Kartičky Pokémonů se draží za stovky tisíc, sehnat je přitom můžete i v našich hračkářstvích

Fenomén Pokémonů dobyl celý svět. Skrze hry, seriály a sběratelské kartičky v ceně stovek tisíc korun Profimedia

Téměř třetina milionu korun. Zhruba za tolik peněz se nedávno vydražila vzácná sběratelská kartička z kolekce Pokémon, japonského fenoménu, pod nějž kromě kartiček spadají i seriály, hry, hračky a další sběratelské předměty. Kartičky přitom lze sehnat i v běžných hračkářstvích. Nemáte jednu také doma?

Přečtěte si také

Znáte batáty? Poradíme, jak je pěstovat i co z nich připravit
Znáte batáty? Poradíme, jak je pěstovat i co z nich připravit

Celosvětový fenomén z Japonska

Pokud patříte k mladší či střední generaci, fenomén Pokémonů vás jistě nemohl minout. Barevné postavičky a příšerky připomínající nejen zvířátka vtrhly do světa koncem dvacátého století v japonské hře na herních konzolích Nintendo a posléze i v animovaném seriálu. A postupně si získaly celý svět.

Hry i příběhy ze světa Pokémonů postupně oslovily velké množství fanoušků, kteří značce zůstali věrní dodnes – a jejichž řady se neustále rozšiřují. I proto nadále roste i samotná značka a vedle původních her a karetních sad vznikají i dnes nové kousky. Nemluvě o reklamních předmětech. Plyšové hračky, oblečení, hrníčky, dekorace... výběr je skutečně široký. Pro sběratele však zůstávají podstatné právě již zmíněné karetní sady.

Tip: Víte, že všechny akční letáky hračkářství najdete pohromadě na webu nebo v aplikaci největšího nákupního rádce Kupi.cz?

Fenomén Pokémonů se postupně rozšířil po celém světě Canva

Tisíce i miliony za sběratelské kartičky

Sbírání kartiček už dávno není jen dětskou zálibou. Jde o seriózní koníček, na kterém se dá vydělat velké množství peněz – anebo také prodělat. V případě Pokémonů zažívá sběratelství obzvláště v posledních letech značný vzestup. Podle aukčního portálu eBay narostl zájem o Pokémon kartičky mezi lety 2019 a 2020 o 574 %. Poptávka ještě vzrostla spolu s lockdowny způsobenými koronavirem a do trendu sbírání se začali zapojovat i influenceři a celebrity.

A co sběratele motivuje? Na jedné straně je to nostalgie či radost ze sbírání. A na straně druhé zisk. Ceny vzácnějších kartiček se totiž mohou pohybovat ve skutečně závratných výškách. Není tomu tak dávno, kdy se ve Francii vzácná karta s Pokémonem Charizardem vydražila za zhruba 300 000 Kč. Cenu přitom navýšil zájem samotných přihazujících, původně byla odhadnuta zhruba na čtvrtinu.

To je však stále jen zlomek hodnoty, jakou mohou ty nejdražší karty mít. V minulosti se prodala například:

  • karta „Skyridge Charizard“ – za cca 700 000 Kč
  • karta „University Magikarp“ – za cca 1 500 000 Kč
  • karta „The Pikachu Illustrator Promo Card“ – za cca 4 000 000 Kč
U kartiček to nekončí, populární jsou i tematické předměty, hračky či hry na počítač i herní konzole Pexels

Nemáte jednu také doma?

Dostat se k Pokémonům a sběratelským kartičkám jako takovým přitom není nic složitého. Nové balíčky karetních sad vychází takřka každoročně. Obsahují různé druhy karet, například reflexní, třpytivé nebo s 3D efektem, a vždy skrývají i několik vzácnějších kousků. Pořídit si je můžete jak na internetu, tak i v některých obchodech s hračkami – u nás je nabízí například hračkářství Pompo či Sparkys.

Moderní dárek pro moderní rodinu

A že vás fenomén sbírání neláká, anebo jen sháníte něco hravějšího pro své děti? Pokud je svět těchto japonských příšerek zaujal, sáhněte třeba po figurkách či plyšácích pro nejmenší. Starší by zase mohly potěšit hry na PC či konzole. Odměňte je dodatečně za zvládnutí školního roku a kdo ví, třeba se časem do hraní společně zapojíte všichni.