let staré kazety nepodaří každému. Abyste zbohatli, musíte mít i štěstí, jelikož stav artiklu má samozřejmě dopad na cenu.

Mladík stojící před herním automatem, hrající jednu z prvních her s postavičkou Mario Unsplash

Nastala éra sběratelství?

Když dnešní třicátníci chodili na základní školu, propukl boom s Pokémony. Zdánlivě obyčejné kartičky dnes také mají vysokou hodnotu. A tím to nekončí. V období pandemie koronaviru na hodnotě nabrali i sportovní kartičky.

Jakým směrem se bude trend ceny vyvíjet, lze těžko odhadovat, ovšem rozhodně se může jednat o jednu z možných alternativních investic. Toho si je vědomo třeba i Lego, které vydává sběratelské edice. Zvládnete si ale představit, že si něco koupíte a necháte to zabalené v krabici?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz