Rakouský start-up bude prodávat boty, jejichž materiál byl z 90 % odpad

Hromady slisovaného odpadu, především plastů Unsplash

Evropská unie bojuje s plasty. V zájmu mnohých firem je zmírnit dopad své činnost na životní prostředí. Někteří tyto snahy podporují, někomu je to jedno a někdo zase říká, že dopad činnosti firem na klimatické změny nejde jednoznačně potvrdit. Přesto jsou firmy, které na ekologii zakládají svůj produkt. Příkladem je i start-up Effekt Footwear.

Přečtěte si také

Jednoduchá dýňová polévka se smetanou, kterou zvládne úplně každý
Jednoduchá dýňová polévka se smetanou, kterou zvládne úplně každý

V jakém odvětví Effekt Footware podniká?

Tato rakouská společnost v Portugalsku ručně vyrábí obuv. Oproti konkurentům se její boty liší v tom, že na jejich výrobu používá z 90 % odpad – například plast z oceánu nebo recyklovaný textil.

Jak vznikla idea vyrábět boty z odpadu?

Parta několika lidí v roce 2019 odjela na evropský veletrh bot. Odjížděli z něj ale zklamaní, protože tam nebyly žádné tenisky, které by pocházely z udržitelné výroby. A jelikož se jim nedařilo takovou obuv nalézt ani na internetu, rozhodli se, že si dané boty vyrobí sami.

V současnosti se start-up skládá z 5 lidí, přičemž každý z nich pochází z jiného koutu světa. Benjamin Smits, spoluzakladatel společnosti, je z Rakouska. Další členové jsou z Portugalska, Německa, ale i mimoevropských zemí – Nepálu a Austrálie.

Staré tenisky jdou recyklovat také

Společnost na svém webu uvádí, že by chtěli, aby lidé tenisky Effekt Footware po skončení jejich životnosti firmě vraceli. K čemu? Jednoduše k tomu, aby mohly být použity na výrobu dalších tenisek. Díky tomu se jedná o boty, které budou mít minimální dopad na životní prostředí.

Hromada prázdných PET lahví a plechovek naházených v odpadu Unsplash

Koloběh obuvi Effekt Footware

  1. Zákazníci si objednají obuv a nosí ji, dokud to jde.
  2. Jakmile se rozhodnou, že boty už nejsou ve stavu umožňujícím jejich další nošení, kontaktují firmu na webu.
  3. Firma se postará o třídění, rozpad a další zpracování.
  4. Materiály se shromáždí v recyklační firmě.
  5. Zrecyklované materiály jsou použity do nových bot.

Jaká bude cena?

Boty si můžete nyní předobjednat, dostupnost je plánovaná v prosinci. Maloobchodní cena byla stanovena na 109 EUR, tedy zhruba 3 000 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz