Pozor na přehřátí u psů. Nejrizikovější jsou psi s krátkým čumákem!

Psi v létě - přehřáti u psa a jak mu předejít

Léto s sebou přináší krásné slunečné počasí. Málokdo si ale uvědomuje, že slunce a vysoké teploty mohou být velmi nebezpečné pro naše mazlíčky. Pes snáší horko mnohem hůře než člověk a velmi rychle může dojít k nebezpečnému přehřátí organismu. Jak ale takovému přehřátí u psů předejít a jak poznat, že už je pes přehřátý?

Přečtěte si také

Jak vypěstovat orchidej se 40 květy? Dejte jí cukr!
Jak vypěstovat orchidej se 40 květy? Dejte jí cukr!

Na přehřátí může pes i zemřít

Přehřátí organismu je vážný problém a v jeho důsledku může dojít i ke smrti zvířete. U lidí dochází v při přehřívání organismu k pocení a odpařování potu způsobuje účinné ochlazování. Naši mazlíčci však žádné potní žlázy nemají a ochlazují se především zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem.

To však není zdaleka tak účinné jako pocení, proto mají zvířata v horkých letních dnech problém s udržením správné tělesné teploty. Sliněním navíc ztrácí tekutiny, tudíž vzniká ještě riziko dehydratace.

Tip: nejdůležitější je pitný režim. Mějte proto láhev s vodou pro svého psa vždy při sobě. Na cesty je vhodná cestovní láhev pro psy Indeenwelt, kterou najdete ve slevě v akčním letáku obchodů Pet Center na Kupi.cz za 89,90 Kč. 

Pes a pití v lahvi na cesty

Jak přehřátí účinně předcházet?

Během léta byste měli dodržovat těchto pár zásad, abyste své mazlíčky ochránili před přehřátím:

 • Během letních veder choďte na delší procházky brzy ráno a později večer. Přes den volte kratší trasy, psa nezatěžujte, vybírejte stinná místa, choďte se psem převážně po trávě a vyhýbejte se rozpálenému betonu či dlažbě.
 • Pes by měl mít neustále přístup k čerstvé a chladné vodě.
 • I doma či v boudě může dojít k přehřátí. Proto by pes neměl být zavřený v místnosti či jiném prostoru, kam praží slunce. Nenechávejte psa ani na balkoně. 
 • Plemena s podsadou v létě nestříhejte. Letní srst není pro psa zátěží, ale naopak funguje jako ochrana před horkem.
 • Nikdy nenechávejte psa v zaparkovaném autě. I když je auto ve stínu, teplota v něm během pár minut vyšplhá až k 70 stupňům! 
 • Pokud cestujete se psem v autě, měli byste zajistit, aby byla cesta pro psa co nejpříjemnější. Může se použít stínítka do auta a dělat přestávky, aby se mohl napít.

Tip: o skvělé zastínění v autě se postará rolovací stínicí roleta do auta, která je velmi praktická a pomůže udržet v autě příjemnější klima. 

Pes v autě - nenechávejte psa v zaparkovaném autě

Jak poznáme, že už je pes přehřátý?

Co když už k přehřátí došlo? Naši mazlíčci bohužel neumí mluvit a neřeknou nám, kdy je jim zle. Proto je na nás, abychom poznali, že je s nimi něco v nepořádku, a dokázali jim pomoci.

Přehřátí s může projevovat tím, že:

 • pes zrychleně dýchá a nadměrně sliní,
 • je apatický a nemá zájem o hru,
 • během procházky si často sedá a zvedá tlapky,
 • má suchý a horký čenich,
 • je neklidný, nervózní a dezorientovaný,
 • zrychluje se mu srdeční tep.

Tip: Přestože se normální hodnoty tělesné teploty pro psy mírně liší, obvykle se považuje tělesná teplota nad 39°C za abnormální. Bezdotykový teploměr by proto neměl chybět žádnému majiteli psa a koupit se dá v každé lékárně. 

Pro některé psy je přehřátí obzvláště nebezpečné

Zvláště nebezpečné je přehřátí pro štěňata nebo naopak staré psy, dále obézní jedince, zvířata s velmi hustou srstí a malé psíky. Samozřejmě také pro nemocné psy, hlavně ty se srdečními a dechovými potížemi. 

Ohroženi jsou především psi s krátkým čenichem: buldoci, buldočci, boxeři, ale také molossoidní plemena, jako je např. shih-tzu nebo německá doga.

Psi s krátkým čumákem v létě

Došlo k přehřátí? Důležitá je rychlá pomoc

Jakmile máte podezření, že je váš mazlíček přehřátý, je nutné rychle jednat. Důležité je psa ochladit, nikoliv však šokový ochlazením. To by mu mohlo ještě přitížit.

V první řadě přehřátého psa přemístěte na chladnější místo. Odborníci poté doporučují balení do mokrých ručníků. Avšak voda, do které ručníky namáčíte, nesmí být v žádném případě ledová. Ideální je vlažná voda. 

Pokud pes zvládne pít, nabízejte mu po menších dávkách chladnou vodu, kterou musí kontrolovaně polykat. Ochlazujte mu také packy, hlavu a břicho. Po poskytnutí první pomoci kontaktujte veterináře, který odborně posoudí stav.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz