Pozor na přehřátí u psů. Nejrizikovější jsou psi s krátkým čumákem!

Psi v létě - přehřáti u psa a jak mu předejít

Léto s sebou přináší krásné slunečné počasí. Málokdo si ale uvědomuje, že slunce a vysoké teploty mohou být velmi nebezpečné pro naše mazlíčky. Pes snáší horko mnohem hůře než člověk a velmi rychle může dojít k nebezpečnému přehřátí organismu. Jak ale takovému přehřátí u psů předejít a jak poznat, že už je pes přehřátý?

Přečtěte si také

Obchody stahují z prodeje závadné vlašské ořechy, rozinky a med. Nemáte je doma také?
Obchody stahují z prodeje závadné vlašské ořechy, rozinky a med. Nemáte je doma také?

Na přehřátí může pes i zemřít

Přehřátí organismu je vážný problém a v jeho důsledku může dojít i ke smrti zvířete. U lidí dochází v při přehřívání organismu k pocení a odpařování potu způsobuje účinné ochlazování. Naši mazlíčci však žádné potní žlázy nemají a ochlazují se především zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem.

To však není zdaleka tak účinné jako pocení, proto mají zvířata v horkých letních dnech problém s udržením správné tělesné teploty. Sliněním navíc ztrácí tekutiny, tudíž vzniká ještě riziko dehydratace.

Tip: nejdůležitější je pitný režim. Mějte proto láhev s vodou pro svého psa vždy při sobě. Na cesty je vhodná cestovní láhev pro psy Indeenwelt, kterou najdete ve slevě v akčním letáku obchodů Pet Center na Kupi.cz za 89,90 Kč. 

Pes a pití v lahvi na cesty

Jak přehřátí účinně předcházet?

Během léta byste měli dodržovat těchto pár zásad, abyste své mazlíčky ochránili před přehřátím:

 • Během letních veder choďte na delší procházky brzy ráno a později večer. Přes den volte kratší trasy, psa nezatěžujte, vybírejte stinná místa, choďte se psem převážně po trávě a vyhýbejte se rozpálenému betonu či dlažbě.
 • Pes by měl mít neustále přístup k čerstvé a chladné vodě.
 • I doma či v boudě může dojít k přehřátí. Proto by pes neměl být zavřený v místnosti či jiném prostoru, kam praží slunce. Nenechávejte psa ani na balkoně. 
 • Plemena s podsadou v létě nestříhejte. Letní srst není pro psa zátěží, ale naopak funguje jako ochrana před horkem.
 • Nikdy nenechávejte psa v zaparkovaném autě. I když je auto ve stínu, teplota v něm během pár minut vyšplhá až k 70 stupňům! 
 • Pokud cestujete se psem v autě, měli byste zajistit, aby byla cesta pro psa co nejpříjemnější. Může se použít stínítka do auta a dělat přestávky, aby se mohl napít.

Tip: o skvělé zastínění v autě se postará rolovací stínicí roleta do auta, která je velmi praktická a pomůže udržet v autě příjemnější klima. 

Pes v autě - nenechávejte psa v zaparkovaném autě

Jak poznáme, že už je pes přehřátý?

Co když už k přehřátí došlo? Naši mazlíčci bohužel neumí mluvit a neřeknou nám, kdy je jim zle. Proto je na nás, abychom poznali, že je s nimi něco v nepořádku, a dokázali jim pomoci.

Přehřátí s může projevovat tím, že:

 • pes zrychleně dýchá a nadměrně sliní,
 • je apatický a nemá zájem o hru,
 • během procházky si často sedá a zvedá tlapky,
 • má suchý a horký čenich,
 • je neklidný, nervózní a dezorientovaný,
 • zrychluje se mu srdeční tep.

Tip: Přestože se normální hodnoty tělesné teploty pro psy mírně liší, obvykle se považuje tělesná teplota nad 39°C za abnormální. Bezdotykový teploměr by proto neměl chybět žádnému majiteli psa a koupit se dá v každé lékárně. 

Pro některé psy je přehřátí obzvláště nebezpečné

Zvláště nebezpečné je přehřátí pro štěňata nebo naopak staré psy, dále obézní jedince, zvířata s velmi hustou srstí a malé psíky. Samozřejmě také pro nemocné psy, hlavně ty se srdečními a dechovými potížemi. 

Ohroženi jsou především psi s krátkým čenichem: buldoci, buldočci, boxeři, ale také molossoidní plemena, jako je např. shih-tzu nebo německá doga.

Psi s krátkým čumákem v létě

Došlo k přehřátí? Důležitá je rychlá pomoc

Jakmile máte podezření, že je váš mazlíček přehřátý, je nutné rychle jednat. Důležité je psa ochladit, nikoliv však šokový ochlazením. To by mu mohlo ještě přitížit.

V první řadě přehřátého psa přemístěte na chladnější místo. Odborníci poté doporučují balení do mokrých ručníků. Avšak voda, do které ručníky namáčíte, nesmí být v žádném případě ledová. Ideální je vlažná voda. 

Pokud pes zvládne pít, nabízejte mu po menších dávkách chladnou vodu, kterou musí kontrolovaně polykat. Ochlazujte mu také packy, hlavu a břicho. Po poskytnutí první pomoci kontaktujte veterináře, který odborně posoudí stav.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz