Pozor na znaménka! Prevence je důležitá, kontrola v případě problému nutná

Jak rozeznat nebezpečná znaménka? iStockphoto

Znaménka je nutné hlídat a péči o ně nepodceňovat, některá totiž mohou být hodně nebezpečná. Prevence není složitá a jejím dodržováním můžete předejít řadě nepříjemností. Víte, kdy je čas vyrazit k lékaři a jak znaménka chránit?

Přečtěte si také

Potraviny, které nás mohou uchránit před vážnými nemocemi
Potraviny, které nás mohou uchránit před vážnými nemocemi

Co je to melanom?

Melanom je jeden z nejnebezpečnějších typů rakoviny kůže. Je to její nejvíce smrtelná forma, ale nevyskytuje se tak často jako ostatní typy tohoto onemocnění. Způsobuje ho přílišné vystavování znamének přímému slunci nebo sluneční spálenina. Poznat melanom můžete podle barvy – je hodně tmavě hnědý až černý. Častěji vzniká jako nový na kůži, méně častěji se tvoří z mateřského znaménka.

Příčiny vzniku melanomu

  • Vystavování se přímému slunci.
  • Návštěva solárií.
  • Popáleniny od slunce.
  • Tón pleti (obzvláště lidé s blond nebo rezavými vlasy a výskytem pih).
  • Genetické příčiny.

V květnu byl Mezinárodní den melanomu

Na konci května bývá každý rok Mezinárodní den Melanomu. Tím si připomíná důležitost prevence nejen Evropa, ale také pár mimoevropských států. Mezinárodní den Melanomu započala Belgie, kterou následovaly i další země v Evropské unii.

V České republice v tento den pořádají nemocnice i další organizace různé podpůrné akce pro veřejnost s cílem zdůraznit důležitost prevence. Na různých místech v ČR se tak dají melanomy a znaménka vyšetřit, diagnostikovat, zjistit možnosti léčby a účinné prevence. Ročně je v Česku zhoubný kožní melanom diagnostikován více než 2 600 pacientům.

Se znaménky je nutné chodit na pravidelné kontroly. Canva

Jak na prevenci?

Znaménkům nejvíce škodí sluneční záření. Prevencí je tedy omezit pobyt na slunci a v soláriu. Obzvlášť v době, kdy slunce svítí nejvíce, což je zpravidla mezi 11. a 16. hodinou. UVB záření je v tuto dobu nejsilnější.

Pokud jste na dovolené nebo pohyb na slunci v tuto dobu nemůžete omezit, zkuste alespoň nebezpečná znaménka zakrývat oblečením a používat krém s ochranným faktorem. Výšku faktoru volte dle typu kůže, pro radu ideálně zajděte k dermatologovi nebo do lékárny.

Slunečnímu záření by se vůbec neměly vystavovat děti do 1 roku a i ty starší musí být vždy namazané krémem s ochranným faktorem, ideálně SPF 50+, a to i přesto, že máte pocit, že se vaše dítě dobře opaluje.

Posledním důležitým krokem v prevenci melanomu je pravidelná kontrola u kožního lékaře nebo ve specializovaných dermo centrech.

Čeho si všímat na znaménkách

Melanom vzniká buď z mateřského znaménka, nebo se vytvoří úplně nový. Důležité je si všímat stavu kůže. V případě i sebemenšího podezření na změnu barvy, tvaru nebo zvětšení ihned vyrazte ke kožnímu lékaři. Špatným znamením také může být svědění, zánět nebo krvácení.

Pokud máte pocit, že se vaše znaménko mění, dermatologové pro snazší identifikaci vytvořili jednoduchou metodu, kterou můžete praktikovat i doma – jedná se o tzv. ABCDE test.

Co tato písmena znamenají?

  • A (asymmetry) – asymetrie – nepravidelný tvar znaménka.
  • B (borders) – okraje – okraj znaménka není ostrý, ale má nepravidelné výrůstky, nebo je rozpitý.
  • C (color) – barva – znaménko by nemělo být hodně tmavě hnědé nebo až černé.
  • D (diameter) – průměr – znaménko by nemělo být větší než 6 mm.
  • E (evolution) – vývoj – znaménko by nemělo měnit tvar, barvu ani velikost.

Nepodceňujte sluneční záření

Jak postupovat při podezření na melanom?

Důležité je se co nejdříve objednat k dermatologovi. U něj projdou znaménka kontrolou ručním nebo digitálním dermatoskopem. Vyšetření je rychlé a nebolí. Následně dojde k vyhodnocení nebezpečí znamének a k doporučenému léčebnému postupu. Nejčastěji se znaménko chirurgicky odstraní a provede se histologické vyšetření, ze kterého se určí další postup léčby.

O své tělo je potřeba se starat. Jakmile uvidíte jakoukoli změnu znaménka, nepodceňujte situaci a objednejte se k lékaři. Nevystavujte se zbytečně přímému slunci a používejte krémy s vysokým SPF faktorem.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz