Slevy i zdražení v červenci. Za co utratíme v obchodě víc a na čem ušetříme?

Červencové letákové akce přejí rodinám s dětmi

Prázdniny začínají a na nabídce i cenách zboží v obchodech to jde hodně znát. Na jaké cenové akce se můžeme letos v létě těšit a u kterého druhu zboží se naopak připravit na zdražení? Máme pro vás dobré i špatné zprávy. Jaké si přečtete jako první?

Přečtěte si také

Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana
Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana

Dobré zprávy

Grilovačky, táboráky a výlety! Těch v létě bude požehnaně, a právě na sortiment úzce související s těmito oblíbenými prázdninovými činnostmi se letákové akce v měsíci červenci budou zaměřovat.

V létě můžete grilovat o 106

Výhodně v akci tak budete moci koupit nejen uzeniny jako jsou špekáčky a jiné masné výrobky vhodné k táboráku a grilování, ale také šunky a salámy. Zlevněné budou čím dál více oblíbenější výrobky z kategorie sýrů, které tak rádi na gril dáváme.  

Obchodní řetězce také myslí na to, aby to letní veselí bylo čím zapít. Můžete se tedy těšit na akční piva, limonády, minerálky a pramenité vody.

Typickým trendem, zejména pro letní sezónu, jsou slevové akce na větší balení nápojů. V praxi to znamená, že zatímco v jarních a podzimních měsících jsou v akci více 0,5 - 1,5 l balení, v létě jsou to 2 - 2,25 litrové lahve. 

Grilování k červenci prostě patří

Cenové akce pro výletníky

Pokud máte na léto naplánované výlety, určitě vás v letácích výhodnou cenou potěší tradiční potraviny, které obvykle nakupujeme právě na výlety či dovolenou. Kromě výše zmiňovaného sortimentu některých uzenin, piva a limonád, to bude také dětská výživa, piškoty, sušenky, brambůrky, toustové chleby a trvanlivé potraviny obecně.

Hurá! Už budeme mít zase levnější brambory

V červenci budou konečně zlevňovat brambory, které od minulého roku zdražily o neuvěřitelných 88 %! Na vině je loňské sucho, v důsledku kterého došlo ke snížení produkce našich brambor o více než 15 %. Brambory od českých pěstitelů tak došly nezvykle brzy a my jsme museli brambory do Česka dovážet.

Situace s bramborami však nebyla dobrá ani v ostatních státech EU a v obchodech se tak objevovaly drahé brambory například z Nizozemska, Francie i Egypta.

Pivo i limonády podražily

Špatné zprávy

Zboží v akci potěší naši peněženku, nicméně v porovnání s loňským rokem nás jásot tak trochu přejde.

Akce neakce, pivo a limo je dražší než loni

Například právě u letních akcí na alko a nealko nápoje došlo v porovnání s červnem loňského roku k nárůstu cen, přičemž u dvoulitrových lahví v průměru zaplatíme o 1 až 2,50 Kč navíc. Cena mléčných výrobků i nadále stoupá a i v červenci stoupat bude.

Masné výrobky podraží

Třebaže se budou v prázdninových letákových akcích nacházet uzeniny, u těch neakčních cena v červenci oproti červnu poroste. Vývoj ceny tohoto zboží je však velmi ovlivněn velikostí balení i značkou, což pro nás jako pro spotřebitele znamená, že některé výrobky od stejného výrobce zlevní i podraží, takže pokud budeme chtít něco ušetřit, budeme se muset obrnit trpělivostí a chladicích boxech zboží přebírat. 

Zdražení během letošního roku postihlo i paštiky, přičemž ceny během měsíce července porostou i nadále.

Jak se ceny základních potravin vyvíjí a na čem se dá ušetřit?

  • Tavené sýry: Ceny tavených sýrů klesají zejména pro balení do 125 g, zatímco u tavených sýrů o vyšší gramáži dojde spíše k navýšení cen.
  • Vejce: Cena se pro spotřebitele příznivě vyvíjí i u vajec, jejichž cena v červenci poklesne.
  • Rýže: Cena rýže v červenci se oproti červnu v ceně lišit nebude, nicméně v porovnání s loňským rokem sledujeme navýšení ceny této komodity o cca 10 %.
  • Těstoviny: Cena těstovin nenápadně roste. Nejvyšší nárůst cen u těstovin lze sledovat zejména u zahraničních značek, zatímco navyšování cen u těstovin tuzemských výrobců a privátních značek obchodních řetězců tak výrazné není.
  • Potřeby pro školáky: Během měsíce července zažijí potřeby pro děti školou povinné útlum, což samozřejmě přímo souvisí s koncem školního roku. Nicméně sešity, tužky, propisky, pravítka, ořezávátka a kružítka začnou během srpna děti v obchodech opět strašit.

Zdroj: Služba Kupi.cz obsahuje slevové a letákové akce ze supermarketů, hypermarketů a prodejen z celé České republiky!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz