Nenechte zážitky z dovolené uplavat! Jak fotit pod vodou

Fotit pod vodou můžete s vybavením už od tří stovek.

Podmořský svět je krásný! Tajemný, modrý a ohromný! Tak překrásný, že kdybychom neměli v puse šnorchl, stejně by se nám pusa sama údivem nad tou nádherou otevírala. Tam je barevná rybka, támhle hejno splašených pidi rybek a tam dole ta velká strakatá šourá bříškem po dně a kouká, co by zbaštila. To chce fotku! Víte, že nemusíte mít žádný speciální podmořský fotoaparát?

Přečtěte si také

Čekání ve frontě v obchodě vadí více než čtvrtině zákazníků. Podle menších prodejen zdržují hlavně platby kartou
Čekání ve frontě v obchodě vadí více než čtvrtině zákazníků. Podle menších prodejen zdržují hlavně platby kartou

Jste dobrodruh a fotíte pod vodou nebo raději z bezpečí břehu?

Znám dva typy lidí, kteří když se potopí se šnorchlem pod vodu, tak buď:

  1. Světu pod vodou propadnou. Uvidí, jaká úžasná hloubka se pod nimi nachází, mají chuť zkoumat co je dál a co je za tou skálou, hledat nové rybičky a když se vynoří, zjistí, že je vášeň zavedla úplně někam jinam. Tak moc se nechali unést a nejraději by si vzali pod vodu foťák, aby na tu krásu nikdy nezapomněli.
  2. Jakmile uvidí svět pod vodou se všemi těmi velkými rybami, ježky, temně modrou dálkou, ze které mají strach, protože neví, co se odtud na ně vyřítí a tou propastí pod nimi, najednou dostanou z vody velký respekt a zbytek dovolené stráví v hloubce do pasu a pod vodu se už raději nikdy nepodívají.

Fotoaparáty určené pro focení pod vodou

Jestliže však přemýšlíte o foťáku do vody, i zde se nabízí spousta možností. Koupit si můžete jednorázový kinofilmový fotoaparát do vody Fujifilm QuickSnap Marine 800/27, který je na 27 snímků a do hloubky 10 metrů, cena cca 300 Kč.

Pokud chcete dělat fotky pod vodou ve větším stylu, ale pořád rekreačním, lze si za tímto účelem pořídit foťák od Nikonu COOLPIX W300, který pod vodou dělá naprosto fantastické fotky. Vyjde vás na necelých 10 000 Kč a potopit s ním se dá až do hloubky 30 metrů.

Pod vodu se zrcadlovkou? Žádný problém

Jestliže však máte doma zrcadlovku, můžete pod vodu i s ní. Musíte si na ni však pořídit obal.

Levnou variantou je měkké vodotěsné pouzdro, které se dá koupit do tisícovky a například s DICAPac podvodním pouzdrem můžete jít až do hloubky 10 metrů. Na žádné velké profi potápěčské focení to není, přes měkký obal se totiž foťák špatně ovládá, ale na vyzkoušení? Proč ne!

Tou drahou variantou je pak pevné vodotěsné pouzdro, díky kterému můžete jít do mnohem větší hloubky, například u Canon WP-DC55 až do 40 metrů. Cena je však někde jinde, pohybuje se totiž od 6 000 Kč nahoru.

se

A co akční kamery?

Nové modely sportovních kamer jsou vodotěsné do 10 m i bez použití speciálního pouzdra, i přesto doporučujeme pořídit si na kameru pro jistotu rovnou voděodolný obal, který mnohdy bývá součástí výbavy lepších značek outdoorových kamer.

V nezávislých testech a recenzích je favoritem akční kamera Sencor 3CAM 4K5OWRB (3 499Kč), pořídíte s ní záznam ve 4K kvalitě, součástí je dálkový ovladač a překvapí vás kvalita 2,0" barevného TFT displeje. Bohaté příslušenství na upínání kamerky doplňuje i vodotěsné pouzdro se kterým se můžete potopit do 60 m. Dálkový ovladač, dvě baterie a možnost spárovat kameru s mobilním telefonem - je samozřejmost. GoPro HERO7 Black je vodotěsná do 10 m i bez obalu, její cena je však 11 499Kč. 

Zase o něco lepší fotky z dovolené

Už se těšíte, až budete na dovolené fotit pod vodou? Nejenže budete mít super fotky a krásné vzpomínky zachycené i na obrázku, ale navíc vám mobilní telefon na pláži nikdo neukradne. 

Tak ať to fotí!