WC osvěžovače nás mohou zdravotně potrápit. Čeho se vyvarovat?

Zajistěte si příjemný vzduch i na toaletě. Využijte osvěžovače.

Vůně působí na naše smysly velmi intenzivně. Nejenom v domácnosti, ale i na pracovišti je nám lépe, když prostředí příjemně voní. Těžký vzduch v nás vyvolává nejen únavu, ale i nevolnost. Největší potíž míváme na toaletě. Přesto máme mnoho variant, jak se s nepříjemnými pachy vypořádat. Které jsou vhodné? A jak působí na naše zdraví?

Přečtěte si také

Do spíže? Nebo spíše ne? Podívejte se, co patří a nepatří do spižírny
Do spíže? Nebo spíše ne? Podívejte se, co patří a nepatří do spižírny

Jaké jsou typy WC osvěžovačů

 1. Osvěžovač ve spreji - patří mezi neobvyklejší varianty rychlého osvěžení vzduchu po použití toalety. V drogerii Teta mají momentálně Q Power za pouhých 39,90 Kč.
 2. Závěs do WC - zvolit můžete příjemnou vůni spojenou s dezinfekčním účinkem. V DM drogerii mají nyní v nabídce BREF za akční cenu 69,90 Kč.
 3. Vonná svíčka - vězte, že tato varianta vás příjemně překvapí. Nemusíte ji nutně zapalovat. Častokrát stačí ji jen otevřít, když je třeba místnost provonět.
 4. Pohlcovač vlhkosti a pachu - zařízení, které vzduch na toaletě vyčistí nejen od nepříjemné vlhkosti, ale také pachů. Drogérie Rossmann nabízí kompletní přístroj Ceresit ve speciální ceně 309 Kč.
 5. Gelový osvěžovač - zajišťuje postupné uvolňování vůně tím, jak se „vypařuje.“ Vydrží v řádu týdnů.
 6. Elektrický osvěžovač - zajistí vaší toaletě nebo koupelně trvale svěží vzduch, lze dokupovat náplně i regulovat spotřebu vůní esenciálních olejů (například Airwick vydrží osvěžovat až 80 dní).
 7. Automatické spreje - kontinuální svěžest po delší čas. Lze umístit na zeď nebo postavit na poličku. Výhodou je, že dokupujete pouze náhradní náplně.
 8. Vzduch dokáží provonět i mycí přípravky. Například Bref Hygiene gel Fresh je obohacen o esenciální oleje.

Aktuální nabídku si můžete pravidelně zkontrolovat na Kupi.cz.

Jaké vůně jsou osvěžující? Prohloupit nemůžete s citrusy.

Jakou vůni vybrat?

Ohledně vůně vždy záleží na osobní preferenci. Mezi nejpříjemnější osvěžující vůně patří eukalyptus, levandule, vůně moře, hor či rozkvetlá louka. Splést se nemůžete s žádnou citrusovou vůní (citron, pomeranč, limetka...), které místnost přirozeně odlehčí. Pozor si dejte na ovocné vůně (broskev, meruňka či jahoda), které mohou vzduch v malých místnostech naopak udělat těžším, neboť mají sladký podtón. Zejména u svíček si dejte pozor na skořici nebo jiné těžší vůně, které prostor také příliš neodlehčí. Klasikou je vanilka.

WC osvěžovače mají vliv i na naše zdraví

Při výběru WC osvěžovače byste měli dbát i na složení samotného výrobku. Některé totiž obsahují i zdravotní škodliviny (například toluen, benzen, xyleny nebo naftalen). V současné době neexistují právní normy ani směrnice, které by složení regulovaly. Spolu s jejich používáním byste stále měli v místnosti zajistit dostatečný a pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Příliš intenzivní vůně může způsobovat dráždivý kašel, vysušení sliznic nebo pálení očí. Ne všechny vůně jsou vhodné pro domácí mazlíčky. Mohou je dráždit.

Pakliže se ve vaší domácnosti objevila nějaká nemoc, je třeba dbát o hygienu dvojnásob. V tomto případě je vhodné zvolit osvěžovač vzduchu, který zároveň dezinfikuje. Jedním z nich je i Sanytol.

Využijte svou kreativitu. Vytvořte si domácí osvěžovač.

Buďte kreativní, vyrobte si vlastní osvěžovače

 1. Kupte vonné tyčinky, které stačí zapíchnout do malé nádoby s pískem do rohu místnosti (nemusíte ani zapalovat).
 2. Vyrobte si domácí pohlcovač pachů z jedlé sody - jedlá soda je známá pro své neutralizující účinky. Dokáže na sebe „natáhnout“ to nepříjemné a zároveň uvolnit například vůni z vonných olejů, které na ni nakapeme. Smíchat cca 100 g sody s vonným olejem můžete do malé zavařovací sklenice, kdy do víčka uděláte několik děr.
 3. Buďte kreativní a umíchejte si gelový osvěžovač - potřebujete neochucenou želatinu, pár kapek esenciálního oleje a sůl. Na dno zavařovací sklenice nakapejte cca 20-30 kapek oleje (záleží na velikosti sklenice), přidejte lžičku soli a přilijte želatinu (připravenou dle návodu). Promíchejte, zavřete sklenici a nechte ztuhnout. Druhý den buď víčko jemně povolte nebo do něj udělejte dírku.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz