Štěká a sousedé se zlobí? Snažte se porozumět svému mazlíčkovi a štěkání ho odnaučit

Jak odnaučit psa štěkat a kdy je štěkot projevem nějaké potřeby? Canva

Pokud váš pes štěká v bytě, kde jsou kolem sousedé, kterým to vadí, je třeba s tím něco udělat. Psa můžete štěkání odnaučit, není to však jednoduché a je třeba rozlišit, kdy štěká pro vaši ochranu a kdy proto, že vám chce něco naznačit.

Přečtěte si také

Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete
Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete

Proč vlastně psi štěkají?

To, že psi štěkají, je do určité míry správné a nedá se úplně odnaučit. Štěkotem totiž pes dává najevo, že mu něco chybí. V případě nějaké potřeby má více významů, například hlad, žízeň, potřebu jít ven, ale také třeba výzvu ke hře.

Štěkot venku na psy

Pokud pes štěká venku na jiné psy, obvykle to znamená, že si s nimi chce hrát. To je naprosto pochopitelná a přirozená potřeba, která se psovi nedá úplně upřít, avšak poctivým cvičením se dá omezit. Na vašem uvážení je to, zda psa budete k ostatním zvířatům pouštět, nebo mu to budete zakazovat. Důležité je myslet na fakt, že ne všechna plemena si sednou a umí si spolu hrát bez konfliktů.

Něco na zub

Štěkot v noci nebo o samotě doma

Pes samozřejmě nejčastěji štěká, když je sám doma. Pokud je ten váš příliš hlučný, dá se mu čekání trochu ulehčit. Větším problémem je ovšem štěkot psa v noci – obzvlášť máte-li blízko sousedy. U tohoto štěkání je mnohdy těžké najít příčinu.

Pokud například pes spí v jiné místnosti než vy, a ještě za zavřenými dveřmi, může se jednat o pocit samoty, a tedy podnět pro štěkání. V tomto případě je důležité dát psovi najevo, že v bytě není sám a nemusí se bát. Měl by ale znát své místo. Pokud naopak máte psa venku a chcete ho zde naučit spát, učte jej postupně. Například střídavým systémem – noc venku, noc doma. Postupně noci doma ubírejte, dokud si váš mazlíček na venek zcela nezvykne.

Štěkot psa venku na věci nebo lidi

Nejpřirozenějším projevem štěkotu psa je pud, který vás má ohlídat nebo nějakým způsobem upozornit na nebezpečí – ať už na člověka, nebo třeba na jedoucí auto. Tento štěkot je správný a nesnažte se jej psa odnaučovat. Důležité ale je, že po ověření nebezpečí, které pes vycítil, by měl přestat štěkat. Pokud štěká na lidi, projevuje tím pocit úzkosti a strachu.

Odnaučte svého psa štěkat včas. Pixabay

Jak psa odnaučit štěkání

Opakování je matka moudrosti – a u psů to platí dvojnásob. Čím více rutiny a pravidelnosti k výcviku bude mít, tím lépe si povely zapamatuje. Důležitá je pravidelnost a vytrvalost.

Při odnaučování štěkotu se běžně používá povel „ticho“. Toto slovo použijte pokaždé, kdy budete psa chtít při štěkotu ztišit nebo úplně utlumit. Povel by měl být vysloven jasně a důrazně. Zabrat také může to, když pes zaměří svou pozornost na něco jiného – například pískací hračku, PET láhev nebo cokoli, co vydává zvuk.

Pokud pes povel splní a štěkat přestane, je důležité ho slovně pochválit a odměnit pamlskem. Pes se za žádnou cenu nesmí cítit ve stresu, to ho totiž ke splnění povelu rozhodně nepodpoří.

Pomůcky na odbourání štěkotu

K odbourání štěkotu pomůže například zapnutá televize nebo rádio – zvuky totiž psovi připomínají společnost a necítí se sám. Nebo mu nechte v jeho pelíšku nějakou věc, která je vámi cítit a kterou může poničit. Bude se cítit bezpečněji, a tudíž může štěkání omezit.

Další možností jsou tzv. pasivní obojky, tedy obojky napuštěné feromony. Nemají žádný fyzický efekt, ale látky, kterými jsou napuštěné, by psa měly uklidňovat. Vhodné jsou také interaktivní hračky, které mazlíčka po dobu vaší nepřítomnosti zabaví. Příkladem jsou psí hlavolamy, například se zvuky nebo ukrytými pamlsky.

Psovi se věnujte, choďte s ním na dlouhé procházky. Pokud byl sám doma, zaslouží si vaši pozornost, která ho uklidní a povzbudí. Nechte ho fyzicky unavit běháním, hraním si s hračkami nebo s jiným psem.

Čeho se vyvarovat?

Důležitý je tón hlasu při zaznění povelu. Za chybu se považuje, pokud na psa křičíte. Bude to totiž považovat také za štěkot, tudíž se tím jeho štěkání spíše podpoří a nedojde ke splnění povelu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz