Nepodceňujte varovné signály poruchy štítné žlázy, jinak hrozí nepříjemné komplikace

Odhalte varovné signály včas. Canva

Poruchy štítné žlázy jsou poměrně častým jevem vyskytujícím se spíše u žen. Mezi nejrozšířenější potíže patří hypotyreóza a hypertreóza – tedy snížená a zvýšená činnost štítné žlázy. Co znamenají?

Přečtěte si také

Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete
Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete

Co je štítná žláza?

Štítná žláza je endokrinní orgán umístěný v dolní části krku na přední straně. Tvarem připomíná motýla, který je tvořen dvěma laloky.

Na nich se nachází drobné váčky, tzv. folikuly, ve kterých jsou tvořeny folikulární buňky. Ty produkují hormony trijodtyronin a tyroxin.

Funkcí štítné žlázy je zajištění regulace metabolismu pomocí právě těchto zmiňovaných hormonů.

Co může nesprávná funkce štítné žlázy způsobit

Hormony štítné žlázy mají vliv na tempo látkové výměny, potřebu kyslíku, vývoj a růst, ovlivňují také metabolismus živin – tuků, cukrů a bílkovin, termoregulaci v těle a zvyšují i potřebu kyslíku. Nesprávně fungující hormony štítné žlázy mají dopad na funkci orgánů a tkání i chod metabolismu. U žen v těhotenství a prvních letech života dítěte hrají důležitou roli pro správný vývoj mozku dítěte.

Důležité je připomenout, že štítná žláza ke své správné funkci potřebuje dostatek jódu. Zásadním opatřením u onemocnění štítné žlázy je proto tzv. jodizace kuchyňské soli. Ta byla zavedena kvůli nedostatku jódu v populaci, a díky ní tak došlo k vymizení onemocnění, která s tím souvisejí.

Jód doplníte i pomocí soli

Co sledovat při podezření na onemocnění štítné žlázy?

Hypotyreóza

Příčinou nesprávné funkce může být nejčastěji autoimunitní onemocnění, kvůli kterému imunitní systém nepřijímá štítnou žlázu jako součást těla a odstartuje proti ní tvorbu protilátek, které se jí postupně snaží zničit. Další příčinou může být nedostatek jódu přijímaného ze stravy a další zdravotní potíže.

Rozvoj onemocnění štítné žlázy mnohdy lidé ani nepoznají bez diagnostiky lékaře – endokrinologa. Mezi příznaky se totiž řadí únava, zácpa nebo například suchá kůže. Nejde o právě specifické potíže, takže si je lze snadno splést s jinými nemocemi. Až později se může připojit únava, pocity rychlého vyčerpání a snížená možnost pohybu – například pomalejší reakce nebo rychlost chůze.

Lidé s hypotyreózou si často stěžují na pocit chladu, je jim zima a mají suchou pokožku, mohou se jim více lámat nehty a padat vlasy. Ženy se také mnohdy potýkají s nepravidelným menstruačním cyklem.

Po diagnostice hypotyreózy přichází léčba hormony.

Hypertyreóza

Hypertyreózu naopak definuje přebytek hormonů štítné žlázy. Při podezření na tuto formu onemocnění mají pacienti obvykle problémy s nespavostí, nadměrným pocením, výraznějším bušením srdce a hubnou, i když mají častější pocit hladu než obvykle. Po psychické stránce se tito lidé mohou cítit „nepřítomní“ a může také dojít k úbytku svalové hmoty v těle.

Po řadě vyšetření a určení diagnózy přichází na řadu léčba, která je náročnější než u hypotyreózy. Někdy musí následovat operace.

Vyšetření štítné žlázy probíhá ultrazvukem. Canva

Dbejte na svou životosprávu

Jako v celé medicíně, i u onemocnění štítné žlázy platí, že je důležitý zdravý životní styl. Tím samozřejmě myslíme nejen vyváženou stravu, ale také dostatek pohybu a udržování zdravé psychiky.

Mezi doporučované doplňky stravy při podezření na onemocnění štítné žlázy patří vitamín C, E a B, které mají velký vliv na správné fungování štítné žlázy a imunitního systému. Pokud máte sníženou funkci štítné žlázy, doporučují odborníci užívání zinku a také konzumaci potravin s obsahem selenu. Potřebujete-li doplnit jód, obsahují ho například mořské řasy.

Při zvýšené funkci štítné žlázy se doporučuje i konzumace zelené syrové zeleniny, tedy květáku, zelí, růžičkové kapusty nebo brokolice. Tento typ zeleniny obsahuje přírodní látku, která v těle blokuje rozvoj onemocnění štítné žlázy.

Varovné signály těla nepodceňujte a raději vyrazte k lékaři. Rozpoznání náhlého padání vlasů, větší míry únavy nebo zimomřivosti vás mohou zavést do endokrinologické ambulance včas.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz