Černé kruhy pod očima vám zbytečně přidávají roky. Zbavte se jich

Trápí vás kruhy pod očima? Jak se jich zbavit? Canva

Černé kruhy pod očima trápí zejména ženy, a tak se je snaží zamaskovat různými typy dekorativní kosmetiky, odbourat je pomocí speciálních kosmetických výrobků nebo se jich zbavit nadobro neinvazivními zákroky. Co je ale způsobuje a která metoda na jejich odstranění opravdu funguje?

Přečtěte si také

Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili
Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili

Co černé kruhy pod očima způsobuje?

Černé kruhy neodbourá jen to, když jdete spát včas. Příčin, proč vznikají, totiž může být daleko více než jen únava.

Kruhy pod očima, kde je nejtenčí kůže na těle, způsobuje velké množství tuku a vody, ale hlavně také rozšíření žilek a lymfatických žláz. Když tělu chybí kyslík a tekutiny, zapříčiní to zpomalení proudění krve, která má tmavší odstín. Barvu určuje podtón pleti a pigmentace, u každého se proto bude lišit.

Možné příčiny vzniku

 • Onemocnění jako chudokrevnost, porucha cévního a mízního řečiště, porucha štítné žlázy, hormonální výkyvy, jaterní nebo žaludeční potíže, které způsobují, že jsou oči napuchlé, objevují se pod nimi váčky naplněné vodnatou tekutinou nebo je zbarvení pod očima nažloutlé.
 • Alergie – při alergické reakci dochází k rozšíření krevních cév a jejich zbarvení jde přes kůži kolem očí více vidět.
 • Genetika – kvůli stavbě nadočnicových oblouků, které z těla příliš vystupují.
 • Věk – při stárnutí kůže ztrácí kolagen a tuk, je tudíž tenčí a kruhy jsou více vidět.
 • Dehydratace.

Nezapomínejte pít

Pozor na životosprávu

Dalším příčinou, proč máme černé kruhy pod očima, bývá nezdravý životní styl. To znamená nedostatek spánku, alkohol a kouření, které způsobují nedostatek kyslíku v krvi, což vede k tmavšímu zbarvení žláz pod kůží v oblasti očí.

Ruku v ruce s tím jde i naše strava. Pokud tělo nemá dostatek vitamínů a minerálů – hlavně zinku, vitaminu C a železa – mohou být kruhy pod očima prvními signály následovanými dalšími zdravotními komplikacemi. Pokud je tedy máte dlouhodobě, zmiňte to raději před svým praktickým lékařem.

Dalším viníkem také může být práce u počítače, stres nebo úzkosti, které tělu způsobují únavu a nekomfortní stav. A opomenout nesmíme ani nedostatečný pitný režim.

Stres a únava škodí zdraví i vzhledu. Canva

Prevence

V obchodech najdete spoustu kosmetiky proti tmavým kruhům a otokům pod očima, stačí si jen správně vybrat.

Zaměřte se na produkty obsahující tyto látky

 • Vitamin C se využívá k viditelnému snížení pigmentace, proto může být dobrým pomocníkem pro zmírnění tmavých kruhů pod očima.
 • Peptidy: Produkty, jež obsahují peptidy, napomáhají zmírnění kruhů pod očima, zlepšují pružnost pokožky a redukují vrásky i otoky. Po jejich použití je kůže navíc jemná a vláčná.
 • Pro-retinol: Vyhledávejte oční krémy s látkou pro-retinol, která napomáhá k redukci tmavých kruhů a také kůži vyhlazuje a zmírňuje otoky. Hodí se i pro citlivou pokožku.
 • Účinný v boji s kruhy pod očima je také kofein. Ten redukuje otoky a to způsobuje, že jsou kruhy méně viditelné a oči nepůsobí unaveně. Samozřejmě tím nemyslíme, že byste nyní měli pít víc kávy, kofein hledejte v kosmetice určené pro oční okolí.

Vyzkoušejte babské rady

Běžně dostupné suroviny v domácnostech mohou otoky a černé kruhy pod očima eliminovat. Které suroviny jsou ty správné?

 • Zelený čaj – detoxikuje organismus a odvodňuje. Dva šálky mohou otoky očí zmírnit, a navíc vychlazené sáčky poslouží jako obklad.
 • Jablka – Obsahují vitamín C a B1, draslík a kyselinu taninovou, proto dokážou pokožku vyživit. Stačí jablka rozkrojit na tenčí plátky a položit je na zavřené oči a jejich okolí, stejně tak, jako to možná děláte s okurkou.
 • Mléko – kravské či kozí mléko hydratuje a může posloužit jako alternativa krémů z drogerie. Naneste mléko na vatové tamponky a položte je na 15 minut pod oči nebo na zavřená víčka.
 • Brambory – Syrové plátky brambor eliminují kruhy pod očima. Pokládejte ledové plátky syrových brambor zhruba na 15 minut, následně pleť omyjte.
 • Masáž mandlovým olejem – Stačí nanést pár kapek mandlového oleje a pomalu roztírat ze středu obličeje směrem ven.
 • Okurka – Okurka je svěží, plná vitamínu i minerálů a vydrží dlouho chladná. Navíc pokožku hydratuje a zbavuje únavy. Postačí na pár minut přiložit její plátky na zavřená víčka.

Obraťte se na odborníka

Pokud nemáte kruhy pod očima geneticky nebo netrpíte nemocí, která s nimi souvisí, dá se jich poměrně jednoduše zbavit. V případě, že babské rady a běžně dostupné krémy nefungují, vyhledejte odbornou pomoc na estetické klinice.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz